Heli Roukanoja kruunattiin vuoden naispelaajaksi

3.5.2007 Vantaan Pussihukkien kokenut Heli Roukanoja kruunattiin naisten SM-sarjan vuoden pelaajaksi Koripalloliiton kauden päättäjäisissä Helsingissä. Valinta oli Roukanojan uran kolmas, sillä hänet äänestettiin vuoden pelaajaksi myös vuosina 2001 ja 2002.

Kulunut naisten SM-sarjakausi oli aiempia vuosia tasaisempi ja se näkyi myös valmentajien ja kapteenien antamissa äänissä. Viime vuosista poiketen valinnat jakautuivat tasaisesti SM-sarjan kärkijoukkueiden pelaajien kesken.

Roukanoja äänestettiin lähes yksimielisesti vuoden pelaajaksi ja sen puolesta puhuvat myös runkosarjan tilastot 21,2 pistettä ja 9,3 levypalloa ottelua kohden. Pussihukat saalisti runkosarjassa neljännen sijan ja selvitti tiensä pudotuspeleihin.

Vuonna 2004 SM-finaalien MVP-pelaajaksi valittu Roukanoja oli jälleen parhaimmillaan kauden tärkeimmissä otteluissa. Sentteri pelasi loistavat pudotuspelit kirjauttaen keskiarvoikseen 21,8 pistettä ja 12,3 levypalloa. Vierailut kauden parhaiden palkitsemistilaisuuksissa ovat tulleet Pakilan Visan kasvatille tutuiksi, sillä vuonna 1993 Roukanoja pokkasi I divisioonan parhaan pelaajan palkinnon ja heti seuraavalla kaudella 1994 naisten SM-sarjan vuoden tulokkaan tittelin.

- Oikein hyvät fiilikset. Meillä oli hyvä joukkue ja en tosiaan olisi voinut pelata hyvin ilman heitä. Pokaali kuuluu koko joukkueelle, Roukanoja kiitteli parhaan pelaajan pysti kädessään.

Pussihukat lähetti ensin Espoo Teamin kesälomille ja sen jälkeen taisteli tosissaan finaalipaikasta Kotkan Peli-Karhuja vastaan. Pronssiottelussa puhtia ei enää riittänyt, joten yläkanttiin mennyt kausi ei jättänyt mitalia muistoksi Äänekosken Huiman ottaessa himmeimmät mitalit.

Pussihukkien nuori pelintekijä Heidi Kilponen äänestettiin vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi. Kilponen oli pitkin kautta, mutta varsinkin pudotuspeleissä, tärkeässä roolissa pelinjohtajana.

Solovyena kauden paras ulkomaalaispelaaja

Kauden sensaatiojoukkue Lappeenrannan Catz pelasi seuran historian ensimmäiset pudotuspelit saavuttaen lopulta hopeaa. Kauden päätteeksi päävalmentaja Tommi Koskinen sai kunnian hakea parhaan valmentajan palkinnon. Koskinen aloitti Catzin peräsimessä kaksi vuotta sitten ja tulee jatkamaan Lappeenrannassa tulevallakin kaudella. Koskisen johdolla Catz sijoittui runkosarjan kolmanneksi ja päätti kautensa hopeajuhliin.

SM-sarjan parhaan ulkomaalaispelaajan pokaali meni myös hopeajoukkueelle, sillä SM-sarjajoukkueiden valmentajat ja kapteenit äänestivät lähes yksimielisesti Catzin Yelena Solovyevan parhaaksi. Solovyena heitti runkosarjassa keskimäärin 20,9 pistettä ja repi 11,5 levypalloa ottelua kohden.

- Kyllä tämä hienolta tuntuu. Kahdessa vuodessa olemme saaneet kaiken toimimaan. Arvostan tätä palkintoa todella korkealle ja toivottavasti se toimii motivaationa myös kaikille Catzin ympärillä oleville. Pienellä porukalle olemme saaneet kaiken aikaan, ehkä ensi vuonna saadaan väkeä lisää mukaan, toivoi Koskinen.

