25.5.2023 08:57 Kuusi Suomen mestaruutta 2010-luvulla voittanut Catz Lappeenranta hakee paikkaa tulevalla kaudella naisten I divisioonaan. Joukkueen päävalmentajana aloittaa 1+1-mallisella sopimuksella Petri Jaakkola.
Petri Jaakkola (kesk) toimi Catzin joukkueen voittaessa edellisen Suomen mestaruuden 2016. Kuva: Kai Kilappa
Catz kertoo tiedotteessaan, että joukkueen taustajoukot ovat uurastaneet koko kevään tehdäkseen urheilullisesti parhaan mahdollisen ratkaisun ensi kaudelle. Perusteellisen harkinnan jälkeen on päädytty rakentamaan vankkaa pohjaa tuleville liigakausille I divisioonassa.
- Urheilu on aaltoliikettä ja harvassa ovat seurat, jotka menestyvät vuodesta saati vuosikymmenestä toiseen. Ehkäpä Catzin hurjat menestysvuodet asettuvat nyt oikeaan perspektiiviin ja niille osataan antaa niille kuuluva arvo, Jaakkola avaa seuran tiedotteessa.
- Nyt on aika kääntää katseet tulevaan ja pyrkiä valmistautumaan syksyllä alkavaan sarjaan mahdollisimman hyvin. Toivon, että mahdollisimman moni viime kauden joukkueesta jatkaisi ja olisi valmis ottamaan kehitysaskeleiden myötä suuremman roolin joukkueessa.
Kouvolasta lähtöisin oleva Jaakkola on toiminut kausilla 2012-2014 Kataja Basketin apuvalmentajana Korisliigassa ja Euro Challengessä sekä kausilla 2015-2018 ja 2019-2020 Lappeenrannan Catzin apuvalmentajana naisten Korisliigassa ja Latvia-Viro-liigassa. Kaudella 2021-22 Jaakkola toimi Lappeenrannan Namikan päävalmentajana. Pelaajauralta Jaakkolalla on 303 pääsarjaottelua Kouvojen ja Joensuun Katajan paidassa.
Viime kaudella sarjasta tippuneet joukkueet sekä pelikaudella 2022-23 koripalloliiton sarjatoimintaan osallistunut joukkue tai akatemiajoukkue, jollaiseksi lasketaan joukkue, jolla on yhteistyösopimus olympiakomitean tunnustaman urheiluakatemian kanssa, voi hakea villikorttia pelikaudelle 2023-24.
ToPo järjestää try out -tapahtuman naisten divisioonan joukkueelle maanantaina 15.5.2023 klo 17.15-19.30 Pirkkolahallilla.
Espoolaiset kaatoivat kolmannessa finaalissa Helmi Basketin 63–45 (33–27). Espoonlahden Urheiluhalliin on saapunut 400 silmäparia seuraamaan ottelua.
Helmi Basketilla oli mahdollisuus napata naisten I divisioona mestaruus kotikentällä, mutta avausfinaalin hävinnyt EBT vei toisen finaalin 67–77 (17–53). Ratkaiseva kolmas finaali pelataan tiistaina 18.4.
Helmi Basket kävi nappaamassa kotiedun itselleen, kun se kaatoi vieraskentällä EBT:n kakkosjoukkueen ensimmäisessä finaalissa 49-64. Mestaruus on katkolla tulevana perjantaina.
Finaalisarjassa kohtaavat EBT:n kakkosjoukkue ja Helmi Basket. Ensimmäinen finaali pelataan keskiviikkona 12.4.
EBT:n kakkosjoukkue ja Helmi Basket kohtaavat naisten I divisioonan finaalissa. Miesten I divisioona B:ssä Raholan Pyrkivä nappasi finaalipaikan – PuHu Junioreiden ja Kataja Talentsin ottelusarja kolmanteen otteluun.
EBT:n kakkosjoukkue ja Hyvinkään Ponteva aloittivat välieräsarjansa sunnuntaina. Espoolaiset olivat kotikentällään vahvempia 70–59 (35–26).
Miesten I divisioonan välieräsarjat käynnistyivät perjantaina. JBA ja Torpan pojat nappasivat avausvoitot. Naisten I divisioonassa Helmi Basket voittoon.
Ratkaisevasta kolmannesta puolivälierästä muodostui kaksijakoinen jännitysnäytelmä, jossa Bisonsin vahva toinen puoliaika varmisti joukkueelle välieräpaikan lukemin 91–74 (44–42). Naisten välieräjoukkueet myös selvillä.
Torpan Pojat nappasi toisen voiton ja samalla paikan I divisioona A:n välieriin. B:n sekä naisten I divisioonan puolella kolme joukkuetta varmisti välieräpaikan sunnuntaina.
Miesten I divisioona A:n puolivälierien kaikki avausosat on nyt pelattu. Torpan Pojat haki tärkeän vierasvoiton Huiman vieraana. Helmi Basket kävi varkaissa puolestaan Tampereella.
Miesten I divisioona A:n ja B:n sekä naisten I divisioonan puolivälieräsarjojen ensimmäisiä osia pelattiin torstaina.
Osa miesten I divisioona A:n ja B:n sekä naisten I divisioonan puolivälieräsarjoista käynnistyi keskiviikkona.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Panttereiden päävalmentaja Matt Gibsonille yhden ottelun kilpailukiellon epäasiallisesta käytöksestä naisten I divisioona -ottelussa.
Liittohallitus on päättänyt täydentää naisten I divisioonaa aikuisten pääsarjaryhmän esityksen mukaisesti ja myönsi sarjalisenssiyksikön esityksestä Turun NMKY:lle sarjalisenssin kaudelle 2022–23.
Viime kaudella naisten I divisioonassa pelannut Turun Riento on luopunut tulevan kauden 2022–23 sarjapaikastaan.
Hyvinkään Pontevan naisten joukkueen kapteeni Miisa Pylkkänen, 24, on tehnyt jatkosopimuksen naisten I divisioonassa pelaavan HyPon kanssa. Järvenpään NMKY:n kasvatille tuleva kausi on hänen kolmantensa HyPon riveissä.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus päätti sarjalisenssiyksikön esityksestä myöntää villikorttipisteiden rankingin kahdelle parhaalle osallistumisoikeuden naisten I divisioonaan kaudella 2022–23.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.