Toijala poissa pitkään, DeGray KTP:n vahvistus

7.10.2004 Keskiviikkona järjestetty Sparliigan kauden avausinfo paitsi valoitti sarjan mielenkiintoisia lähtökohtia myös tarjoili muutamia uutisia. Uutinen ikävimmästä päästä on se, että mestari-Kouvojen pelintekijä Jukka Toijala on poissa tositoimista vähintään kolme kuukautta. Positiivinen uutinen oli se, että KTP Basket on saanut päätettyä vahvistusjahtinsa.

Toijala kävi keskiviikkona Helsingissä tutkimuksissa, jotka osoittivat miehen kärsivän reisiluun kaulan rasitusmurtumasta. Vamma pitää konkarin sivussa vähintään kolme kuukautta, todennäköisesti pidempäänkin. Lähellä oli myös vakavammat seuraukset, sillä mikäli luu olisi murtunut kokonaan, olisi se tiennyt Toijalan peliuran päättymistä.  

Kouvot hakee tulevalle kaudelle vielä yhtä uutta ulkomaalaisvahvistusta. Yleisesti on odotettu pelaajan tulevan sentteriosastolle, mutta keskiviikon tilaisuudessa Toijala väläytteli myös mahdollisuutta takamiehen tontilla viihtyvästä vahvistuksesta.  

- Eihän sitä koskaan tiedä. Ei olisi välttämättä huono veto, Toijala sanoi arvoituksellisesti.  

Sparliigan muiden pelaajien terveystilanteista saatiin keskiviikkona myös lisävaloa. Porvoon Tarmon Tero Ollila tulee olemaan poissa jouluun saakka. Hänen joukkuekaverinsa Ville-Pertti Lind oli poissa viime viikonlopun Suomen Cupista. Sormivamma ei kuitenkaan ole vakava ja Lindin pelikuntoa tarkkaillaan päivä kerrallaan. 

DeGray palaa Kotkaan 

Kotkassa korinaluspelaaja Juuso Lehtimäki joutuu seuraamaan vaihtopenkiltä joukkueensa KTP Basketin otteita kauden ensimmäiset pari kuukautta. Lehtimäki kävi polvileikkauksessa maanantaina. 

KTP:n toinen uutinen oli tutun Ronald DeGrayn pesti joukkueen toiseksi vahvistukseksi. 201-senttinen DeGray pelasi Kotkassa kaudella 2001-02, jolloin Coloradon kasvatti takoi runkosarjassa 22,6 pistettä ottelua kohden. Lisäksi DeGray poimi 11,9 levypalloa ja torjui 2,07 heittoa ottelua kohden, jolla heltisi sarjan ykköstila.  

Viime kaudella DeGray pelasi Espanjan kolmosliigassa (LEB2) joukkueenaan Caja Rioja. Tilastorivi karttui 11,6 pisteestä ja 6,7 levypallosta, jotka hän tekaisi 25,7 peliminuutissa.  

DeGrayn palkkausta edelsi jo kuuluisaksi noussut Brandon Brown –episodi. Brownin oli määrä saapua Kotkaan testiin vapauduttuaan Puolasta. Mieheen ei saatu moneen päivään yhteyttä, kunnes Brown löytyi Latviasta. KTP puhalsi lopulta kahden agentin edustaman Brownin jahtaamisessa pelin poikki ja soitti tutun DeGrayn apuun.  

- Brown ei pelaa Kotkassa. Itseasiassa ei voisi vähempää kiinnostaa missä hän pelaa tai mitä hänen agenttinsa tekevät. Se kusetus loppui nyt, latasi KTP:n kokenut luotsi Eero Saarinen.  

- DeGray on koko ajan ollut yksi kolmesta vaihtoehdosta. Nyt tiedämme, että saamme tasapainoisen pelaajan ja ihmisen, Saarinen jatkoi.  

”Hickey on PuHu:n mies” 

Yksi viime aikoina velloneista huhuista on ollut Philip Hickeyn mahdollinen siirtyminen Pussihukista Hongan leipiin. Keskiviikkona keskustelulle saatiin päätös.  

- Hickey on Pussihukkien mies. Viime vuonna allekirjoitettiin kaksivuotinen sopimus. Jos joku hänet haluaa, niin rahat pöytään. Hickey pelaa PuHu:ssa. Toivottavasti tämä on piste keskustelulle, kertoi PuHu:n päävalmentaja Tomi Kaminen.  

PuHu:n joukkue saattaa vahvistua vielä ennen Sparliigan avausta. Maajoukkuekonkari ja pitkäaikainen euroammattilainen Martti Kuisma harjoittelee joukkueen kanssa ja pelasi viime viikonloppuna Cup-pelissä. Sopimusta ei vielä ole, mutta Kamisen näkemyksen ”lähellä ollaan”. Lisäksi PuHu kartoittaa mahdollisuuksia toisen ulkomaanavun palkkaamiseksi Hickeyn rinnalle.  

Kotimaisten pelaajien kaartistaan PuHu saa tulla syyskauden toimeen ilman Hollannissa opiskeluvaihdossa olevaa Timo Heinosta.  

Bunts antaa Hongalle näyttöjä 

Honkaan saapui viime viikonvaihteessa näytille omalla kustannuksellaan yhdysvaltalaisen Pacific-yliopiston kasvatti David Bunts. 186-senttinen ja 24-vuotias Bunts nähtiin Hongan harjoituksissa ensimmäisen kerran kuluvan viikon maanantaina. 

Bunts on Hongassa kahden viikon koeajalla. On mahdollista, että mies pelaa Hongan riveissä jo tryout-jaksonsa aikana.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/

Asiat

 
25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

Näytä lisää vastaavia