17.3.2004 Ensimmäistä kertaa historiansa aikana SM-loppuotteluissa pelaavan Espoo Basket Teamin ensikosketus finaalimaailmaan oli tyly. Todella tyly. Pantterit kuritti espoolaisia ensimmäisessä finaalissa lukemin 83-50 ja osoitti olevansa juuri niin nälkäinen kuin ennakkoon ilmoittikin olevansa.
Pantterit-luotsi Mikko Kurki on aistinut joukkueestaan määrätietoisuutta läpi kauden. Pantterit on nyt pelannut SM-sarjassa 30 ottelua ja voittanut niistä 29. Joukkue jahtaa tosissaan neljättä mestaruuttaan viiden vuoden sisällä.
- Luotto on omaan joukkueeseen korkealla. Meillä on mennyt niin hyvin monessakin eri suhteessa, etten voi sanoa olevani yllättynyt (ensimmäisen finaalin) tuloksesta. Harjoituksissa ja peleissä on ollut niin hirmuinen lataus, että olin ennen peliä varma voitosta, kertoi Kurki.
- Finaalisarjan kannalta tämä ottelu ei kuitenkaan vielä merkitse mitään. Viime vuoden finaaleissakin ailahteluita sattui molemmille ja erot olivat suuria. EBT on seuraavassa pelissä yhtä finaalia kokeneempi, Kurki jatkoi.
Ottelun alku antoi lupauksia tasaisesta avausfinaalista. Molemmat joukkueet aloittivat hurjalla tempolla. Lea Hakala avasi oivasti Panttereiden nopeita hyökkäyksiä ja EBT:kin liikutti hyökkäyksessään palloa mallikkaasti. Erona oli tosin se, että Pantterit onnistui ahdistetuissakin ratkaisuissa, kun EBT otti aika ajoin heikkoja heitonvalintoja, eikä osunut mistään. Heli Roukanojan vahvan panoksen siivittämänä Pantterit kiskaisi 2-2-lukemista seuraavien minuuttien aikana 19-6-johtoon.
Toisella jaksolla EBT turvautui jo Pussihukkia vastaan välierissä turvaamaansa puolustustaktiikkaan ottaen miespuolustuksella kiinni Panttereiden heittäjät, Susanna Rinnan ja Hakalan, kolmen pelaajan keskittyessä paikkapuolustukseen. Hetken näytti, että EBT saa juonesta kiinni. Panttereiden paikkapuolustus avasi tilaa espoolaisille kaaren takana ja Anu Mahlamäki sekä Salla Järviluoma rokottivat nostaen EBT:n kuuden pisteen päähän (30-24), kun vartti oli peliä takana. Siihen loppuivat kuitenkin EBT:n eväät. Hyökkäyspäässä ei onnistumisia enempää tullut, ratkaisut olivat väkinäisiä ja heikot hetket alkoivat peilautua joukkueen kokonaisilmeeseen.
Puoliajalla mentäessä Panttereiden johto oli 14 pistettä (43-29). Kentän ehdoton hallitsija oli Roukanoja, joka ensimmäisen 20-minuuttisen aikana teki 21 pistettä ja repi kymmenen levypalloa. Vahvana korinaluspelaajana tunnettu Roukanoja osoitti vaarallisuuttaan myös kauempaa upottamalla kaksi kolmosta.
EBT:n pelitilanneheittojen onnistumisprosentti ensimmäisellä puoliajalla oli 25,0 (8/32), eikä olisi voinut kuvitella, että joukkue voisi kyntää enää syvemmällä. Luulo osoittautui vääräksi. EBT sai kolmannella jaksolla aikaiseksi ainoastaan neljä pistettä pelaten yli kahdeksan minuuttia ilman pisteen pistettä. Joukkue yritti puolustuspäässä sumputtaa korin alla tilan pois Roukanojalta, mutta se avasi mahdollisuuksia muille pantterilaisille. Tilaisuuden käytti hyväkseen Lotta Koskela, joka pussitti kaksi kolmosta lähes peräkkäin ja katkaisi niillä viimeistään EBT:n selkärangan. Pantterit siirtyi Koskelan jälkimmäisellä kolmosella 54-31-johtoon.
