15.11.2021 12:35 BC Nokiaa edustava Antero Lehto saavutti viikonloppuna historian 11. pelaajana 8000 runkosarjapisteen rajapyykin
Antero Lehto on kaikkien aikojen ottelutilaston toisena edellään Seagullsia edustava Timo Heinonen. Kuva: Ville Vuorinen
37-vuotias Antero Lehto rikkoi lauantaina Bisons-pelissä 8000 runkosarjapisteen rajapyykin. Hän on kautta aikain 11. pelaaja, joka on tähän tuhatrajaan yltänyt. Tarkalleen pisteitä on kertynyt Lehdolle 8003.
Yhden ottelun piste-ennätys Lehdolla on 33. Hän on pelannut kaikkiaan 719 runkosarjaottelua, joten ottelukeskiarvo on 11,1 pistettä. Lehto edustanut Korisliigassa BC Nokian lisäksi kasvattajaseuraansa Tampereen Pyrintöä sekä Korihaita.
Kaudella 2014–15 Lehto pelasi Italian Serie A:ssa Varesen paidassa. Lehto on pelannut 13 miesten maaottelua ja hän kuului vuoden 2014 MM-joukkueeseen.
Kaikkien aikojen pistekunkkuhan on Gerald Lee Senior, 12553 pointsia. Lehto pitää tällä hetkellä aktiivipelaajien listan kärkipaikkaa. Listan kymmenentenä oleva Tapio Sten on tehnyt 8079 pistettä.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.