SM-finaalien MVP–palkinnon sai oikeutetusti mestarijoukkueen amerikkalaisvahvistus Shanika Freeman. Koko kauden vahvasti pelannut Freeman kirjautti viidessä finaalissa tehoikseen keskimäärin 20,4 pistettä ja kymmenen levypalloa. Viidennessä ratkaisevassa finaalissa 183-senttinen yleispelaaja tykitti 34 pistettä johdatellen Peli-Karhut seuran historian ensimmäiseen mestaruuteen.  

Espoo Teamista paras puolustaja ja 6. pelaaja

Kauden paras puolustaja sekä paras kuudes pelaaja löytyivät runkosarjassa viidenneksi sijoittuneesta Espoo Teamista. Parhaaksi puolustajaksi arvostettiin maajoukkueessakin aikaisemmin urallaan esiintynyt Kaisa Höök. Riistotilaston ykkönen oli lisäksi myös runkosarjan tarkin kotimainen kakkosten pommittaja.

Parhaaksi kuudenneksi pelaajaksi äänestettiin kuluneella kaudella SM-sarjaan paluun tehnyt Mia Liimo. Useamman kauden urallaan SM-sarjassa pelannut Liimo on aiemmin valittu parhaaksi puolustajaksi vuonna 2002.

Yksi sarjan positiivisimmista yllätyksistä oli sarjanousija Helsingin NMKY:n Henna Salomaa, joka valittiin yksimielisesti kauden tulokkaaksi. Vuonna 1989 syntynyt nuorten maajoukkuelupaus oli HNMKY:n tehokkain kotimainen pelaaja 13,2 pisteen keskiarvolla.

- Olen kauteen todella tyytyväinen. Taso oli todella erilainen ja tuli suurena haasteena vastaan. Tulimme tulokkaana sarjaan ja ihan hyvän kauden pelasimme. On todella mahtava fiilis tällähetkellä, sillä en osannut odottaa tälläistä palkintoa, iloitsi Salomaa hehkuttaen kauden päätös tapahtuman hyvää ilmapiiriä.

Naisten SM-sarjan vuoden erotuomarina palkittiin Juha Martikainen, jolle valinta oli uran ensimmäinen.

Naisten SM-sarjan vuoden valinnat:

Naisten SM-sarja

Valitut

Vuoden pelaaja

Heli Roukanoja, Pussihukat (Vantaa)

SM-finaalien paras pelaaja

Shanika Freeman, Peli-Karhut (Kotka)

Vuoden puolustuspelaaja

Kaisa Höök, Espoo Team

Vuoden tulokas

Henna Salomaa, Helsingin NMKY

Vuoden kehittynein pelaaja

Heidi Kilponen, Pussihukat (Vantaa)

Paras kuudes pelaaja

Mia Liimo, Espoo Team

Vuoden valmentaja

Tommi Koskinen, Catz (Lappeenranta)

Vuoden ulkomaalaisvahvistus

Yelena Solovyena, Catz (Lappeenranta)

Vuoden erotuomari

Juha Martikainen (Lappeenranta)

Naisten kauden parhaiden tilastokatsaus

Seuraavat tilastot SM-runkosarjan otteluista lukuun ottamatta SM-finaalien MVP:n ja parhaan divisioonapelaajan tilastoja.

Heli Roukanoja, Pussihukat (13.09.1973, 186 cm):28 ottelua, 36:17 minuuttia, 21,2 pistettä, 9,3 levypalloa, 1,9 syöttöä, 1,9 riistoa, 1P 83 % (117/141), 2P 49,2 % (178/362), 3P 42,6 % (40/94).

Shanika Freeman, Peli-Karhut (25.03.1983, 183 cm), finaaleissa:5 ottelua, 34,8 minuuttia, 20,4 pistettä, 10,0 levypalloa, 1P 81,8 % (18/22), 2P 54,0 % (27/50), 3P 38,5 % (10/26).

Yelena Solovyena, Catz (16.06.1975, 188 cm):28 ottelua, 35:45 minuuttia, 20,9 pistettä, 11,5 levypalloa, 1,8 syöttöä, 0,8 riistoa. 1P 74,2 % (155/209), 2P 54 % (184/341), 3P 30,4 % (21/69).

Kaisa Höök, Espoo Team (10.05.1981, 173 cm):24 ottelua, 29:57 minuuttia, 13,3 pistettä, 3,4 levypalloa, 1,7 syöttöä, 2,3 riistoa. 1P 79,3 % (69/87), 2P 54,6 % (118/216), 3P 20 % (5/25). 

