2.11.2020 10:12 Italiassa Topias Palmin hyvä pelivire ei riittänyt Cremonalle ja sama kohtalo oli Alex Murphyllä Espanjassa. Itävallassa Daniel Dolencin sekä Swans Gmundenin vahva alkukausi sai jatkoa ja Elias Valtonen pääsi aloittamaan ammattilaisuransa hienolla voitolla Saksassa.
Alex Murphy on aloittanut kauden hyvin Espanjassa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Mestarien liigassa nähtiin suomalaisten kohtaaminen, kun Alexander Madsenin VEF Riika sai kotikentälleen Lassi Tuovin valmentaman SIG Strasbourgin. Jännittävien vaiheiden jälkeen Strasbourg voitti 77-75 (42-46). Ottelun ratkaisu nähtiin summerin soidessa, kun Strasbourgin Bonzie Colson upotti kolmen pisteen heiton sisään. Madsen pelasi 36,5 minuuttia, joka oli eniten koko ottelussa. Sinä aikana hän tilastoi kuusi pistettä, neljä levypalloa, yhden syötön ja kolme torjuntaa.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.📺 @Bcolson_35 knocked down a contested triple right at the buzzer to gift @SIGStrasbourg a 77-75 triumph over VEF Riga in a thrilling clash! #BasketballCL
— Basketball Champions League (@BasketballCL) October 28, 2020
📊 https://t.co/Adl3EqtJmq pic.twitter.com/hSAxA4ZdCm
VEF Riika sai hieman balsamia haavoille Viron ja Latvian yhteisliigassa voittamalla Ogren 83-76 (49-38). Tällä kertaa Madsen kasasi tilastoihinsa kahdeksan pistettä, yhdeksän levypalloa ja kolme torjuntaa. VEF Riika on voittanut kaikki kuusi otteluaan.
Ottelutilastot
Barcelona aiheutti Sasu Salinin ja Emir Sulejmanovicin Teneriffalle sen kauden avaustappion Espanjan liigassa voittamalla kotikentällään 81-74 (41-32). Salin saalisti kuusi pistettä ja yhden levypallon. Sulejmanovicille kirjattiin kaksi pistettä ja neljä levypalloa.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Intermedio en el Palau.
— Lenovo Tenerife (@CB1939Canarias) November 1, 2020
💛🖤 #VamosCanarias pic.twitter.com/HI7sFucFxk
Espanjan LEB Orossa Alex Murphyn Granada koki kauden ensimmäisen tappionsa hävitessään Lleidan vieraana 79-83 (39-45). Murphy lukeutui joukkueensa parhaimmistoon 17 pisteen, kahden levypallon, kahden syötön ja kahden riiston tilastoilla.
Ottelutilastot
LEB Platassa Fiifi Aidoon Benicarlo hävisi kotonaan Albacetelle 69-87 (32-47). Aidoo keräsi neljä pistettä, kaksi syöttöä ja kaksi riistoa.
Ottelutilastot
Saksan cupin lohkovaiheessa Tuomas ja Joonas Iisalon sekä Juho Kailion valmentama Merlins Crailsheim hävisi Bayern Münchenille 63-80 (28-44). Merlins on hävinnyt molemmat cupin pelinsä.
Ottelutilastot
Daniel Janssonin ja Hussain Dassoukin valmentaman Tigers Tübingenin kausi Saksan ProA:ssa alkoi niukalla 103-101 (48-51)-voitolla Paderbornista. Ottelu ratkesi dramaattisesti summerin soidessa, kun Tigersin Troy Simons nosti korin. Elias Valtonen tilastoi ottelussa kahdeksan pistettää, yhden levypallon, kaksi riistoa ja torjunnan.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Mit dem Buzzer zum Sieg!!!
— Tigers Tübingen (@TigersTuebingen) November 1, 2020
In letzter Sekunde schlagen wir die Uni Baskets Paderborn mit 103:101. So kann man in die neue Saison starten🔥 pic.twitter.com/eP3TsbxUf6
Itävallan liigassa Daniel Dolenc flirttaili tupla-tuplan kanssa 14 pisteen ja yhdeksän levypallon tilastoilla Swans Gmundenin voitettua Gunners Oberwartin 87-73 (45-40). Anton Mirolybovin ja Aleksi Koskisen valmentama joukkue on voittanut viidestä pelistään neljä.
Ottelutilastot
Topias Palmin 13 pistettä ja kuusi levypalloa eivät riittäneet viemään Cremonaa voittoon, vaan Pesaro oli kotikentällään vahvempi jatkoajan jälkeen numeroin 95-83 (76-76, 40-25).
Ottelutilastot
Japanin B2-liigassa viime maanantaina 30-vuotispäiviään viettänyt Erik Murphy koki Fukushima Firebondsin kanssa 74-94 (38-45)-tappion Gunma Thundersille. Murphyn tilastoihin kirjattiin viisi pistettä, neljä levypalloa, neljä syöttöä ja torjunta.
