Gerald Lee saa kunnianosoituksen yliopistoltaan

8.10.2004 Sparliigassa nykyisin uusikaupunkilaista Korihaita luotsaava Gerald Lee Sr., 53, saa perjantaina merkittävän huomionosoituksen entiseltä opinahjoltaan Dowling Collegelta. Lee on valittu koulun Hall of Fameen. Suomessa Lee tuli tunnetuksi ennen valmennuspuuhiin siirtymistään häikäisevästä peliurastaan.

Gerald Lee on parhaillaan New Yorkin osavaltiossa sijaitsevassa Dowling Collegessa, jossa hän osallistuu perjantai-iltana paikallista aikaa Hall of Fame –juhlallisuuksiin.  

Lee saapui Suomeen vuonna 1973 Helsingin NMKY:n riveihin valmistuttuaan Dowling Collegesta. Lahden NMKY:n, Orimattilan Jymyn ja uudelleen HNMKY:n kautta Lee siirtyi vuonna 1984 Uuteenkaupunkiin, jossa Lee pelasi mestaruussarjatasolla aina vuoteen 1997 saakka.  

Tilastollisesti Gerald Leen ura hakee veroistaan. Hän teki pelaajaurallaan 12.556 pistettä, jolla hän johtaa yhä kaikkien aikojen korintekijätilastoa Suomessa. Maagisen 10.000 pisteen rajapyykin Lee rikkoi ensimmäisenä pelaajana Suomessa vuonna 1992. Yhden ottelun piste-ennätyksekseen Lee heitti 53 pistettä (HNMKY 1975) koko uran keskiarvon ollessa 22,0. Uran mittavuudesta kertoo jotain sekin, että Lee tehtaili 20 pisteen tai sitä suuremman keskiarvon peräti 16 mestaruussarjakaudella.  

Pistenikkariakin paremmin Lee tunnettiin pallorosvona. Lee oli mestaruussarjan paras pallonriistäjä vuosina 1987-92 ja 1994. Kauden 1986-87 riistokeskiarvo 4,33 on yhä kaikkien aikojen ennätys.  

Vuosina 1984 (HNMKY) ja 1990 (UU) Suomen mestaruuden voittanut Lee oli kautta aikojen ensimmäinen pelaaja SM-sarjassa, joka saavutti yhdessä ottelussa ns. triplatuplan (kaksinumeroiset luvut kolmella osa-alueella). Tämä tapahtui 26.11.1986 ottelussa UU-Huima, jolloin Lee teki 34 pistettä, otti 11 levypalloa ja riisti pallon vastustajalta 10 kertaa.  

Suomen mestaruuksiensa lisäksi Lee voitti Uudellekaupungille kaksi Suomen Cup –mestaruutta vuosina 1986 ja 1988.  

Kansalaisuuden saatuaan Gerald Lee pelasi urallaan kahdeksan miesten maaottelua Suomen paidassa tehden niissä yhteensä 40 pistettä. Pelatessaan ensimmäisen maaottelunsa (Ruotsia vastaan 2.5.1992) Lee oli 41-vuotias ja tuolloin maajoukkuehistorian vanhin tulokas. Tapaus ylitti aikanaan myös kansainvälisen uutiskynnyksen. Sittemmin kyseinen ennätys siirtyi Greg Joynerille, joka debytoi maajoukkueessa 42-vuotiaana vuonna 2000.  

Korihaiden edustusjoukkueen valmentamisen Gerald Lee aloitti vuonna 2002 ohjattuaan seuran juniorijoukkueita vuodet 1984-2001. Ensimmäinen kausi toi tullessaan nousun I divisioonasta mestaruussarjaan. Alkava Sparliiga-kausi on näin ollen Leelle toinen pääsarjatasolla vastuuvalmentajana.Lisätietoja: /sarjat_tulokset/sparliiga/
 

#Hi5 – osallistu ja jaa seurasi positiivista meininkiä

Koripalloliiton #Hi5 on valtakunnallinen hanke, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä. Jaa nyt seurasi onnistumiset ja kerro myös muille, miksi teillä on hyvä meno!

28.9.2017 Maaottelu

Muutoksia koripallon virallisiin pelisääntöihin: askelsääntö ja epäurheilijamainen virhe

Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on hyväksynyt sääntöihin muutoksia, jotka astuvat voimaan kauden 2017/18 alusta. Alla yhteenvetoa askelsäännön sekä epäurheilijamaisen virheen tuomitsemisen muutoksista.

