Pyrintö Suomen mestariksi kolmen vuoden tauon jälkeen

18.5.2014 18:55 Pantteri-patsas palasi Tampereelle kolmen vuoden tauon jälkeen Korisliigan kauden 2013/14 päätteeksi. Edellisen päivän kolmannen osaottelun tapaan Pyrintö masensi joensuulaiset neljännen jakson alun kovilla koreillaan ja pelasi sen jälkeen ajan huolellisesti pois kellosta. Mestaruus matkusti Joensuun Mehtimäen jäähallilta Tampereelle loppuluvuin 78–88 (36–41).

Pyrintö-kippari Antero Lehto aloitti tamperelaisten karkumatkan onnistuneella kolmosellaan.

Ville Pekkola kuului Pyrinnön yllättäjiin pudotuspelien aikana.

Joensuuhun oli saapunut tamperelaisfaneja 400 kilometrin päästä kannustamaan omiaan.

Sami Lehtorannan ura päättyi hopeamitaliin. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Tytti Nuoramo.

 Kataja pysytteli lähes koko ottelun keston takaa-ajajan asemassa, mutta joukkue pelasi merkittävästi lauantain kolmatta osaottelua paremmalla ilmeellä ja sykkeellä.

 

Jared Newsonin (4/9/8 syöttöä) ja Mike Morrisonin (15/5) kolmannen jakson päättäneet donkit nostattivat Mehtimäen jäähallin 2,302-päisen kotiyleisön penkeiltään ja saivat kotijoukkueelle hengen päälle pelin viimeiselle kymmenminuuttiselle lähdettäessä.

 

Mutta kuten niin monta kertaa aiemminkin, Pyrintö puhalsi vastustajansa toivon liekin sammuksiin kurinalaisella joukkuepuolustuksellaan ja virtuoosimaisten pelaajiensa suorituksilla.

 

Teemu Rannikon (11/3/6 syöttöä/3 riistoa) tuotua Katajan kolmen pisteen päähän (65–68) vajaat kuusi minuuttia ennen ottelun loppua säkitti Antero Lehto (12/3/5 syöttöä) kolmosen Alex Wesbyn (31/4) ojentuneen käden edestä, jonka jälkeen Korisliigan ikäpresidentti Damon Williams (20/7/4 syöttöä/4 riistoa) onnistui kahdesti perättäin kolmosessaan – molemmilla kerroilla levyn kautta.

 

Ero nousi hetkessä 12 pisteeseen, ja Kataja oli kanveesissa.

 

– Kyllähän Pyrintö oli koko kauden ajan sarjan paras ja valmiin joukkue. He pelasivat omalla tasollaan läpi kauden, jakoi Teemu Rannikko tunnustusta vastustajalle hopeamitali kaulassaan.

 

– Emme me huonosti tänään pelanneet missään nimessä. Päästiin lähelle, jonka jälkeen Antero Lehto veti kolmosen ja Damon Williams kaksi levyn kautta. Ei sen paremmin olisi niitä tilanteita voinut puolustaa – kovia jätkiä, pyöritteli Rannikko Lehdon ja Williamsin viime hetken edesottamuksia.

 

Pyrintö juhli maltilla

 

Vaikka Pyrintö jäi kahdella edeltävällä kaudella nuolemaan näppejään Nilan Bisonsin viedessä Pantteri-patsaan Loimaalle, oli juhlinta tamperelaisleirissä mestaruuden ratkettua verrattain hillittyä.

 

Vaikka hymyt olivat herkässä ja pelaajat halailivat antaumuksella paikalle saapuneita tamperelaisfaneja, kaikesta huokui, että Pyrinnölle mestaruus oli käytännössä ainoa mahdollinen tavoite.

 

– Jollain tavoin kausi on ollut seesteisempi kuin pari edellistä mestaruuskautta (2010, 2011), naurahti Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.

 

– Tietyllä tapaa olemme olleet koko kauden niin tuloskeskeisiä, että olemme menneet eteenpäin vain pallonhallinta kerrallaan, peli kerrallaan. Totta kai voittaminen on kivaa, mutta vielä mukavampaa on nauttia pelaajien puolesta.

