9.4.2010 Espoon Honka ja Joensuun Kataja tasoittivat perjantaina Korisliigan puolivälierissä otteluvoitot 1-1:een. Honka otti Tampereen Pyrinnöstä 68-63 (34-36) -kotivoiton ja Kataja voitti kotonaan Kouvolan Kouvot jatkoajalla 94-92 (80-80, 42-40). Perjantain neljästä puolivälierästä kolme ratkesi viime hetken koreilla.
Tuukka Kotti väänsi Hongalle voiton runkosarjan voittaneesta Pyrinnöstä.
Jeb Ivey vei Katajan ensin kolmosellaan jatkoajalle ja vapaaheitoilla lopulta voittoon.
Mikael Holme ratkaisi voiton KTP:lle Lappeenrannassa viime hetken kolmosella.
Illan helpoin iltapuhde oli ToPolla ja Tyray Pearsonilla, kun helsinkiläiset hakivat 0-2-johtoon oikeuttavan voiton Uudestakaupungista. Kuvat: Tytti Nuoramo & Kimmo Metsälä.
Espoossa pelattiin tasaisesti viime minuuteille asti. Viimeinen minuutti alkoi Pyrinnön pisteen johdossa, mutta Honka voitti loppupelin puhtaasti 6-0.
- Puolustuksemme pysyi hyvällä tasolla läpi pelin. Pystyimme myös juoksemaan ja liikuttamaan palloa hyvin. Hyökkäyspäässä tuli vielä muutama hyvä henkilökohtainen ratkaisu tärkeillä hetkillä, tiivisti voitonavaimet Hongan valmentaja Lars Ekström.
Tuukka Kotti nousi Hongan tehomieheksi 25 pisteellä ja 14 levypallolla. Hänen lisäkseen Hongasta vain Gerald Riley ylsi kaksinumeroisiin pisteisiin kymmenellä pinnalla.
Damon Williams oli Pyrinnön ykkönen 25 pisteellä. Kenneth Lowe heitti 12 pistettä.
Joensuussa Kataja vääntäytyi tasaisessa pelissä ensin jatkoajalle ja sen lopussa kahden pisteen voittoon.
Kouvot näytti voittavan pelin, kun Ajene Moye vei vapaaheitoilla vieraat kolmen pisteen johtoon kuusi sekuntia ennen neljännen jakson loppua. Kataja sai kuitenkin vielä tilaisuutensa ja Jeb Ivey pääsi venyttämään kolmen pisteen korillaan pelin jatkoajalle.
Jatkoajan lopussa Kataja vei loppuhetket 5-0 ja Ivey pääsi sinetöimään loppupisteet vapaaheittoviivalta.
- Kouvoille taisi käydä varsinaisen peliajan lopussa kömmähdys, kun he eivät ottaneet virhettä ja Ivey pääsi heittämään haamuheitolla meidät jatkoajalle. Kokonaisuutena peli oli erittäin fyysinen ja molemmilla oli omat hyvät hetkensä. Me nousimme pari kertaa sillasta ja otimme henkisestikin aika kovan voiton, iloitsi Katajan valmentaja Pekka Salminen.
Katajan voimakaksikkona erottuivat 28 pistettä heittänyt Ivey sekä 24 pistettä nostellut Sami Lehtoranta.
Kouvojen tehokkaimpia olivat Moye 23:llä ja Kyle Shiloh 19 pisteellä. Ville Kaunisto keräsi 15 pistettä ja 13 levypalloa.
KTP:n takamiehen Mikael Holmeen kolmen pisteen kori toiseksi viimeisellä sekunnilla toi KTP:lle vierasvoiton Lappeenrannan NMKY:stä 80-78 (38-39) -tuloksella. KTP johtaa ottelusarjaa nyt 2-0.
KTP hallitsi ottelun alkua, mutta LrNMKY:n noustua toisella jaksolla voittotaistoon, palloiltiin loppupeli tasaisesti.
Sami Pekkola vei vapaaheitolla LrNMKY:n 78-76 -johtoon kuusi sekuntia ennen loppua. Toisessa päässä Holme ehti kiskaisemaan kolmosensa ja kun heittäjää vielä rikottiin, hän sai päälle vapaaheiton, josta syntyi neljän pisteen hyökkäys.
- Sydänkohtaus oli lopussa lähellä. Hyvä joukkue tarvitsee onneakin, mutta tämä joukkue on tehnyt myös valtavasti töitä. Yksi voitto pitää vielä ottaa, summasi KTP:n valmentaja Ray Ailus.
KTP:n tasaisen tehotrion muodostivat Eric Washington 17:llä ja Holme sekä Ryan McDade 16 pisteellä. McDade vei lisäksi 13 levypalloa.
Akeem Scott heitti isännille 25 pistettä ja Robert Turner 19.
Toisten puolivälierien suurimman voiton otti ensimmäisen kierroksen tapaan Torpan Pojat, joka kukisti Uudessakaupungissa Korihait 88-67 (48-35). Ottelusarja on sunnuntaina katkolla ToPolle.
Peli pysyi tasaisena toiselle jaksolle, jolloin ToPo alkoi 25-25 -tilanteesta kasvattaa johtoaan. Korihait ei pystynyt kaventamaan ToPon 13 pisteen taukojohtoa enää kymmentä pistettä pienemmäksi.
- Toteutimme hyvin pelisuunnitelmaamme. Kun heitimme hyvällä prosentilla ja amerikkalaispelaajamme nostivat selkeästi tasoaan edellispelistä, ei meillä ollut pelissä hätää, kertoi ToPon valmentaja Tomi Kaminen.
Tyray Pearson heitti ToPolle 26 pistettä ja Obie Trotter 18.
Korihaista päätyivät Josh Gonner ja Petri Heinonen 14 pisteeseen.
(STT)
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.
Kauhajoen ja Kataja Basketin välieräsarja saapui päätökseen otteluvoitoin 4–0.
Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.
Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.
Helsinki Seagulls otti Salon Vilppaasta 92–73-kotivoiton ja saa mahdollisuuden ratkaista sarja ensi maanantaina.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.