13.6.2019 10:49 Tänä vuonna 100 vuotta täyttävä Helsingin kaupungin liikuntapalvelu nimesi juhlavuoden kunniaksi sata legendaarista henkilöä, jotka ovat jättäneet suuren jäljen helsinkiläiseen urheiluun ja liikuntaan.
Pentti Salmi luotsasi Helsingin Kisa-Toverit Euroopassa kahdeksan parhaan joukkoon kaudella 1963-64.
Helsingin kaupunki on vuodesta 1964 palkinnut Vuoden helsinkiläisurheilijan. Palkinnon saajat nimettiin automaattisesti sadan legendan joukkoon. Lopuissa valinnoissa apua kysyttiin yleisökyselyllä, jota urheilun ja liikunnan asiantuntijoista koostuva raati käytti apunaan valinnoissa.
Listalle valittiin urheilijoiden lisäksi myös liikuntavaikuttajia ja henkilöitä, jotka ovat jättäneet jälkensä helsinkiläiseen liikunta- tai urheiluhistoriaan.
Legendaarisia koripallohahmoja sadan joukkoon mahtui kahdeksan: Lea Hakala, Kari Liimo, Hanno, Möttölä, Helge Nygren, Anssi Rauramo, Juhani Salmenkylä, Pentti Salmi ja Niilo Tammisalo.
Lea Hakala pelasi uransa aikana 251 naisten maaottelua ja voitti 16 Suomen mestaruutta – molemmat lukemat ovat Suomen koripalloennätyksiä.
Kari Liimo oli ensimmäinen suomalainen NBA-varaus, kun Los Angeles Lakers varasi hänet vuonna 1969. Valmentajana Liimo oli voittamassa kuutta Suomen mestaruutta.
Hanno Möttölä oli ensimmäinen suomalainen NBA-pelaaja, kun hän pelasi kaksi kautta Atlanta Hawksin riveissä. Möttölä teki mittavan uran eurooppalaisessa huippukoripallossa ja valittiin kahdeksan kertaa Vuoden koripalloilijaksi. Nykyisin Möttölä valmentaa suomalaislupauksia HBA:ssa.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Kiitos kotikaupungilleni kunniasta tulla valituksi sadan legendan joukkoon. Hienon päivän kruunasi vielä kuva kahden todellisen koripallolegendan Lea Hakalan ja Anssi Rauramon kanssa. #Helsinkipäivä pic.twitter.com/dZCSawvm5t
— Hanno Möttölä (@HannoMottola) June 13, 2019
Anssi Rauramo teki upean uran pelaajana edustaen Suomea vuoden 1977 EM-kisoissa. Korisliigassa 10620 pistettä ja neljä Suomen mestaruutta. Peliuran jälkeen Rauramo toimi kansanedustajana sekä Helsingin liikuntajohtajana.
Pentti Salmi johdatti päävalmentajana Helsingin Kisa-Toverit Eurooppa Cupin puolivälieriin kaudella 1963-64. Urheilutoimittajana työskennellyt Salmi pelasi urallaan itsekin pääsarjassa ja toimi kansainvälisenä erotuomarina. Koripalloliiton tilastovastaavana edelleen toimiva Salmi toimitti mm. koripallon vuosikirjaa 40 vuoden ajan.
Juhani Salmenkylä voitti pelaajaa seitsemän Suomen mestaruutta. Peliuran jälkeen Salmenkivi toimi Koripalloliiton puheenjohtajana vuodet 1969-72 sekä useissa luottamustehtävissä. Toimi tuomarina Tokion olympiakisoissa. Koripalloliiton kunniajäsen.
Helge Nygrén pelasi 1940-luvulla HKT:n edustusjoukkueessa. Lisäksi Nygrén toimi koripallomaajoukkueen johtajana EM-kisoissa 1951 ja 1957 sekä toimi Koripalloliiton varapuheenjohtajana 70-luvulla. Nygrén toimi päätoimisena urheilukirjailijana.
Niilo Tammisalo voitti urheilijana Suomen mestaruuksia niin jalkapallossa, jääkiekossa kuin jääpallossakin. Koripalloliitossa Tammisalo toimi ensimmäisenä puheenjohtajana vuodet 1939-43. Tammisalo on valittu Koripalloliiton kunniapuheenjohtajaksi.
Mestarien liigan jatkolohkot käynnistyivät ja Sasu Salin näytti jälleen heittotaitonsa johdattaessaan Teneriffan voittoon. Daniel Dolenc oli niin ikään vahvalla pelipäällä Itävallan liigassa.
Miesten Korisliigassa käy kova kamppailu niin kärkisijoista kuin viimeisistä playoff-paikoistakin. Illan voittajia olivat Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:n Atlantic Coast -konferenssi valitsi Georgia Techin Lotta-Maj Lahtisen konferenssin vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi. Lisäksi Lahtinen ansaitsi paikan konferenssin kakkosjoukkueeseen (All-ACC Second Team) valmentajien äänestyksellä ja ykkösjoukkueeseen (All-ACC First Team) asiantuntijoista koostuneen Blue Ribbon Panelin toimesta.
