19.7.2017 Anissa Pounds siirtyy takaisin Kotkaan Peli-Karhujen paitaan neljän Yhdysvaltojen Arkansas Tech Universityssä vietetyn vuoden jälkeen.

Anissa Pounds palaa kotikulmilleen Kotkaan Peli-Karhujen paitaan tulevalla naisten Korisliiga-kaudella. Kuva: Oma Design.
25-vuotias Anissa Pounds siirtyy tulevalle naisten Korisliiga-kaudelle Kotkan Peli-Karhuihin. Poundsin ja PeKan sopimus on yksivuotinen. 173-senttisen KTP:n kasvatin tilastot viimeiseltä Arkansas Tech -yliopistokaudelta (NCAA II-divisioona) olivat 13.9 pistettä, 4.1 levypalloa ja 3.8 syöttöä.
Peli-Karhujen päävalmentaja Roope Mäkelä on mielissään Poundsin paluusta Kotkaan.
– Olen erittäin iloinen että kotkalaislähtöinen maajoukkuetason huippupelaaja valitsi juuri PeKan. Anissa on huikea kolmen pisteen heittäjä. Nyt meillä on useita hyviä heittäjiä joukkueessa ja pelityylimme perustuu paljon rohkeaan kaukoheittopeliin. Anissalla tulee olemaan erittäin iso rooli joukkueessamme, Mäkelä iloitsee Peli-Karhujen tiedotteessa.
Pounds on mukana myös nykyisessä naisten maajoukkueryhmityksessä.
Peli-Karhut tulee vahvistamaan joukkuetta vielä ainakin yhdellä amerikkalaispelaajalla.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.