Annika Holopainen aloittaa EuroCupissa keskiviikkona

10.10.2017 Naisten EuroCupin lohkovaihe käynnistyy keskiviikkona. Ainoana suomalaispelaajana kilpailussa nähdään tällä kaudella saksalaista Wasserburgia edustava Annika Holopainen.

Annika Holopainen on aloittanut kauden vahvasti. (Kuva: Oma Design)

Wasserburg on aloittanut kautensa vahvasti Saksan Bundesliigassa voittamalla kaikki neljä otteluaan. Ensimmäistä kauttaan ammattilaisena pelaava Holopainen on saanut hyvän startin ammattilaisuralleen tilasoiden neljässä ensimmäisessä ottelussa keskimäärin 10,8 pistettä ja 4,3 levypalloa.

- Viimeisen parin viikon aikana olemme kehittyneet joukkueena paljon ja myös oma pelini on parantunut. Joukkue on sisäistänyt pelityylin ja oma rooli joukkueessa on selkiytynyt, Holopainen kertoo.

Wasserburg on voittanut Saksan mestaruuden viidesti peräkkäin ja joukkue uusiutui viime kauden jälkeen lähes kokonaan. Viime kauden joukkueesta joukkueeseen jäi ainoastaan kaksi pelaajaa ja joukkueen kokoonpanosta löytyy peräti kymmenen eri kansalaisuutta. Joukkue on kuitenkin hitsautunut nopeasti yhteen ja Holopainen on nauttinut ensimmäisistä hetkistään ammattilaispelaajana.

- Tietyllä tapaa näin hyvä alkukausi on ollut pieni yllätys. Tuntuu tosi hyvältä pelata ammattilaisena ja voi keskittyä täysipäiväisesti vain korikseen, neljä edellisvuotta USA:n yliopistosarjaa pelannut Holopainen iloitsee.

Saksan Bundesliigan lisäksi Wasserburg osallistuu EuroCupiin, joka on Euroopan toiseksi kovin seurajoukkuekilpailu. EuroCup pelataan kymmenessä neljän joukkueen lohkossa. Wasserburgin lohkossa ovat lisäksi italialainen Reyer Venetsia, tshekkiläinen Brno sekä sveitsiläinen Fribourg.

- Olen tosi innoissani EuroCupin alusta. Tämä on taas uudenlainen haaste. On hienoa päästä pelaamaan myös Bundesliigan ulkopuolelta tulevia joukkueita vastaan ja luvassa on tosi kovaa korista. Pääsee vähän matkustamaan ja näkemään uusia paikkoja samalla, hehkuttaa Holopainen.

Tulevista vastustajista Holopaisella ei ole vielä tarkkaa kuvaa.

- Venetsia on varmasti kovatasoinen joukkue ja mitä olemme Brnota katsoneet, niin he pelaavat hyvin organisoitua ja kurinalaista peliä. Pyrimme saamaan heidät aggressiivisella puolustuksella pois heidän mukavuusalueeltaan.

Jokaisesta lohkosta kaksi parasta etenee jatkoon ja lisäksi yhteensä neljä parasta lohkokolmosta jatkaa pudotuspeleihin. Kahdeksan parasta joukkuetta etenee suoraan puolivälieriin, kun loput 16 joukkuetta etenevät puolivälierien karsintaan, joista voittajat pääsevät 16 parhaan joukkoon.

- Kauden alussa pistimme tavoitteeksi 16 parhaan joukkoon pääsemisen, joka on sama mihin joukkue ylsi viime kaudella. Meillä on kaikki saumat mennä lohkosta jatkoon ja sen jälkeen sitten katsotaan peli kerrallaan, Holopainen toteaa.

Wasserburg aloittaa urakkansa EuroCupissa keskiviikkona Brnon vieraana.

Lisätietoja: EuroCup

Henkilöt

 
4.7.2025 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä hieno kausi kirvelevästä lopusta huolimatta

Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

20.6.2025 12:07 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi ammensi tulokasvuodestaan oppia tulevaa varten

Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

12.5.2025 15:55 Susiladies

Finaalitappio jäi kaivelemaan Roosa Lehtorantaa – ”Eihän sitä ikinä halua finaaleissa hävitä”

Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.

29.4.2025 09:14 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtisella ehjä kausi isossa roolissa – ”Kehityin kauden aikana”

Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.

Näytä lisää vastaavia