Ehdota nimeä hankkeelle – Koripalloliitto pyrkii parantamaan ottelutapahtumien ilmapiiriä

Koripalloliitto käynnistää valtakunnallisen hankkeen, jonka avulla halutaan parantaa ottelutapahtumien ilmapiiriä ja tuottaa seuroille työkaluja epäasiallisen käytöksen kitkemiseen.

KORI-lehti Ilta-Sanomien välissä perjantaina 2.10.

Perjantaina 2.9. Ilta-Sanomien ostaja saa lehtensä välissä tuoreimman KORI-lehden, Koripalloliiton lajimarkkinointilehden. Lehdessä pureudutaan viikonloppuna käynnistyvään Korisliiga-kauteen, jonka kunniaksi lehdessä on kymmenen pelaajan haastattelukokonaisuus.

17.4.2015 Pohjoinen alue

Huhtikuun KORI-lehti luettavissa netissä

Torstaina 16.4. Ilta-Sanomien välissä ilmestynyt KORI-lehti on luettavissa ja ladattavissa PDF-tiedostona Basket.fi-palvelussa, tämän artikkelin lopussa olevan linkin välityksellä. Lehden teemana on lauantaina 18.4. käynnistyvät Korisliigan pudotuspelit ja katsaukset Pantteri-jahtiin osallistuviin joukkueisiin.

Susijengin luottoluotsi Pekka Salmisesta naisten päävalmentaja

Vuodesta 2001 Suomen miesten koripallomaajoukkueen eli Susijengin nousua rakentamassa ollut Pekka Salminen, 51, on nimitetty naisten päävalmentajaksi. Paraikaa joensuulaista Kataja Basketia Korisliigassa valmentava Salminen aloittaa laaja-alaisessa ja päätoimisessa tehtävässään Koripalloliitossa 1.6.

Ville Tuominen Tanskasta Kataja Basketin toiminnanjohtajaksi

Joensuulainen Kataja Basket saa koripallopiireistä tutun nimen vahvistamaan organisaatiotaan. Parhaillaan toista peräkkäiskautta Tanskan pääsarjassa pelaavaa Bakken Bearsia valmentava Ville Tuominen, 32, aloittaa kesäkuussa työt seuran toiminnanjohtajana. Halu kehittyä uudenlaisissa tehtävissä saa Tuomisen palaamaan Suomeen.

15.10.2014 Korilehti

Lokakuun KORI-lehti luettavissa netissä

Tiistaina (14.10.) Ilta-Sanomien välissä ilmestynyt KORI-lehti on luettavissa ja ladattavissa PDF-tiedostona Basket.fi-palvelussa, tämän artikkelin lopussa olevan linkin välityksellä. Tuore numero sisältää Korisliiga-joukkueiden esittelyt sekä jutut liigaseurojen sosiaalisen median käytöstä ja 24.10. toimintansa käynnistävästä KorisliigaTV:stä.

17.4.2013 Valmentajat

Pentti Salmen paita nousee Helsingin Urheilutalon kattoon

Valmentaja-, erotuomari- ja toimittajalegenda Pentti Salmi saa keskiviikkona seuraltaan Helsingin Kisa-Tovereilta (HKT) merkittävän tunnustuksen, kun Salmen valmentajapaita nostetaan Helsingin Urheilutalon kattoon seuran jäädyttämien pelipaitojen viereen.

4.2.2013 Valmentajat

Tammivaara Karhun peräsimessä myös kaudella 2013-14

Päävalmentaja Ari Tammivaara nähdään myös ensi kaudella Kauhajoen Karhun Korisliiga-joukkueen ruorissa. Osapuolet ovat päättäneet käyttää aiemmin sovitun optiovuoden. Tammivaaran luotsaama Karhu on parhaillaan Korisliigassa tukevasti sarjataulukon viidennellä sijalla ja matkalla kolmansiin peräkkäisiin pudotuspeleihin.

27.9.2012 Pohjoinen alue

Koripalloliitto panostaa reiluun peliin alkavalla kaudella

NBA:sta ja Euroliigasta liikkeelle lähteneet reilun pelin säännöt rantautuvat kauden 2012/13 aikana myös suomalaiseen koripalloon kansainvälisen koripalloliiton FIBA:n linjausten mukaisesti. Uusilla sääntötarkennuksilla halutaan rohkaista pelaajia, valmentajia sekä erotuomareita kitkemään peliin kuulumatonta huonoa käytöstä ottelutapahtumista.

