25.4.2013 Korisliigan välierien ensimmäinen URHOtv:n ottelu nähdään torstaina Joensuusta, jossa runkosarjan kakkonen Joensuun Kataja isännöi avausvälierässä runkosarjan kolmosta, KTP Basketia.
Petri Virtanen on URHOtv:n henkilökuvassa illan välieräottelussa. Kuva: Kai Kilappa.
Kataja on vienyt joukkueiden tämän kauden neljästä runkosarjakohtaamisesta kolme – sekä kaikkina aikoina yhdestätoista KTP:ta vastaan pelaamastaan pudotuspelikohtaamisesta peräti 10.
Edellisen kerran joukkueet kohtasivat pudotuspeleissä vuoden 2011 välierissä, jolloin Kataja eteni finaaliin voitoin 3-1. Nyt Katajaa edustavat Jerald Fields ja Juho Lehtoranta pelasivat tuolloin KTP:n valkovihreissä. KTP:n pelaajista Sefton Barrettilla, Joonas Lehtorannalla ja Milos Dobrasilla kyseinen välierätappio on yhä tuoreessa muistissa.
Kataja haki tämän kevään välieräpaikkansa kaatamalla Lappeenrannan NMKY:n puolivälierissä suoraan otteluvoitoin 3-1. KTP puolestaan voitti Kouvot suoraan kolmessa ottelussa.
Ottelun henkilökuvassa nähdään jo kymmenettä kertaa SM-pudotuspelejä pelaava, ensimmäistä SM-kultaansa edelleen tiukasti metsästävä Katajan Petri Virtanen. Virtanen pelaa KTP:ta vastaan jo uransa 87. pudotuspelin. Tähän mennessä Säynätsalon Riennon kasvatti on pommittanut urallaan 1257 pudotuspelipistettä.
Toni Flink selostaa suoran lähetyksen Joensuusta Mehtimäen jäähallilta torstaina 25. huhtikuuta klo 18:15 alkaen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.