Ottelutilastot
Mestarien liigan jatkolohkot käynnistyivät ja Sasu Salin näytti jälleen heittotaitonsa johdattaessaan Teneriffan voittoon. Daniel Dolenc oli niin ikään vahvalla pelipäällä Itävallan liigassa.
Ilari Seppälä ja Edon Maxhuni olivat alkuviikon suomalaisonnistujia, mutta heidän tehopelinsä eivät riittäneet voittoon.
Alexander Madsen pääsi syntymäpäivänsä lisäksi juhlimaan jatkopaikkaa Mestarien liigassa, kun VEF Riika puristi jatkoon. Petteri Koponen ja Carl Lindbom aloittivat lohkovaiheen pelit FIBA Europe Cupissa.
Edon Maxhuni aloitti vuotensa räväkästi, kun hän upotti peräti 31 pistettä Viron ja Latvian yhteisliigassa. Ilari Seppälä oli pirteänä Ranskassa ja Mestarien liigassa nähtiin suomalaistrilleri, kun Lassi Tuovin luotsaama SIG Strasbourg varmisti lohkovoiton kaadettuaan Alexander Madsenin VEF Riian.
Mestarien liigassa Alexander Madsenin edustama VEF Riika ja Lassi Tuovin valmentama SIG Strasbourg ottivat tiukan otteen jatkopaikasta. Muutenkin useat suomalaispelaajat ja –valmentajat pääsivät voittotunnelmissa viettämään joulua.
Sasu Salinin hurja vire sai jatkoa, kun hän heitti uskomattomat 34 pistettä Teneriffan voittaessa Mestarien liigassa Galatasarayn.
Lassi Tuovin valmentama SIG Strasbourg ja Alexander Madsenin joukkue VEF Riika ottivat tärkeät voitot Mestarien liigassa.
Susijengin pelaajat olivat loistovireessä, kun Sasu Salin sekä Alex ja Erik Murphy heittivät kaikki yli 20 pistettä. Alexander Madsen murjoi sitä vastoin tupla-tuplan.
Susijengin EM-karsinnat jatkuvat 28.11.-30.11. Espoossa pelattavassa EM-karsintakuplassa, jossa Suomi kohtaa Georgian ja Serbian. Sasu Salin saapuu Suomeen täynnä intoa ja itseluottamusta.
Alexander Madsenin VEF Riika nappasi ensimmäisen voittonsa Mestarien liigassa. Suomalaispelaajista myös Sasu Salin, Edon Maxhuni ja Daniel Dolenc pääsivät alkuviikon peleissä voiton makuun.
Edon Maxhuni väläytteli Viron ja Latvian yhteisliigassa iskemällä tauluun kovia lukemia. Carl Lindbom aloitti pelinsä Puolassa Stal Ostrow Wielkopolskin joukkueessa ja Erik Murphyn vahvat otteet Japanissa saivat jatkoa.
Erik Murphyn vahva alkukausi Japanissa sai jatkoa kahdella voitolla. Mestarien liigassa saatiin tiistaina lohkovaihe käyntiin.
Mestarien liigassa lohkovaihe saadaan käyntiin tiistaina ja kolmessa joukkueessa nähdään suomalaisedustusta.
Kauden 2019-20 Mestarien liiga huipentuu loppuviikolla Ateenassa pelattavaan Final Eight –lopputurnaukseen. Mukana voittotaistelussa on myös Sasu Salin ja Teneriffa.
Keväältä kesken jääneet Mestarien liigan neljännesvälierät saatiin päätökseen keskiviikkona ja Sasu Salinin Teneriffa eteni hienosti kauden huipentavaan Final Eight –lopputurnaukseen voittamalla belgialaisen Oostenden.
Espanjan kilpailukausi käynnistyy viikonloppuna, kun edessä on kauden perinteisesti starttaava Supercup. Sasu Salinin Teneriffalla on kova lähtö kauteen, sillä Supercupin lisäksi edessä on tärkeä Mestarien liigan neljännesvälieräottelu seuraavalla viikolla, jonka jälkeen alkaa Espanjan liigan sarjakausi.
Mestarien liigan pudotuspelit alkoivat viikolla ja Sasu Salin oli auttamassa Teneriffaa neljännesvälierän avausvoittoon. Alexander Madsen pääsi juhlimaan kärkiottelun voittoa Viron ja Latvian yhteisliigassa.
Mestarien liigan lohkovaihe saatiin päätökseen keskiviikkona. Sasu Salinin Teneriffa eteni lohkostaan jatkoon ja jatkaa taistelua kilpailun voitosta. Alexander Madsenin VEF Riian ja Lassi Tuovin SIG Strasbourgin urakka päättyi sen sijaan lohkovaiheeseen.
Alex Murphy pääsi juhlimaan Espanjan LEB Oron cupin, Copa Princesan, voittoa. Mestarien liigan lohkovaiheessa saatiin myös pelit päätökseen.
Sasu Salin oli käsi kuumana Mestarien liigassa, kun hän upotti kovalla prosentilla 20 pistettä Alexander Madsenia ja VEF Riikaa vastaan.