10.5.2012 Valmentajat

Iisalo priimus, mestari-Gibson HKVT:ltä valmistuneiden joukossa

Vuosi sitten opintonsa Suomen Koripalloliiton huippukoripallovalmentajatutkinnolla (HKVT) aloittaneesta valmentajakatraasta kymmenen valmistui viime viikonvaihteessa. Valmistuneiden joukossa oli tuoretta Suomen mestarijoukkue Nilan Bisonsia luotsannut Greg Gibson. Vastikään ToPo Akatemian päävalmentajaksi nimitetty Joonas Iisalo oli vuosiluokan priimus.

5.5.2012 Pohjoinen alue

Koripalloon valmentajien sarjakohtaiset koulutustasovaatimukset

Suomen Koripalloliitto ottaa valtakunnallisissa sarjoissaan käyttöön valmentajien sarjakohtaiset koulutustasovaatimukset. Päätöksen myötä valmentajalta edellytetään kullakin sarjatasolla tietyn koulutustason suorittamista, jonka lisäksi saavutettua koulutustasoa pidetään täydennyskoulutuksella. Vaatimustason nosto koskee niin aikuisten kuin nuortenkin sarjoja.

13.4.2012 15:17 Liittoa koskeva tiedote

Korisliiga-historian kaikki pelikaudet tietoineen, pelaajien uratilastot julkaistu

Basket.fi-nettipalvelu jatkaa historian kirjoittamista – kirjaimellisesti. Korisliiga-kauden huipentuessa Suomen Koripalloliitto on julkaissut miesten pääsarjahistorian kaikkien pelikausien tiedot tuloksineen ja tilastoineen. Samalla on julkaistu pääsarjassa kautta aikain esiintyneiden pelaajien uratilastot.

30.11.2011 Valmentajat

Salminen valmennustiimiin, ToPolle myös uusi pelaajavahvistus

Suomen maajoukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja ja viime kaudella Korisliigassa ja VTB United liigassa Espoon Honkaa valmentanut Pekka Salminen liittyy Korisliiga-joukkue Torpan Poikien valmennustiimiin. Salmisen sopimus ulottuu kauden loppuun asti. Myös joukkueen kokoonpano muuttuu, kun Corey McIntosh liittyy joukkueeseen ja Jonathan Heard jättää sen.

8.2.2010 Pohjoinen alue

Kenttäviivat uusiksi 1.7.2010 alkaen

Kansainvälinen koripalloliitto, FIBA, on muuttanut koripallokenttää koskevia sääntöjään. Sääntöuudistuksen myötä useampi kentällä olevien rajamerkintöjen paikka muuttuu. Suomessa uudet kentän viivoja koskevat säännöt tulevat voimaan 1.7.2010 alkaen.

9.10.2009 11:55 Liittoa koskeva tiedote

Korisliiga ja miesten maajoukkue viiden vuoden sopimuksella URHOtv:lle

Kotimaisen joukkueurheilun TV-markkinoille voimakkaasti panostava URHOtv ja Suomen Koripalloliitto ovat solmineet viiden vuoden mittaisen mediaoikeussopimuksen. Jääkiekon SM-liigan ja jalkapallon Veikkausliigan oikeudet jo aiemmin hankkineelle URHOtv:lle siirtyy tuoreen sopimuksen myötä niin Korisliigan kuin miesten koripallomaajoukkueenkin mediaoikeudet.

23.6.2008 Valmentajat

Saarinen siirtyy Hongasta Ammattivalmentajien toiminnanjohtajaksi

Koripallon Suomen mestaruuden kahtena viime kautena voittaneen Espoon Hongan toimitusjohtaja Eero Saarinen, 61, siirtyy 1. elokuuta alkaen Suomen Ammattivalmentajat ry:n toiminnanjohtajaksi.

23.5.2008 Eteläinen alue

ToPo aktiivisesti päihteitä vastaan

Helsinkiläisseura ToPo on käynnistänyt yhteistyön Elämä on parasta huumetta –järjestön kanssa. Yhteistyössä toteutetaan päihteettömyyskasvatukseen liittyviä koulutustilaisuuksia nuorille.

Liitto panostaa Korisliigan kehitykseen kolmannen erotuomarin muodossa

Suomen Koripalloliiton hallitus on päättänyt investoida miesten pääsarjan Korisliigan urheilulliseen kehitykseen merkittävällä panostuksella. Pelikaudella 2008-09 Korisliigan runkosarjassa otteluissa on käytössä kolmen erotuomarin järjestelmä, josta aiheutuvat lisäkustannukset liitto ottaa kattaakseen.

Näytä lisää vastaavia