Henna Salomaa, Helsingin NMKY (05.06.1989, 177 cm):26 ottelua, 28:09 minuuttia, 13,2 pistettä, 2,7 levypalloa, 1,4 syöttöä, 0,9 riistoa, 1P 87,8 % (115/131), 2P 48,1 % (74/154), 3P 26,2 % (27/103). 

Heidi Kilponen, Pussihukat (29.08.1983, 162 cm):28 ottelua, 26:34 minuuttia, 6,9 pistettä, 2,2 levypalloa, 1,5 riistoa, 1P 63 % (17/27), 2P 48,7 % (38/78), 3P 35,5 % (33/93). 

Mia Liimo, Espoo Team (24.05.1980, 180 cm):20 ottelua, 15:33 minuuttia, 6,7 pistettä, 2,4 levypalloa, 1P 71,7 % (43/60), 2P 39,1 % (45/115).

Pia Salminen, HoNsU Jyväskylä (18.09.1987, 184 cm), I divisioonassa:18 ottelua, 27:10 minuuttia, 14,3 pistettä, 8,9 levypalloa, 1,2 riistoa, 1,4 syöttöä, 1P 62,3 % (66/106), 2P 47 % (93/198), 3P 25 % (2/8). 

 Suomen Koripalloliiton kauden parhaat 2006-07

Korisliiga

Valitut

Vuoden pelaaja

Sami Lehtoranta, Joensuun Kataja

SM-finaalien paras pelaaja

Jukka Matinen, Espoon Honka

Vuoden puolustuspelaaja

Ilkka Vuori, Namika Lahti

Vuoden tulokas

Petri Heinonen, Tampereen Pyrintö

Vuoden kehittynein pelaaja

Ville Mäkäläinen, Namika Lahti

Paras kuudes pelaaja

Vesa Mäkäläinen, Namika Lahti

Vuoden ulkomaalaisvahvistus

Jerald Fields, KTP (Kotka

Vuoden valmentaja

Lars Ekström, Namika Lahti

Vuoden erotuomari

Janne Muurinen

 

 

Naisten SM-sarja

Valitut

Vuoden pelaaja

Heli Roukanoja, Pussihukat (Vantaa)

SM-finaalien paras pelaaja

Shanika Freeman, Peli-Karhut (Kotka)

Vuoden puolustuspelaaja

Kaisa Höök, Espoo Team

Vuoden tulokas

Henna Salomaa, HNMKY (Helsinki)

Vuoden kehittynein pelaaja

Heidi Kilponen, Pussihukat (Vantaa)

Paras kuudes pelaaja

Mia Liimo, Espoo Team

Vuoden valmentaja

Tommi Koskinen, Lappeenrannan Catz

Vuoden ulkomaalaisvahvistus

Yelena Solovyena, Lappeenrannan Catz

Vuoden erotuomari

Juha Martikainen

 

 

Muut valinnat

Valitut

Miesten I divisioonan
paras pelaaja

Mikko Jalonen, TuNMKY-66 (Turku)

Naisten I divisioonan
paras pelaaja

Pia Salminen, HoNsU (Jyväskylä)

A-poikien SM-sarjan vuoden pelaaja

Anselmi Vanjoki, Tapiolan Honka (Espoo)

A-tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaaja

Margareetta Mäkelä, Orimattilan Jymy

B-poikien SM-sarjan vuoden pelaaja

Antto Nikkarinen, Pussihukat

B-tyttöjen SM-sarjan vuoden pelaaja

Jenny Lausti, Turun Riento

Vuoden koripallojohtaja

Jorma Sinkkilä, Namika Lahti

Fair Play -palkinto, miehet
(Framin pytty)

Namika Lahti

Fair Play -palkinto, naiset
(Karénin kannu)

Lappeenrannan Catz

Paras toimitsijapöytä, miehet

ToPo (Helsinki)

Paras toimitsijapöytä, naiset

Peli-Karhut (Kotka)

Juniorisarjojen lupaava kaukoheittäjä
(Kaari-Kainun-Kanuuna)

Juho Lehtoranta, KTP

Vuoden pyörätuolikoripalloilija

Mika Raunu, Pussihukat

 Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Kotkan Peli-Karhut juhlii naisten Korisliigan mestaruutta

Naisten Korisliigan mestari vuosimallia 2017/2018 on Kotkan Peli-Karhut. Kotkalaisjoukkue ratkaisi voiton venymällä naisten Korisliigan viidennen finaalin päätösneljänneksellä 69–56-voittoon.

