29.10.2024 09:08 Susiladiesissa 49 ottelua pelannut Karhun Pojat -kasvatti Annika Holopainen, 31, lopettaa pelaajauransa. 186-senttinen Holopainen ehti pelata Suomen kenttien lisäksi Yhdysvaltojen NCAA:ssa, Saksassa, Puolassa, Ranskassa, Islannissa ja Espanjassa. Islannissa hän oli pistekuningatar ja Saksassa hän voitti cup-mestaruuden.
Annika Holopainen lopettaa koripallouransa. Kuva: Ville Vuorinen.
Holopainen ilmoitti lopettamispäätöksestään Instagram-tilillään viikonloppuna.
Mikäli upotus ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.– Pieni oranssi pallo on ollut minun suurin opettajani ja ”passini” nähdä maailmaa. Edustin Suomen maajoukkueita 16 vuotta, valmistuin maisteriksi Old Dominionista, elin kuudessa eri maassa ja saavutin unelmani olla ammattilaisurheilija, Holopainen kertoo päivityksessään.
Holopainen pelasi Korisliigaa Espoo Teamissa kausina 2009-2012 ja hänet valittiin kaudella 2010-11 vuoden tulokkaaksi ja vuoden parhaaksi 6. pelaajaksi. Korisliigasta hänen palkintokaappiinsa tuli myös kaksi SM-pronssia ja yksi cup-voitto.
Yhdysvalloissa Holopainen pelasi yhden kauden Portlandin yliopistossa ja kolme kautta Old Dominionin yliopistossa. Euroopassa hänen ammattilaisuransa on ollut vilkas ja sisältänyt monia sarjoja ja maita: Saksaa, Puolaa, Ranskaa, Islantia ja Espanjaa.
Susiladiesissa Holopainen pelasi 49 ottelua. Nuorten maajoukkueissa hän pelasi peräti 80 ottelua.
Susiladiesin EM-karsinnat päättyivät tappioon, kun Slovenia murskasi Suomen kotikentällään 96–47 ja varmisti paikkansa EM-kisoissa. Ensimmäisellä puoliajalla Susiladies pysyi vielä iskuetäisyydellä, mutta Slovenia vei kolmannen neljänneksen ylivoimaisesti 33–4.
Susiladies kohtaa sunnuntaina EM-karsinnoissa Slovenian, joka taistelee kisapaikasta tiukassa lohkossa. Slovenian peli rakentuu muutaman huippupelaajan varaan, ja Susiladies on valmistautunut huolella niin heidän pysäyttämiseensä kuin Slovenian puolustuksen murtamiseen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA saivat 22 voittoa täyteen voittaen Elsa Lemmilän edustaman Ohio Staten. Teresa Seppälä oli liekeissä heittäen 46 pistettä kahteen peliin.
Susiladies joutui taipumaan Unkarille 80–50 EM-karsintaottelussa Miskolcissa ja menetti täten mahdollisuutensa EM-kisoihin 2025. Susiladies päättää karsintaurakkansa sunnuntaina, kun se kohtaa Slovenian vieraskentällä.
Susiladies haastaa Unkarissa perinteisen kestomenestyjän, joka on ajautunut tiukkaan paikkaan kahden peräkkäisen tappion jälkeen. Susiladies-valmentaja Jussi Laakso analysoi kohtaamisen asetelmat ennen torstain ylösheittoa.
Susiladies päättää EM-karsintaurakkansa helmikuussa kahdella vierasottelulla. Ensin joukkue kohtaa Unkarin 6.2. Miskolcissa ja sen jälkeen Slovenian 9.2. Ljubljanassa. Molemmat ottelut ovat katsottavissa FIBA:n Youtube-kanavalta.
Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA jatkaa valtakunnallisen rankingin ykkösenä ja voitti sunnuntaina jo 20 peräkkäisen pelinsä. Teresa Seppälä ja Peppi Lohko johdattivat Sienan kahteen voittoon viimeisen viikon aikana.
Susiladiesilla on ensi viikolla edessä viimeinen EM-karsintaikkuna kohti vuoden 2025 EM-kisoja. B-karsintalohkossa on vielä miltei kaikki avoinna, kun Susiladies kohtaa torstaina 6.2. Unkarin ja sunnuntaina 9.2. Slovenian vieraissa.
Awak Kuierin jatkoi vahvoja pelejään sekä Euroliigassa että Italian Serie A1:ssa. Sara Bejedi oli jälleen vireessä Unkarissa ja Lotta-Maj Lahtinen oli joukkueensa parhaimmistoa Espanjassa.