- Huonommin ei enää voi mennä. En osaa sanoa, oliko kyse meidän hermostuneisuudesta vai Panttereiden puolustuksen hyvyydestä. Todennäköisesti molemmista. Heitot menivät ohi ja sitten alkoivat syötötkin menemään seinille, pudisteli päätään EBT:n Heidi Adler.
EBT on hyökkäyspelissään pitkälti Adlerin ja Mahlamäen onnistumisten varassa. Keskiviikkona kaksikko ei ollut parhaimmillaan. Sekä Adler että Mahlamäki yrittivät 17 kertaa ratkaisua osuen vain kolmesti. Lopulta EBT:n pelitilanneheittojen osumatarkkuudeksi kirjattiin tilastopapereihin surkea 20,6 prosenttia (13/63).
- Parannettavaa jäi joka suhteessa. Olimme tänään yksinkertaisesti puoli askelta Panttereita jäljessä kaikessa. Kun Pantterit vei vielä levypallotkin, juostiin meidän yli, Adler murehti.
Finaalien kiivas ottelurytmi lienee ylivoimaisen esityksen jälkeen Panttereille etu. Toinen loppuottelu pelataan jo torstaina Espoonlahdessa klo 18.30. Pantterit voi nukkua yön yli rauhallisin mielin tavoitteenaan jatkaa torstaina siitä, mihin keskiviikkona jäi. EBT:llä sen sijaan on vähän aikaa punoa uusia juonia.
EBT on ollut vahva kotikentällään Espoonlahden Urheiluhallilla. Se on kauden aikana hävinnyt vain kaksi kertaa kotiluolassaan – molemmilla kerroilla tosin juuri Panttereille.
Naisten universiadijoukkue aloitti Saksan Rein-Ruhrin alueella pelattavat kesäuniversiadit 2025 voitolla, kun Argentiina kaatui koko joukkueen mainiossa esityksessä 101-40 (49-17). Suomi kohtaa seuraavaksi huomenna klo 13:00 Tshekin.
Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.
Naisten universiadijoukkue aloittaa urakkansa Saksan Rein-Ruhrin alueella pelattavissa kesäuniversiadeissa perjantaina. Suomi kohtaa alkulohkonsa ensimmäisessä pelissä Argentiinan, jonka lisäksi alkulohkossa ovat myös Tshekki ja Intia.
Susijengi isännöi EM-kotikisoja Tampereella elo-syyskuun taitteessa. Joukkueen viidestä pelistä lauantaina 30.8. pelattava Montenegro-ottelu on nyt loppuunvarattu. Tampereen EM-alkulohkoon on myyty yli 75 000 lippua.
ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.
Päävalmentaja Anton Mirolybov valmennusjohtoineen on valinnut kaksitoista pelaajaa Saksan Rein-Ruhrin alueella pelattavaan, lauantaina käynnistyvään miesten universiadien koripalloturnaukseen. Joukkueen tavoitteena on edetä alkulohkosta jatkoon ja ottaa siten kiinnitys vuoden 2027 universiadeihin pitkän kisaputken jatkamiseksi.
Suomalaisen tyttökoripallon taival korkeimmalle kansainväliselle tasolle jatkui sunnuntaina, kun 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue saalisti ikäluokan EM-hopeaa jatkumona viime kesän 16-vuotiaiden tyttöjen Euroopan mestaruudelle. Joukkueen päävalmentaja Janne Hänninen uskoo, että kotimaiselle tyttö- ja naiskoripallolle on koittamassa ainutlaatuiset ajat.
Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.
Alle 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkue pelasi myöhään sunnuntai-iltana La Palmassa Euroopan mestaruudesta Espanjaa vastaan. Mestaruuden vei tällä kertaa Espanja (81-72), mutta Suomi ei päästänyt vastustajaa helpolla. Sudenpennuille tämä oli erittäin onnistunut turnaus, koska saavutuksena on kautta aikain ensimmäinen mitali EM-tasolla tässä ikäluokassa. Täten tuloksesta voi olla ylpeä.
Tyttöjen alle 18-vuotiaiden eli WU18-maajoukkueen EM-kisat jatkuivat upeasti. Suomi voitti välierässä Belgian 77 - 69 ja pääsee täten finaaliin taistelemaan Euroopan mestaruudesta.