27.4.2018 Haastattelu

Mestaruushaastattelussa Linda-Lotta Lehtoranta ja Megan Mullings: ”Maailman paras tunne”

Kotkan Peli-Karhut päätti kuluvan naisten Korisliigan kauden mestaruusjuhliin. Kotkalaisten kova tahtotaso toi joukkueelle mestaruuden lisäksi kauden ensimmäisen vierasvoiton Lappeenrannan Catzin kotihallista.

Peli-Karhut voittoon – naisten Korisliigan mestaruus ratkeaa viidennessä finaalissa

Kotkan Peli-Karhujen ilmiömäinen pelivire johti joukkueen voittoon Lappeenrannan Catzista naisten Korisliigan neljännessä finaaliottelussa. Peli-Karhut rynnisti 82–71-voittoon ja siirsi mestaruuden ratkaisun viidenteen finaaliotteluun.

Lappeenrannan Catz otti toisen kiinnityksen mestaruuteen

Lappeenrannan Catz nousi päätösjaksolla voittoon Kotkan Peli-Karhuista naisten Korisliigan kolmannessa finaalikamppailussa lukemin 79–68. Voitolla Catz johtaa finaalisarjaa 2–1. Mestaruus on katkolla ensimmäistä kertaa tiistaina Kotkan Karhuvuoressa.

Peli-Karhut murisi finaalisarjan tasoihin

Kotkan Peli-Karhut piti pintansa kotihallissaan naisten Korisliigan toisessa finaalikamppailussa Lappeenrannan Catzia vastaan. 79–72 -voitolla kotkalaiset tasoittivat ottelusarjan 1–1:een.

Naisten Korisliigan loput finaaliottelut YLE TV2:lla

Naisten Korisliigan loput finaaliottelut näkyvät YLE:n kanavilla TV2:ssa. Sarja jatkuu keskiviikkona Kotkan Peli-Karhun kotiottelulla.

Lappeenrannan Catz rouhi avausvoiton naisten Korisliigan finaaleissa

Naisten Korisliigan finaalisarja käynnistyi maanantaina. Lappeenrannan Catz urakoi Aleighsa Welchin vahvan esityksen avulla 72–60-voittolukemat.

15.4.2018 Haastattelu

Naisten Korisliigan finaaliennakko: Catz kohtaa Peli-Karhut

Naisten Korisliigan finaalisarja vuosimallia 2017–2018 käynnistyy huomenna maanantaina 16. huhtikuuta. Lappeenrannan Catzin ja Kotkan Peli-Karhujen valmentajat odottavat finaalisarjasta kahden monipuolisen joukkueen kohtaamista.

Hyvinkään Ponteva louhi naisten Korisliiga -pronssia

Hyvinkään Ponteva nousi naisten Korisliigan pronssiottelun päätösneljänneksellä takamatkalta voittoon. Pronssiottelun voittonumerot kirjattiin hyvinkääläisille 63–59.

Catz ja Peli-Karhut raivasivat finaalipaikat naisten Korisliigassa

Naisten Korisliigan välieräsarjat ratkaistiin torstaina pudotuspelivaiheen viidensissä otteluissa. Lappeenrannan Catz pysäytti Hyvinkään Pontevan pitäen voittopisteet kotihallissa lukemin 68—56. Myös Kotkan Peli-Karhut urakoi viidennessä välierässä finaaleihin kaatamalla vierasparketilla Tapiolan Hongan numeroin 81—55.

Naisten Korisliigan välierät viidensiin otteluihin

Naisten Korisliigan neljännet välieräottelut pelattiin maanantai-iltana Hyvinkäällä ja Kotkassa. HyPo jatkoi kotivoittojen ottelusarjaa kaatamalla Catzin numeroin 74-71 (46-40) ja Honka piti Peli-Karhujen kirin kurissa, venyttämällä myös toisen ottelusarjan sen viidenteen otteluun 68-61 (34-30) -vierasvoiton turvin.

