Virtanen tekee seuraa Nenoselle Katajan sairastuvalla

1.11.2011 Korisliigan kärkikahinoissa mukana oleva Joensuun Kataja on saanut jobinpostia. Kataja menettää riveistään maajoukkuekonkari Petri Virtasen vähintään kuukaudeksi murtuneen sormen vuoksi. Virtanen tekee seuraa Katajan sairastuvalla Juho Nenoselle, joka on lonkkavaivaisena sivussa ainakin vuodenvaihteeseen saakka.

Katajan maajoukkuemies Petri Virtanen on alkukaudesta ollut sarjan toiseksi paras syöttäjä ja tarkin vapaaheittäjä. Kuva: Kai Kilappa.

- Kyllähän tämä taas kirpaisee. Pelaamme nyt pitkään ilman kahta maajoukkuetason miestä ja vaikka meillä on edelleen riittävästi hyviä pelaajia terveinä, niin eihän se voi olla näkymättä, sanoo Katajan päävalmentaja Jukka Toijala.

Elo-syyskuisissa EM-kisoissa Suomea edustanut Virtanen on aloittanut kauden 10,9 pisteen ja peräti 5,4 koriin johtaneen syötön ottelukohtaisin keskiarvoin. Viime kaudella Korisliigan kaikkien aikojen syöttötilastoykköseksi siirtynyt Virtanen pitää hallussaan kuluvan kauden syöttötilastossa kakkossijaa.

Lisäksi Virtanen on ollut alkukaudesta sarjan tarkin vapaaheittäjä bonusheittojen upottua naruihin 95,2 prosentin tarkkuudella (20/21).

Virtasen loukkaantumisen myötä Kataja-miehistössä on enää kolme sellaista pelaajaa, jotka ovat pystyneet osallistumaan kauden kaikkiin kahdeksaan liigaotteluun. Vuorollaan lasaretin puolella ovat tähän mennessä käyneet Juha Sten, Sami Lehtoranta, Antti Kanervo, Ville Viita, Ilari Tolvanen ja Nenonen.

- Toivotaan, että pääsisimme heti joulun jälkeen harjoittelemaan ja pelaamaan parhaalla kokoonpanolla, Toijala heittää viestiä Korvatunturin suuntaan.

Kataja pelaa seuraavan kerran keskiviikkona (2.11.) Lahdessa paikallisen Namikan vieraana.

 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia