Honka ja Pyrintö hakivat viidennet voittonsa

23.10.2013 21:15 Tapiolan Honka ja Tampereen Pyrintö onnistuivat säilyttämään tappiosarakkeensa puhtaana myös runkosarjakauden viidensissä otteluissaan ja jakavat nyt Korisliigan kärkisijan. Namika Lahti ylsi toiseen voittoonsa kukistamalla lappeenrantalaisen kaimaseuransa, KTP-Basket piti Lapuan Korikobrat nollilla ja Kauhajoen Karhu jatkoi Salon Vilppaan alamäkeä.

Ronnie Clark sytytti Pohitullin korisukat liekkeihin 37 pisteellään.

Tero Laitinen kauhoi tupla-tuplan Korihaita vastaan.

Damon WIlliamsin Pyrintö oli omaa luokkaansa, kun Kouvot tuli taloon.

Jussi Eskola pussitti ratkaisevan kolmosen Karhun karatessa Vilppaalta.

Antwine Williamsin heitot löysivät tarkasti oikeaan osoitteeseen.

Michael Poundsin KTP meni Korikobrista ohi oikealta ja vasemmalta.

Robert Arnoldin Lahti nautiskeli voiton Namikoiden kohtaamisessa. Kuvat: Francois Perthuis, Kai Kilappa, Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Tytti Nuoramo.

Honka onnistui hakemaan toisen perättäisen vierasvoittonsa ilman jo kotimaahansa lähtenyttä pelinrakentajaa Anthony Tuckeria sekä loukkaantunutta sentteri Jaraun Burrowsia. Korihait ui Hongan satimeen kotikentällään Pohitullissa 76–93 (32–37).

 

Espoolaisten joukkuepuolustuksen rotaatio oli aivan alusta asti hereillä heittovoimaisen haiparven pelätyimpiä hyökkäyspään tykkejä vastaan ja kun Korihaiden Sam McLaurin loukkasi avausjakson lopulla polveaan, kotijoukkueen ratkaisuvalmius väheni merkittävästi.

 

Peli jatkui tasaisena kolmannella jaksolla, kunnes espoolaisten Ronnie Clark show alkoi viime viikoista tutuksi käyneellä tavalla. Viileän tehokas amerikkalaislaituri runnoi 10 pistettä kolmannen neljänneksen viimeisen kahden minuutin aikana, ja päätösjakson alkaessa Tuomas Iisalo ja Villematti Kopio karauttivat Hongan jo 18 pisteen karkumatkalle.


Uskomatonta heittopeliä (kakkoset 12/13, kolmoset 4/8) esittänyt Clark (37/7) oli taas aivan omaa luokkaansa. Tero Laitinen (10/12) oli korin alla erinomainen ja kaksikko Villematti Kopio (21/2/4 syöttöä)-Tuomas Iisalo (16/2/5 syöttöä) oli tehtävänsä tasalla molemmissa päissä kenttää.

 

– Ronnie Clark oli aivan käsittämätön, täräytti Hongan päävalmentaja Pekka Salminen.

 

– Pelin lopulla Tuomas Iisalo ja Villematti Kopio nousivat Clarkin rinnalle ratkaisijoina. Puolustuksemme oli taas erittäin hyvää – pystyimme sopeutumaan läpi pelin ja pakotimme Korihait vaikeisiin ratkaisuihin, joista tosin Josh Dollard upotti kovia koreja.

 

Korihailta Josh Dollard (28/10) ja Mikko Jalonen (17/3) elättelivät pisimpään toiveita kotivoitossa. Sami Mäntymaa (11/1) käytti myös minuuttinsa erinomaisesti.

 

Pyrintö pyöritteli Kouvoja kotonaan

 

Ilman parasta kotimaista pistemiestään Ilari Seppälää Pyynikin parketille saapunut Kouvot ei onnistunut haastamaan Tampereen Pyrintöä edes vähää alusta keskiviikon URHOtv-ottelussa.

 

Pyrinnön rutiini, tulivoima ja joukkuetyöskentely olivat yksiselitteisesti liikaa nuorille Kouvoille, jotka löysivät itsensä 37 pisteen tappioasemasta tauolle lähtiessä.

