8.4.2009 Suomen maajoukkuesentteri Aki Ulanderin edustama Sundsvall Dragons järjesti Ruotsin liigan pudotuspeleissä suuryllätyksen. Sundsvall kukisti välieräsarjassaan runkosarjan ykkösen Norrköping Dolphinsin otteluvoitoin 3-1 ja pelaa mestaruudesta finaalisarjassa, johon on tyrkyllä myös toinen ”suomalaisjoukkue”.
Runkosarjassa viidenneksi sijoittunut Sundsvall hävisi ensimmäisen välierän Norrköpingissä, mutta voitti sen jälkeen kolme peräkkäistä mittelöä. Tuorein voitto heltisi kotiyleisön edessä mahdollisimman niukasti, lukemin 83-82.
Sundsvallin sankari oli Suomessakin pelannut Alex Wesby, joka venyi 26 pisteeseen. 208-senttinen Aki Ulander pelasi 18 minuuttia. Puolustusspesialistina tunnettu suomalaisjätti jäi pisteittä, mutta kunnostautui neljällä koriin johtaneella syötöllään, kolmella levypallollaan ja yhdellä riistollaan.
Norrköpingin amerikkalaiskaksikko George Gervin-Peter Cipriano jäi ottelussa kahteen pisteeseen.
Ruotsin liigan toisessa välieräparissa Uppsala tasasi voitot 2-2:een Pekka Salmisen luotsaamaa Solna Vikingsia vastaan. Uppsala oli neljännessä kohtaamisessa ylivoimainen tuloksella 81-61.
Solna joutui otteluun vajaamiehisenä, kun Martin Pahlmblad jäi kuumeisena sivuun. Lisäksi joukkueen suomalaistähti, maajoukkuetakamies Juha Sten joutui jättämään leikin kesken saatuaan iskun kasvoihinsa. Stenin silmä turposi iskun seurauksena, eikä hän pystynyt palaamaan peliin. Ennen loukkaantumistaan Sten ennätti pelata 12 minuuttia.
Jo aiemmin Solna joutui tilanteeseen, jossa se antaa tasoitusta muille, kun joukkueen vahvuudesta löytyy enää yksi amerikkalaispelaaja. Toinen amerikkalaisvahvistus Chaz Crawford on polvivaivaisena sivussa loppukauden.
Ruotsin mestaruutta puolustavat ”Viikingit” ovat toistamiseen kovan paikan edessä pudotuspeleissä. Solna raatoi myös puolivälierissä täydet viisi ottelua paikallisvastus 08 Tukholmaa vastana.
Viides välierä pelataan Solnassa perjantaina.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.
Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.