16.4.2014 Catz Lappeenranta voitti avausottelun Naisten Korisliigan finaaleissa PeKaa vastaan numeroin 79-69 (32-24). Alkuhermoilujen jälkeen kissalauma sai palettinsa kasaan ja haki kotivoiton nimiinsä kurinalaisella pelaamisellaan.
Catz ja Anni Mäkitalo avasivat Naisten Korisliigan finaalit kotivoitolla.
Alexandria Anderson taiteili 23 pistettä PeKan puolustuksen keskeltä. Kuvat: Kai Kilappa.
Catz kasvatti kymmenen pisteen kaulan kolmannella neljänneksellä, kun lappeenrantalaiset panostivat sulkemiseen ja jokaisen irtopallon hakemiseen kookkaampien kotkalaisten edestä.
PeKa vei koko pelin levypallot 39-52, joista 22 oli hyökkäyslevypalloja. Catzin puolustus ei kuitenkaan turhautunut vastustajan jatkuvista kakkospalloista, vaan piti kotkalaisten heittoprosentin matalana (35%, 22/62).
- Alussa molemmat joukkueet oli hyvin hermostuneita, mikä on aika tavallista finaaliavauksille. Myös me olimme epätyypillisesti vähän kärsimättömiä hyökkäyspäässä ja otimme liian hätäisiä heittoja, Catzin päävalmentaja Mika Haakana kommentoi.
- PeKa otti ensimmäisellä puoliajalla 16 hyökkäyslevyä, mutta toisella puoliajalla levypallopelaamisemme parani ja pääsimme karkuun. On aika selvää, että mitä osa-aluetta meidän pitää parantaa seuraavaan matsiin, Haakana jatkaa.
Kissalauman Alexandria Anderson (23/12/7 syöttöä/4 riistoa) ja Jordan Murphree (16/11/5 syöttöä/4 riistoa) olivat oivassa vedossa. Elena Reshetko (13/4), Dionne Pounds (11/2) ja Anni Mäkitalo (10/3) olivat muut voittojoukkueen onnistujat.
PeKan ykkönen oli Taru Tuukkanen (20/17/4 torjuntaa). Andrea Barbour (17/12/6 syöttöä/5 riistoa) ja Krystal Vaughn (15/9) pääsivät Tuukkasen lisäksi kaksinumeroisille pistelukemille kotkalaisilta.
Finaalisarjan toinen ottelu pelataan lauantaina 19.4.2014 kello 15.00 Kotkassa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.