 

Kouvot pääsi peliin hivenen paremmin mukaan kolmannella jaksolla, mutta taistelua voitosta ei Pyynikillä enää tv-kameroiden tuikkeessa syntynyt. Pyrintö niitti vastustajansa viidennellä perättäisellä voitollaan pistein 109–67 (58–21).

 

Tamperelaisten tehot ja peliminuutit jakautuivat tasaisesti. Tehojen valossa illan parhaat olivat BJ Raymond (18/9/4 syöttöä), Kelvin Lewis (17/2), Antero Lehto (15/3/8 syöttöä) sekä Damon Williams (14/6/4 syöttöä).

 

Kouvoista Delvon Johnson (17/8) erottui piste- ja levypallokärkenä.

 

Karhu karjui kotonaan, Vilppaan tappioputki neljän mittainen

 

Kauhajoen Karhun väkevä syyskausi jatkui keskiviikkokierroksella Salon Vilppaan viikinkipurren lipuessa Pohjanmaan tasangoille.

 

Vilpas aloitti pelin erinomaisesti Eero Lehtisen viimeistellessä 10 pistettä jo ensimmäisen runsaan kahdentoista peliminuutin aikana. Ottelun edetessä Vilppaan energia kuitenkin hiipui Karhun pelätyn puolustuksen jauhinhampaissa ja salolaisheittojen kiertäessä korirengasta sai Karhu pelin tempon kämmeniinsä.

 

Vilpas sinnitteli pohjanmaalaisten kyydissä vielä viitisen minuuttia ennen loppua numeroissa 62–57, kunnes kauden ensimmäisen pelinsä pelanneen Jussi Eskolan sekä ensimmäistä kauttaan lakeuksilla pelaavan Bojan Sarcevicin kolmoset kyydittivät Karhun karkuteille. Karhu kirjautti kauden viidennen voittonsa pistein 81–67 (36–33).

 

– Salo tuli peliin hyvällä intensiteetillä emmekä saaneet itsestämme kaikkea irti, mutta pikku hiljaa me aloimme olla intensiivisempi joukkue ja erityisesti neljännen jakson esityksen myötä se riitti voittoon, Karhu-luotsi Ari Tammivaara summasi.

 

Karhun sotaratsu Antwine Williams (23/5) oli huikeassa heitossa: 11 pelitilanneheittoa, yhdeksän sisään. Kaksinumeroiset pisteet nakuttivat myös Henri Hirvikoski (14/4), Akeem Johnson (10/4/3 syöttöä) ja Andre Williamson (13/9).

 

Salolaisista Joseph Harris (16/4), James Padgett (13/10) ja Eero Lehtinen (11/6/4 syöttöä) vastasivat haasteeseen parhaiten.

 

KTP piti Korikobrat nollilla

 

Viikon ensimmäisessä ottelussaan Joensuussa runsasnumeroisesti kaatanut KTP-Basket nosti taas kurssinsa voitokkaaksi jatkamalla Lapuan Korikobrien tappioputkea Karhuvuoren Steveco Areenalla pistein 92–73 (56–37).

 

Yhä ilman Sefton Barrettia pelannut KTP hallitsi peliä hienokseltaan kymmenen minuuttia, mutta käynnisti maailmanluokan heittomyllyn pelin toisella jaksolla. Kotkalaiset linkosivat 37 pistettä lapualaiskoriin sähäkän Sharaud Curryn vastatessa yksin 14 pisteestä.

 

Toisella puoliajalla KTP keskittyi lapualaiskirin ennaltaehkäisemiseen ja piti vieraansa vähintään 20 pisteen päässä.

 

Sharaud Curry (26/3/12 syöttöä) oli Kotkan illassa ilmiömäinen ja kaikkiaan kuusi pelaajaa tehtaili kaksinumeroiset pisteet. Takamiehet Aleksi Akpaso (13/3) ja Michael Pounds (12/5/4 syöttöä) kirvoittivat Curryn ohessa kotkalaisyleisöstä äänekkäimmät suosionosoitukset.

 

Korikobrista Brad Reese (20/5) yritti parhaansa.

 

Lahti karkasi Namikoiden taistossa

 

Syyskauden kolmella perättäistappiolla aloittanut Namika Lahti haki nyt toisen perättäisvoittonsa Lahden Suurhallissa nujertamalla kaimaseuransa Namika Lappeenrannan 89–84 (43–38).