Honka venytti sarjan ratkaisua, Catz jälleen kotivoittoon

Naisten Korisliigan välierät etenivät perjantai-iltana kolmansiin otteluihinsa. 0-2 -tilanteessa iltaan lähtenyt Tapiolan Honka onnistui jatkamaan kevättään, joukkueen kaadettua Peli-Karhut kotonaan numeroin 68-43 (36-25). Lappeenrannassa Catz nousi 2-1 voitoin johtoon ottelusarjassa Hyvinkään Pontevaa vastaan vahvalla 80-65 (39-37) -kotivoitolla.

Peli-Karhuille toinen voitto naisten Korisliigan välierissä – Hyvinkään Ponteva tasoitti välieräsarjan

Naisten Korisliigan pudotuspelit jatkuivat tiistaina välierien toisella kierroksella. Hyvinkään Ponteva kavensi välieräsarjan Lappeenrannan Catzia vastaan 1–1:een väkivahvalla 87–52 -voitolla. Kotkan Peli-Karhujen ja Tapiolan Hongan trilleriottelu päättyi Peli-Karhujen 83–72 -voittoon.

Peli-Karhut ja Catz avausvoittoihin naisten Korisliigan välierissä

Naisten Korisliigan välierät käynnistyivät vauhdikkaasti lauantaina. Kotkan Peli-Karhut nujersi Tapiolan Hongan ensimmäisen välieräottelun jatkoajalla lukemin 74–65. Lappeenrannan Catz urakoi väkevän 77–63 -voiton Hyvinkään Pontevasta.

Lappeenrannan Catzin Aleighsa Welch on naisten Korisliigan maaliskuun pelaaja

Lappeenrannan Catz hurjasteli naisten Korisliigan runkosarjan päätökseen 4–0-voittotilastolla maaliskuussa varmistaen paikan välierissä jo ennen runkosarjan päätöstä. Kissalaumasta on erottunut kuluvalla kaudella pirteästi pelaava sentteri Aleighsa Welch, joka valittiin toistamiseen kuluvalla kaudella naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi.

29.3.2018 Haastattelu

Kotkan Peli-Karhujen päävalmentaja Roope Mäkelä: ”Lähdemme voittamaan jokaista peliä”

Kotkan Peli-Karhut pääsee viikon lepotauon jäljiltä haastamaan Tapiolan Honkaa naisten Korisliigan välierissä. Peli-Karhujen päävalmentaja Roope Mäkelä odottaa pudotuspelien huipennuksesta tiukkoja kamppailuja mitalinkiilto päätavoitteena.

27.3.2018 Haastattelu

Lappeenrannan Catzin päävalmentaja Mika Haakana: ”Tulossa kiinnostavat pudotuspelit”

Vain kahdesti naisten Korisliigan runkosarjan aikana kaatunut Lappeenrannan Catz pääsee aloittamaan pudotuspelit kovalla testillä hallitsevaa mestaria Hyvinkään Pontevaa vastaan. Catzin päävalmentaja Mika Haakana näkee, että välierissä pelaa neljä joukkuetta, joilla on tasaiset mahdollisuudet voittaa Suomen mestaruus.

27.3.2018 Haastattelu

Vimpelin Vedon Noora Järvikangas: ”Pudotuspelit olivat kauden tavoite"

Vimpelin Vedon kausi naisten Korisliigassa päättyi puolivälierävaiheeseen viime lauantaina Hyvinkään Pontevan taistellessa kolmannen voiton myötä välieriin. ViVen Noora Järvikangas näki kauden päätösottelussa paljon hyvää.

Hyvinkään Ponteva ja Kotkan Peli-Karhut naisten Korisliigan välieriin

Hyvinkään Ponteva ja Kotkan Peli-Karhut ottivat lauantaina kolmannet voitot puolivälierävastuksistaan edeten naisten Korisliigan välieriin. HyPo päihitti Vimpelin Vedon trilleriottelun loppusekunneilla kotihallissaan lukemin 82–77 ja Peli-Karhut kaahasi EBT:n ohitse 79—66-tuloksella.

Näytä lisää vastaavia