7.2.2014 Viimeisen 26 päivän sisään vain viisi ottelua pelannut Kataja Basket suuntaa vieraspelimatkalle ensimmäistä kertaa lähes kuukauteen ja ottaa suunnakseen Loimaan. Hallitseva mestari Nilan Bisons on ollut viime viikkoina loukkaantumissumassa ja hivenen alamaissa, mutta edellisessä ottelussaan loimaalaiset tekivät selvää jälkeä Lapuan Korikobrista vieraskentillä.
Tuukka Kotti ja Mike Morrison pistävät taas pystypainiksi perjantain URHOtv-ottelussa. Kuva: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.
Voitettuaan Korisliigan runkosarjan ensimmäiset 21 otteluaan Bisons joutui seuraavien viikkojen aikana keskelle aallokkoa.
Tampereen Pyrintö kaatoi loimaalaiset kahdesti ja Namika Lahti kerran suurin numeroin. Runkopelaajat John Williamson, Mikko Koivisto ja Antto Nikkarinen joutuivat yksi toisensa jälkeen sairastuvalle, ja joukkuetta syksyllä vahvistanut amerikkalaispelinrakentaja Billy Keys palasi takaisin kotimaahansa.
Bisons starttasi kuitenkin helmikuunsa voitolla Namika Lappeenrannasta ja onnistui viime viikolla nujertamaan Mikko Koiviston paluupelissä Lapuan Korikobrat vieraissa 30 pisteellä. Voitto oli erityisen vakuuttava siinä mielessä, että Korikobrat on hakenut alkuvuonna tukun komeita voittoja liigan kärkijoukkueista kotikentällään.
Loukkaantumissumansa aikana Bisons on kutsunut takaisin vahvuuteensa John Williamsonia lomittavan Ralph Sampson III:n. Lisäksi Matti Nuutinen, Carl Lindbom ja Ilpo Pehkonen ovat käyttäneet lisääntyneet peliminuuttinsa erinomaisesti hyödykseen.
Kataja voi puolestaan saapua Loimaalle levänneenä. Syyskaudella joensuulaisjoukkue sai tuta myös oman osansa loukkaantumisista sekä pelasi lomittain Korisliigaa ja EuroChallengea, mutta alkuvuoden ajan joensuulaiset ovat saaneet keskittyä harjoitteluun, kiitos verkkaisen ottelutahdin.
Sami Lehtoranta on pelannut hyvin syyskauden vammoistaan toivuttuaan ja EuroChallengen jälkeen joukkueeseen liittyneet uusvanhat amerikkalaislaiturit Alex Wesby ja Jared Newson ovat petranneet otteitaan viikko viikolta. Täysin ehjällä kokoonpanolla Kataja ei kuitenkaan Loimaalle pääse, sillä pitkäaikaistoipilas Jesse Niemen poissaolon lisäksi Vesa Mäkäläisellä on ollut vaivoja.
Kataja ja Bisons ovat pelanneet perjantaita ennen kaksi tiukkaa ottelua tällä kaudella. Bisons haki Joensuusta 56–58 (31–28)-voiton joulun välipäivinä, ja loppiaisaaton aattona Bisons kukisti Katajan kotonaan 69–64 (35–39).
Suora lähetys URHOtv:llä alkaa perjantaina 7.2. klo 18:25.
Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.