28.9.2011 21:58 Korisliigan kahden edeltävän kauden mestari Tampereen Pyrintö aloitti uudenkin kauden voitolla, kun se kukisti keskiviikkona kotipelissään Uudenkaupungin Korihait pistein 101–86 (51–45).

Antero Lehto takoi 18 pistettä Pyrinnön voittaessa Korihait. Kuva: Tytti Nuoramo.
Pyrintö näytti juoksevan helposti voittoon, kun se vei ensimmäisen viisiminuuttisen 13-2 ja avausneljänneksen 33–16.
Suurimmillaan 20 pisteessä käynyt kotijohto supistui toisen neljänneksen lopussa 49–45-lukemiin etenkin Korihaiden Nigel Mooren kaukoheitoilla. Tuon lähemmäksi ei Korihait päässyt, kun pelin toinen puolisko eteni pääosin kotijoukkueen runsaan kymmenen pisteen johdossa.
Pyrinnön tuttuina tehomiehinä häärivät 18 pistettä heittäneet Antwine Williams ja Antero Lehto. Damon Williams heitti pisteen vähemmän.
Pyrinnöltä puuttui polvivaivainen Kenneth Lowe. Häntä tuurasi Pyrinnön ykkösdivisioonajoukkueessa ensisijaisesti pelaava Brant Bailey.
– Pelimme oli välillä hyvää, mutta välillä se romahti totaalisesti ja Korihait pääsi rankaisemaan. Tavoitteena on lisätä noita hyviä jaksoja, tuumaili Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Korihaista Moore kokosi 23 ja uusi takamies Jerice Crouch 18 pistettä.
– Emme olleet alussa valmiita. Roolit ovat uudessa kokoonpanossa vielä vähän hakusessa. Hyvää oli se, että pääsimme sentään peliin mukaan ja lopussakin aika lähelle, totesi Korihaiden valmentaja Tom Westerholm.
(STT)
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.