21.2.2010 Korisliigassa kakkosena oleva Tampereen Pyrintö tyrmäsi sunnuntaina kotipelissään Lappeenrannan NMKY:n pistein 87-59 (48-13). Tyrmäys oli nopea ja totaalinen, kun Pyrintö voitti ensimmäisen kymmenminuuttisen 26-7 ja vartin pelin jälkeen taululla oli 35-8 -tilanne.

Chris Hester teki avauspuoliskolla Pyrinnölle 25 pistettä, eikä enempää tarvittu Lappeenrannan murskaamiseen.

Isaac Spencer ja KTP voittivat neljännen peräkkäisen pelinsä hakemalla vieraspisteet Uudestakaupungista. Kuvat: Francois Perthuis & Kai Kilappa.
Kun LrNMKY teki puoliaikaan mennessä ennätyksellisesti vain 13 pistettä ja eroa oli tuolloin jo 35 pistettä, ei voitosta pelattu enää toisella puolikkaalla.
- Olimme alussa erittäin hyviä. Puolustimme aggressiivisesti, noudatimme hyvin pelikonseptiamme ja pääsimme juoksemaan avoimella kentällä, tiiviisti ratkaisut Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
Chris Hester teki Pyrinnölle jo taukoon mennessä peräti 25 pistettä, mutta huilasi loppupelissä niin, että päätyi 26 pisteeseen. Damon Williams heitti 15 pistettä.
Vaisuista vieraista pääsi kaksinumeroisiin pisteisiin vain J'son Stamper 18 pisteellä, joiden lisäksi hän keräsi 16 levypalloa.
KTP-Basket käänsi Uudessakaupungissa tasaisen pelin Korihaita vastaan lopussa edukseen 90-78 (41-40) -tuloksella.
Korihait johti peliä suurimman osan ajasta. Ratkaisu tapahtui viimeisellä jaksolla, jonka puolivälissä Korihailla oli 70-69 -kotijohto. KTP karkasi voittoon vietyään seuraavat kolme minuuttia 14-2.
Isaac Spencer heitti KTP:lle 22 pistettä ja Ian Young 18.
Korihaiden tehokkaimpia olivat Josh Gonner 21:llä ja Arizona Reid 18 pisteellä.
(STT)
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.