Xavier voitti konferenssinsa mestaruuden

7.3.2000 Suomalaisilla naiskoripalloilijoilla Taru Tuukkasella ja Reetta Piiparilla menee lujaa - todella lujaa - Yhdysvaltain yliopistokoripallosarjassa. Heidän joukkueensa Xavier valtasi varhain tiistai-aamuna Atlantic 10 -konferenssin mestaruuden ja ansaitsi näin paikan 64 parhaan yliopiston mestaruusturnauksessa NCAA:ssa.

Konferenssiturnauksen loppuottelussa Xavier kaatoi valtakunnallisesti 23:ksi rankatun George Washingtonin 80-66 (27-31). Sekä Tuukkanen että Piipari tekivät ottelussa kahdeksan pistettä, jonka lisäksi 170-senttinen Piipari riisti kolmesti.

Turnauksen aikaisemmissa otteluissa Tuukkanen dominoi pelitilanteita ja siivitti joukkueensa menestykseen. Kun Xavier voitti välierässä St. Joseph´sin jatkoajan jälkeen 84-78, heitti Tuukkanen peräti 27 pistettä, otti neljä levypalloa ja torjui kahdesti, vaikka peliaikaa kertyikin "vain" 26 minuuttia. Turnauksen ensimmäisellä kierroksella Xavierin jalkoihin jäi St. Bonaventure (76-57) ja 189-senttinen Tuukkanen oli tuossakin ottelussa vauhdissa - illan tehot 21/9.

Joukkueen suomalaisille henkilökohtaista tunnustusta

Taru Tuukkanen ja Reetta Piipari ovat olleet koko kauden ajan Xavierin runkopelaajia ja nyt kauden kääntyessä loppusuoralle kaksikko on saanut osakseen myös henkilökohtaista tunnustusta. Naiskoripalloilun uutispalvelu (Women´s Basketball News Service), joka koostuu mm. koripallotoimittajista ja yliopistovalmentajista, valitsi Tuukkasen All-America-kolmosjoukkueeseen ja Atlantic 10 -konferenssin parhaaksi pelaajaksi. Piiparin sama taho arvosti tulokkaiden All-America-kolmosjoukkueeseen. Atlantic 10 -konferenssin omissa valinnoissa Tuukkasta ei vuoden pelaajaksi valittu, mutta vuoden kehittyneimmän pelaajan tittelin hän sai.

Kolmatta vuottaan Xavierissa pelaavan Tuukkasen ottelukohtaiset keskiarvot ovat 15,2 pistettä ja 6,9 levypalloa. Pelitilanneheittojen tarkkuudessa hän on 59,0 prosentin osumatarkkuudellaan valtakunnallisessa tilastoinnissa sijalla 15. Piipari on pisteitä latonut 6,8 keskiarvolla ja antanut 2,4 syöttöä 21,9 minuutissa, joka on yliopistokoriksessa paljon tulokkaalle. Xavierissa pelaa myös kolmas suomalainen, Elina Pasola, joka on päässyt kentälle kauden aikana yhdeksässä kamppailussa. Konferenssiturnauksen otteluissa hän ei pelannut.

Xavier on tähän mennessä voittanut kauden 30:sta ottelustaan peräti 26. NCAA-mestaruusturnausta ryhdytään tahkoamaan 17.3. lähtien "kerrasta poikki" -menetelmällä. Xavierin ensimmäisen kierroksen vastustaja selviää viikonvaihteen "Selection Sundayssa", jossa julkistetaan ne 64 joukkuetta, jotka ryhtyvät yliopistomestaruutta tavoittelemaan. Xavier on siis konferenssivoittonsa ansiosta jo paikkansa varmistanut kyseisten joukkueiden joukossa. Mestaruusjahti huipentuu Philadelphiassa maaliskuun 31. ja huhtikuun 2. päivinä pelattavaan neljän joukkueen lopputurnaukseen Final Fouriin.

Michaela Moua pelasi viimeisen ottelunsa

Suomalaisnaisten muilla joukkueilla ei käytännössä katsoen mahdollisuuksia ole selviytyä NCAA-turnaukseen.

Viimeistä opiskeluvuottaan Ohio Statessa pelaavan Michaela Mouan koripalloura yliopistosarjassa tuli päätökseensä. Joukkue hävisi Big Ten -konferenssiturnauksen toisella kierroksella Penn Statelle 48-64. Ohio Staten kauden voittosuhteeksi jää aikakirjoihin 13 voittoa - 15 tappiota, jolla se ei tule paikkaa NCAA-turnauksessa saamaan.