Salon Vilpas antoi kotikentällään kovan vastuksen Helsinki Seagullsille, mutta sarjakärki ei suostunut taipumaan.
Molemmat ottelunsa helmikuun EM-karsintaikkunassa voittanut ja viidennen EM-kisapaikkansa saalistanut Susijengi on kohonnut kaksi pykälää FIBA:n tuoreimmassa (2.3.2021) maailmanrankingissa. Susijengi sijaitsee nyt rankingissa maailman 32. parhaana miesten koripallomaajoukkueena.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Mikael Jantunen palasi Utahin kokoonpanoon Susijengin EM-karsintojen jälkeen ensimmäistä kertaa, kun Utah voitti Southern Californian. Jesper Granlund tykitti 10 pistettä, kun Longwood yllätti Big South -konferenssin lopputurnauksessa UNC Ashevillen.
KTP-Basket haki pisteet Lahdesta ja pitää playoff-haaveensa yhä hengissä.
Anniina Äijäsen Ferrolin voittoputki Espanjan Liga Femenina 2:ssa jatkui viikonloppuna, kun Ferrol otti 22. peräkkäisen voittonsa. Helmi Tulonen ja Annika Holopainen sen sijaan esiintyivät jälleen tehokkaasti.
Petteri Koponen alkaa päästä vauhtiin Italiassa, Espanjassa Alex Murphy pääsi juhlimaan viime viikolla kahta voittoa ja Elias Valtonen jatkoi Saksassa siitä mihin Susijengin paidassa jäi.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Lotta-Maj Lahtinen päätti Atlantic Coast -konferenssin runkosarjan säkittämällä 22 pistettä Georgia Techin voitossa. ACC Network palkitsi viikonloppuna Lahtisen vuoden kehittyneimmäksi pelaajaksi.
Korisliigan kolmen kärki Helsinki Seagulls, Tampereen Pyrintö ja Kauhajoki vahvistivat asemaansa illan voitoilla.
Helmi Tulonen on pelannut hyvää kautta Espanjan Liga Femenina 2:n Ibaizabalin joukkueessa. Vaikka joukkueessa on tapahtunut muutoksia kauden aikana, on Tulonen ollut koko ajan joukkueensa avainpelaajia.
Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. Koulutuksen aloitus siirtyy toukokuulle. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Koulutukseen hyväksytään varmasti 20 ensimmäistä ilmoittautumista, jotka täyttävät koulutuskriteerit. Ilmoittautuminen koulutukseen päättyy 19.4.2021.
Erotuomari Pekka Saros saavuttaa jälleen huiman rajapyykin, kun lauantaina hän viheltää erotuomariuransa 1200. pääsarjaottelun. Saros on viheltänyt miesten pääsarjassa yhtäjaksoisesti jo kaudesta 1987–88.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:n Atlantic 10 -konferenssissa Mustapha Amzil heitti Daytonille 11 pistettä ja keräsi 9 levypalloa, kun Saint Joseph’s voitti Daytonin. Andre Gustavson ja Richmond taas nousivat konferenssin kolmannelle sijalle voittamalla Massachusettsin.
Suomen Koripalloliiton, PostNordin ja Koripallosäätiön yhteistyön myötä perustettu We deliver -rahasto on jakanut koronavuoden aikana 178 stipendiä vähävaraisten perheiden koripallon harrastamisesta aiheutuvien kulujen kattamiseen.
Miesten Korisliigassa voittoja hakivat Tampereen Pyrintö, Kauhajoki ja Lahti Basketball. Playoff-viivan ylä- ja alapuoliset joukkueet pysyivät ennallaan.
Kilpailujaos on tehnyt 23.2.2021 päätöksen, jonka mukaan niiden sairaanhoitopiirien alueilla, joilla harjoittelun ja pelaamisen estävät rajoitukset ovat voimassa, nuorten valtakunnallisten sarjojen joukkueet eivät pelaa koti- tai vierasotteluita 31.3.2021 asti.
Nuorin arvokisoja pelaava ikäkausimaajoukkue on leireillyt kahdesti kuluneena kalenterivuotena. Joukkueen harjoituksissa on ollut 26 pelaajaa, joista peräti 17 on ollut eri seuroista. Joukkueen päävalmentaja Jussi Räikkä jakaa kiitosta ympäri maan levittäytyneelle valmennusosaamiselle.
Yhdysvaltojen yliopistosarja NCAA:ssa Jesper Granlund sivuutti piste-ennätystään 12 pisteellä, kun Longwood voitti viidennen peräkkäisen ottelunsa. Mustapha Amzil säkitti vaihdosta 10 pistettä, kun Dayton päihitti Saint Louisin.