 

Poikolan joukoissa oli sunnuntainakin monta sankaria: hurmosheitoillaan kunnostautuneet Antero Lehto ja Damon Williams, Teemu Rannikon solmuun puolustaneet Kelvin Lewis (16/4) ja Ville Pekkola (6/0), korinalustaa vahvoin ottein vartioineet Antti Nikkilä (8/1) ja Petri Heinonen (8/4).

 

Mestarijoukkueen paletissa jokainen yksilö löysi paikkansa kokonaisuudessa.

 

– Ilman hyviä pelaajia ei tule mestaruutta, Poikola muistutti.

 

– Pelaajamme ovat olleet koko kauden todella sitoutuneita ja löysimme jokaiselle pelaajalle hyvän roolin, jota jokainen toteutti parhaansa mukaan. Valmennusjohtona teimme ahkerasti töitä ja kelailimme enemmän pelivideoita kuin varmasti yksikään muu staffi tässä liigassa. Meillä on hieno henki ja yhteisöllisyys pelaajien kesken välittyy.

 

Katajan hopeaketjulle jatkoa

 

Pelikausi 2013/14 ei tuonut helpotusta pitkään Suomen mestaruutta metsästäneelle joensuulaiselle Kataja Basketille. Hopea oli Katajalle kolmas neljän kauden sisään ja kaikkiaan kuudes 12 vuoden sisään.

 

Eräs luku kotimaisen pääsarjakoripallon historiassa päättyi, kun jyväskyläläisen HoNsU:n kasvatti, 205-senttinen ja 34-vuotias Sami Lehtoranta (6/1) löi tossut naulaan ottelun päätteeksi.

 

Lehtorannalle neljäs finaali oli uran 126. pudotuspeliottelu. Lehtoranta nousi pudotuspeliensä määrällä Korisliigan historian jaetulle ykkössijalle Kari-Pekka Klingan kanssa. Lehtoranta pelasi urallaan seitsemän kertaa Korisliigan finaaleissa, tuloksena yhtä monta hopeamitalia.

 

Lehtoranta asteli parketilta pukukoppiin pettyneenä, mutta vastasi pystypäin Kataja-fanien antamiin suosionosoituksiin.

 

183-senttinen, 33-vuotias Petri Virtanen pelasi puolestaan sunnuntaina uransa 103. pudotuspeliottelun. Säynätsalon Riennon kasvatti rikkoi lauantain kolmannessa ottelussa 200 kolmosen rajapyykin kolmantena pelaajana kautta aikain (2/0).

 

Kataja Basket, Joensuu – Tampereen Pyrintö 78–88 (18–22, 36–41, 55–59), Korisliigan finaalit, 4. osaottelu, Joensuu 18.5.2014

 

Kataja: Alex Wesby 31/4, Mike Morrison 15/5, Teemu Rannikko 11/3/6 syöttöä, Vesa Mäkäläinen 6/6, Sami Lehtoranta 6/1, Jared Newson 4/9/8 syöttöä, Antti Kanervo 3/2, Petri Virtanen 2/0, Juho Lehtoranta 0/0, Jesse Niemi, Juho Nenonen, Kalle Naapi.

Pyrintö:
Damon Williams 20/7/4 syöttöä/4 riistoa, BJ Raymond 16/11/4 syöttöä, Kelvin Lewis 16/4, Antero Lehto 12/3/5 syöttöä, Petri Heinonen 8/4, Antti Nikkilä 8/1, Ville Pekkola 6/0, Alex Vaenerberg 2/2, Topias Palmi 0/0, Henri Välimaa, Kristian Rasinaho.

 

Ottelutilastot: Kataja – Pyrintö
 
11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

3.12.2025 20:41 Susijengi

Andre Gustavson Belgian suurseura Oostendeen

Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.

27.11.2025 12:57 Korisliiga

Pyrinnön Valtteri Mervola haaveili junnuna olevansa jonain päivänä Korisliiga-joukkueen avausviisikon pelinjohtaja – nyt kun se on totta, se on pelaajalle arkipäivää

Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.

Näytä lisää vastaavia