22.1.2013 URHOtv:n Korisliiga-viikko käynnistyy keskiviikkona, kun liigan kärkipaikoilla lymyävä KTP isännöi kahdeksatta sijaa jakavaa Salon Vilpasta kotikentällään Steveco Areenalla. Viiden ottelun tappioputkeen ajautunut Vilpas esittelee ottelussa uuden amerikkalaisvahvistuksensa Marcus Relphorden. KTP:lla on puolestaan takanaan neljän ottelun voittoputki.

Joonas Lehtorannan KTP hakee voittoputkelleen jatkoa Salon Vilpasta vastaan. Kuva: Kai Kilappa.
Syyskaudella pitkään loukkaantumisista kärsinyt Vilpas sai joulun ja vuodenvaihteen tienoilla viimein rivinsä kasaan, mutta vuoden alku on sujunut salolaisilla mollivoittoisesti. Vilpas on hävinnyt viimeiset viisi otteluaan, joista neljä erityisen kirpaisevasti viiden pisteen erolla tai alle.
Vilpas onkin keinuttanut viikinkilaivaansa alkuviikolla lähettämällä amerikkalaispelaajansa Adam Brownin kotimatkalle ja värväämällä tilalle uuden laiturin, 198-senttisen Marcus Relphorden, joka ehti pelata alkukaudella muutaman ottelun Liettuan liigaa.
Korisliigan kärkisijoilla 18 voitollaan yhdessä Bisonsin, Pyrinnön ja Katajan kanssa majaileva KTP porskuttaa puolestaan keskiviikon otteluun vahvassa myötätuulessa voitettuaan edelliset neljä peliään. Viimeksi KTP:n saaliiksi jäi Tampereen Pyrintö kotikentällään Pyynikillä.
KTP:n voittoputki on erityisen merkittävä siihen nähden, että joukkue on pelannut pidemmän aikaa ilman Milos Dobrasta sekä menetti pohjevaivaisen Jukka Matisen sairastuvalle ennen Pyrintö-peliä.
KTP marssittanee aloitusviisikossa kentälle iskuryhmänsä Devonne Giles-Timo Heinonen-Sefton Barrett-Antwine Williams-Bojan Sarcevic, ja takakentälle tuovat rähinää Michael Pounds ja Joonas Lehtoranta.
Vilppaalla on puolestaan käytössään Relphorden lisäksi tutut amerikkalaiset Troy Barnies ja Shawn Atupem sekä kotimainen luottovitja Eero Lehtinen-Jukka Kataja-Alex Vaenerberg-Samu Kaaresvirta-Mikael ”Ässä” Sandberg.
Korisliigaa: KTP – Salon Vilpas URHOtv:lla keskiviikkona 23.1. klo 18:25 alkaen.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.