 

Lahtelaiset alustivat voittonsa karkaamalla jo ottelun avausminuuteilla noin kymmenen pisteen johtoon lähialueen onnistumisillaan sekä vapaaheitoillaan. Lappeenrantalaisilla oli suuria ongelmia viimeistelyssään jalkavammaisen Brandon McKnightin seuratessa ottelua sivusta.

 

Kolmannen jakson alussa vieraat säikyttelivät vielä parin korin päässä, kunnes Lahti katkaisi 8-0-jaksollaan lappeenrantalaisten pyristelyn ja karkasi 72–59-johtoon. Vieraat tekivät pelin jännittäväksi vielä viime minuutin riistoillaan ja onnistumisillaan, mutta kotijoukkueen johto oli liian suuri umpeen kurottavaksi.

 

– Hallitsimme peliä täysin 35 minuuttia, mutta emme kyenneet antamaan kuoliniskua. Lappeenranta tuli uskomattomilla heitoilla lopussa peliin mukaan, kaimaseura pysyi kuitenkin selkiemme takana, Namika Lahden päävalmentaja Ilkka Palviainen tuumi.

 

Amerikkalaiset Robert Arnold (30/7/3 syöttöä), Dan Oppland (21/10/3 syöttöä) ja Storm Warren (20/5/3 riistoa) olivat lahtelaisille painonsa arvosta kultaa.

 

– Olen tyytyväinen ilmeeseemme hyökkäyspäässä joukkueena. Viisi pelaajaa kirjautti kolme koriin johtanutta syöttöä ja lisäksi kuudennellakin kaksi syöttöä, Palviainen huomautti.

 

Lappeenrantalaisista Todd Brown (30/3/3 syöttöä), Greg Logins (23/10) sekä Eero Aaltonen (15/0) pystyivät parhaiten haastamaan kotijoukkuetta.

 

Lisätietoja: Korisliiga
 
22.6.2022 20:30 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2022–23 myönnetty: 64 joukkuetta yhteensä viidessä pääsarjassa

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2022–23. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään ennätykselliset 64 joukkuetta.

20.6.2022 10:41 Korisliiga

Finaalien MVP Cameron Jones jatkaa Kauhajoella – Jeffrey Crockett uutena oranssipaitoihin

Viime kauden parhaimmaksi ulkomaalaispelaajaksi sekä finaalien arvoikkaamksi valittu Cameron Jones ja hallitseva Suomen mestari Kauhajoki ovat solmineet vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

15.6.2022 16:00 Koripalloliitto tiedottaa

Johannes Sarekoski Koripalloliiton huippuerotuomarivalmentajaksi

Suomen Koripalloliiton uudeksi huippuerotuomarivalmentajaksi on valittu pitkän linjan Korisliiga-erotuomari Johannes Sarekoski, 47. Sarekoski aloittaa uudessa pestissään kesällä 2022.

14.6.2022 19:36 Susijengi

Hannes Pöllälle jatkosopimus Kouvoihin

Korisliigan vuoden tulokkaaksi keväällä äänestetty Susijengin nuori sentteri ja Namika Lahti Juniorien kasvatti Hannes Pöllä, 24, jatkaa Kouvolassa. 211-senttinen ja 123-kiloinen Pöllä takoi Kouvoille viime kaudella 10,4 pistettä ja 6,8 levypalloa ottelua kohden.

14.6.2022 18:57 Korisliiga

Mubashar Ali KTP-Basketin korien alle

Vuosi sitten Susijengissä debytoinut ja viime vuodet yliopistokoripalloa Yhdysvalloissa pelannut helsinkiläisen Warriorsin kasvatti Mubashar Ali, 25, debytoi syksyllä Korisliigassa. 213-senttinen Ali on solminut yksivuotisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkueen KTP-Basketin kanssa.

10.6.2022 16:57 Korisliiga

Tuukka Kotti vahvistamaan Tapiolan Honkaa

Korisliiga-paluuseen valmistautuva Tapiolan Honka on solminut sopimuksen 226 miesten maaottelua pelanneen Tuukka Kotin, 41, kanssa, joka tuo suuren annoksen kokemusta joukkueeseen.