Jäähyväisottelussaan 180-senttinen Moua pelasi 20 minuuttia kooten tilastoihinsa kahdeksan pistettä ja kaksi riistoa. Heittopelissään Moua oli erehtymätön - kakkoset 3/3 ja vapaaheitot 2/2. Big Ten -turnauksen ensimmäisen kierroksen ottelussa Ohio State voitti Indianan 58-44 Mouan tehdessä neljä pistettä ja repiessä viisi levypalloa.

Myös Middle Tennessee Staten, jota edustavat Paula Penttilä ja Mia Parviainen, tie nousi pystyyn konfernssiturnauksen toisella kierroksella. Ohio Valley -turnauksen avauskierroksella joukkue voitti vielä Southeast Missourin 76-57, mutta Austin Peay katkaisi Middle Tennessee Staten (18-11) voittokulun seuraavalla kierroksella numeroin 67-58. Voitto-ottelussa Penttilä sai tehoikseen seitsemän pistettä, kaksi levypalloa ja kolme syöttöä. Parviainen heitti neljä pistettä. Austin Peayta vastaan Penttilän saldo oli 3/1 Parviaisen jäädessä tilastomerkinnöittä.

Maria Tasan Bradleylla oli runkosarjan päätösotteluiden myötä mahdollisuus selviytyä Missouri Valley -konferenssiturnaukseen. Joukkue olisi tarvinnut kuitenkin voittoja, mutta kärsi sen sijaan tappiot Drakelle 47-91 ja Creightonille 66-81. Tasa ei pelannut kummassakaan ottelussa. Bradleyn voittosuhteeksi kaudesta jäi 6-20.

 
3.2.2026 10:15 NCAA

Elsa Lemmilälle 14 pisteen ja 14 levypallon tupla-tupla-- Albina Sylan yliopisto 13 ottelun voittoputkessa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.

3.2.2026 09:42 NCAA

Eemeli Yalaho rymisteli 26 pistettä – Miro Littlen ja Emil Skytän yliopistot voittoputkissa

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.

2.2.2026 21:45 Suomalaiset ulkomailla

Cup-voitto maistui Sasu Salinille – ”Aina mukava voittaa jotain”

Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.

2.2.2026 21:40 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuier johdatti Galatasarayn tärkeään voittoon Euroliigassa

Awak Kuier oli vahvalla pelipäällä viime viikolla niin eurokentillä kuin Turkin liigassa.

2.2.2026 09:33 NBA

Jazzille tappio Raptorsin vieraana – Markkanen 27 pistettä, 11 levypalloa

NBA:ssa Utah Jazz hävisi jo kuudennen peräkkäisen ottelunsa, kun Toronto Raptors oli parempi kotonaan 107-100. Lauri Markkanen keräsi 27 pistettä ja 11 levypalloa.

30.1.2026 13:45 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä monivaiheinen alkukausi – ”Tämä on bisnestä ja tilanteet muuttuvat”

Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.

29.1.2026 10:10 NBA

Warriorsin kolmosralli kaatoi Jazzin – Markkanen 18 pistettä

NBA:ssa Utah Jazz kärsi neljännen peräkkäisen tappionsa, kun 23 onnistunutta kolmosta heittänyt Golden State Warriors oli parempi 124-140. Lauri Markkanen heitti Jazzille 18 pistettä.

28.1.2026 14:52 NCAA

Albina Sylalle jälleen tupla-tupla – Enni Ahervuo ennätyspisteisiinsä NCAA:ssa

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat jälleen yhden tupla-tuplan kahminut Albina Syla sekä ensimmäistä kauttaan pelaava Enni Ahervuo, joka nakutti 13 pistettä, joista 11 toisella puoliajalla.

28.1.2026 12:53 NCAA

Miro Little tarjoili 11 syöttöä NCAA:ssa – Viljami Vartiainen nakutteli 15 pistettä

Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Miro Little, joka jakeli 11 syöttöä UC Santa Barbaralle sekä Viljami Vartiainen, joka pussitti 15 pistettä Weber Statelle.

28.1.2026 10:35 NBA

Markkanen palasi parketille 19 pisteen voimin – Jazz taipui Clippersille

NBA:ssa Lauri Markkanen palasi pelikentille, kun Utah Jazz hävisi kotikentällään Los Angeles Clippersille 103-115. Jazzin viimeisen seitsemän ottelua sivussa sairastelun vuoksi ollut Markkanen tilastoi 19 pistettä, viisi levypalloa ja neljä syöttöä.

Näytä lisää vastaavia