3.8.2013 Miesten I Divisioonassa Forssan Koripoikia ja Äänekosken Huimaa viime vuosina valmentanut Derrick Crayton, 38, nähdään ensi kaudella Korisliigaa pelaavan Lapuan Korikobrien penkin päässä. Crayton siirtyy Lapualle Terence Stansburyn apuvalmentajaksi.
Derrick Crayton on ensi kaudella Terence Stansburyn kakkosmies Korikobrien penkin päässä. Kuva: Tytti Nuoramo.
Lapua on Craytonille vanha tuttu paikkakunta, sillä Crayton pelasi divaria Korikobrien paidassa vuosina 2005–07. Crayton on viihtynyt Suomessa vuodesta 2001, ja pelaajauransa lopettamisen jälkeen hän on mm. valmentanut Forssan Koripojat Korisliigaan keväällä 2012.
Crayton toimii Korikobrissa edustusjoukkueen apuvalmentajana sekä seuran II-joukkueen ja A-juniorien valmennuksesta.
– Oli hienoa saada Derrick vahvistamaan valmennusrinkiämme. Tunnemme hänet jo pitkältä ajalta ja aloittihan hän valmentajauransa Lapualta, josta on vain hyviä muistoja, Kobra-manageri Markku Turja kiittelee joukkueen tiedotteessa.
Lisäksi Kobrien kanssa on tehnyt sopimuksen seuran oma kasvatti, 185-senttinen ja 21-vuotias Jussi Salo. Salo pelasi Korisliigaa yhden ottelun verran viime kaudella.
Korikobrilla on voimassa pelaajasopimukset kaudesta 2013/14 Givi Bakradzen, Cedric Latimerin, Jussi Turjan, Ville Turjan, Tuomas Viertolan, Panu Peltokankaan, Matias Salon ja Roni Hyvärisen kanssa. Joukkuetta valmentavat Terence Stansbury ja Derrick Crayton.
Kauhajoki joutui taipumaan 90–71 (43–37) Anwil Wloclawekin fanaattisen kotiyleisön edessä. Kaksiosaisen välieräsarjan toinen osa pelataan Kauhajoella 5.4. FIBA Europe Cupin finaalipaikka ratkeaa kahden ottelun yhteistuloksella.
Helsinki Seagulls ja René Rougeau, 37, ovat käyttäneet sopimuksessa olleen jatko-option, jonka myötä yhdysvaltalaislaituri nähdään joukkueen kokoonpanossa myös tulevalla Korisliiga-kaudella 2023-24.
Kauhajoki avaa kaksiosainen välieräsarjan Puolassa Anwil Wloclawekia vastaan vieraskentällä. Ottelu käynnistyy klo 19:30 Suomen aikaa ja se on katsottavissa suorana YouTubessa.
Salon Vilppaan Mikko Koivisto pussitti seitsemän pistettä Kouvojen kaadossa lauantaina Salohallissa. Samalla hän rikkoi 1000 pudotuspelipisteen rajan.
Helsinki Seagulls ja Kataja Basket ottivat itselleen avausvoiton puolivälieräsarjojensa avausiltana.
Kotietua nauttivat Salon Vilpas ja Kauhajoki ottivat kumpikin voiton puolivälierien avausillassa.
Korisliigan runkosarjan korikuningas oli Kouvojen Deshon Taylor, joka viimeisteli 25,7 pistettä ottelua kohden. Lahti Basketballin Chris Clarke kirjautti triplatuplakeskiarvot ensimmäisenä pelaajana sarjan historiassa.
Korisliiga-puolivälierissä kohtaavat sunnuntaina 26. maaliskuuta Helsinki Seagulls ja BC Nokia sekä Kataja Basket ja KTP-Basket.
Lauantaina 25. maaliskuuta miesten Korisliigan puolivälierissä kohtaavat Kauhajoki ja Tampereen Pyrintö sekä Salon Vilpas ja Kouvot.
Korisliigojen ja NOCCOn solmiman markkinointiyhteistyön myötä kuukauden pelaajat ovat Kuukauden vahvimpia. Maaliskuun vahvimmaksi valittiin Helsinki Seagullsin monipuolinen René Rougeau.
Playoff-valintaryhmä on valinnut 15 erotuomaria Korisliigan kevään pudotuspeleihin. Pantterijahti käynnistyy lauantaina 25.3.
Koripalloliiton kilpailujaos on määrännyt Tampereen Pyrinnölle ja BC Nokialle rikemaksut päävalmentajien epäasiallisestä kommentoinnista Ruudun haastatteluissa.
Pantterijahti käynnistyy tulevana lauantaina kahdella ottelulla. Vilppaan ja Kouvojen välinen puolivälieräavaus on vapaasti katsottavissa Jimiltä lauantaina 25.3. klo 17.00.
Tampereen Pyrintö vei viimeisen jaossa olleen paikan Korisliigan pudotuspeleihin. Lahden Chris Clarke puolestaan teki historiaa tilastoimalla koko kauden keskiarvoikseen triplatuplan. Sarjataulukon kärkipaikan sinetöi Kauhajoki.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt BC Nokian Johnathan Stovelle 300 €:n ja Lahti Basketballin Chris Clarkelle 700 €:n sakkorangaistukset.
BC Nokian Antero Lehto rikkoi 1200 onnistuneen kolmen pisteen heiton rajan runkosarjassa. Kauhajoen Severi Kaukiainen puolestaan rikkoi 700 koriin johtaneen syötön rajapyykin.
Salon Vilpas otti reippaan kotivoiton Kauhajoesta.
Miesten Korisliigan viimeistä playoff-paikkaa ei saatu toiseksi viimeisellä jatkosarjakierroksella vieläkään ratkaistua.
IKH Areenalle saapuneet Karhu Basketin fanit pääsivät tuulettamaan, kun joukkue eteni toisena suomalaisseurana FIBA:n alaisen eurokilpailun neljän parhaan voittoon. Välieräpaikka tuli huiman puolustusnäytöksen päätteeksi FC Portosta lukemin 75–65 (42–28). Välierät pelataan maalis-huhtikuun vaihteessa.
Salon Vilpas ja päävalmentaja Jussi Savolainen ovat sopineet vuoden jatkosopimuksesta. 36-vuotias Savolainen aloitti Vilppaan päävalmentajana viime kesänä ja hän luotsasi ensimmäisellä kaudellaan Vilppaan pudotuspeleihin.