6.6.2022 15:31 Korisliiga

Okko Järvi Seagullsin takalinjoille kaksivuotisella sopimuksella

Korisliigan kevään 2021 arvokkaimmaksi pelaajaksi (MVP) palkittu Tapiolan Hongan kasvatti Okko Järvi, 26, palaa Suomeen. Susijengi-debyyttinsä viime kesänä tehnyt ja päättyneellä kaudella belgialaista Phoenix Brusselsia edustanut 193-senttinen Järvi on solminut kaksivuotisen sopimuksen Helsinki Seagullsin kanssa.

31.5.2022 15:03 Susijengi

Max Besselink pitkällä sopimuksella Würzbürgiin

Viime kaudella BC Nokiaa Korisliigassa edustanut Helsingin NMKY:n kasvatti ja Suomi-koriksen suurlupaus Max Besselink, 202 cm ja 20 vuotta, siirtyy kolmivuotisella sopimuksella Saksan Bundesliigaa edustavan s.Oliver Würzbürgin riveihin.

26.5.2022 10:32 Susijengi

Daniel Dolenc mestari-Karhun korin alle, Carter jatkaa Kauhajoella

Espoo Basket Teamin kasvatti ja Susijengin korinalusduunarina kunnostautunut Daniel Dolenc, 28, liittyy Suomen mestari Karhu Basketin vahvuuteen kaksivuotisella sopimuksella. Kauhajokisten korinalusta tulee olemaan ensi kaudella väkivahva, sillä myös mestaruuden takuumiehiin lukeutunut Simeon Carter jatkaa seurassa.

24.5.2022 09:55 Korisliiga

Ventoniemi ja Waxlax jatkavat Lahti Basketballin paidassa

Lahtelaisseura on käyttänyt sopimuksien optiovuodet Henri Ventoniemen, 26, ja Ricky Waxlaxin, 22, kanssa.

20.5.2022 11:11 Korisliiga

Korisliigan Vuoden pelaaja Remu Raitanen arvostaa saamaansa tunnustusta – ”Henkilökohtaisiin palkintoihin kannattaa suhtautua ennen kaikkea motivaattoreina”

24-vuotias Remu Raitanen pelasi KTP-Basketissa onnistuneen kauden, joka toi hänelle torstai-illan gaalassa Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon. Ura jatkuu syksyllä joko KTP:ssä tai ulkomailla.

18.5.2022 20:16 Korisliiga

Remu Raitanen on Korisliigan Vuoden pelaaja, Suomen mestari Karhu Basketille kosolti tunnustusta

KTP-Basketia edustava Remu Raitanen on äänestetty Korisliigan Vuoden pelaajaksi. Kauhajoen Karhu Basket kahmi palkintoja viidessä eri kategoriassa.

17.5.2022 09:55 Korisliiga

Perttu Blomgren ja Vilpas jatkosopimukseen

Salon Vilpas ja Perttu Blomgren ovat solmineet yksivuotisen jatkosopimuksen. 20-vuotias takamies oli suuressa roolissa hopeaan päättyneellä kaudella.

16.5.2022 16:55 Korisliiga

Jussi Savolainen Vilppaan päävalmentajaksi, Sami Toiviaisesta seuran uusi toiminnanjohtaja

Päättyneellä kaudella SM-hopeaa saavuttanut Salon Vilpas on maanantaina kertonut uusista tulevaisuuden kuvioistaan. Päävalmentajaksi nousee seuran oma kasvatti Jussi Savolainen. Sami Toiviainen puolestaan siirtyy toimiston puolelle.

14.5.2022 11:55 Korisliiga

Mestarivalmentaja Janne Koskimies: ”En olisi koskaan uskonut tällaiseen viiden vuoden pätkään”

Kun Janne Koskimies saapui syksyllä 2017 Kauhajoelle, hän ei voinut kuvitella mitä seuraavat vuodet pitävät sisällään. Neljän edellisen loppuun asti pelatun kauden aikana Karhu Basket on juhlinut Suomen mestaruutta kolmesti ja noussut kotimaiset koripallon ehdottomaksi voimataloksi.

12.5.2022 15:19 Korisliiga

Vesa Ojala: ”Rima on nyt eurokentillä ja siellä menestymisessä”

Karhu Basketin puheenjohtaja Vesa Ojala odottaa innolla seuran uutta aikakautta, kun uusi areena valmistuu ja seura ammattimaistuu entisestään. Puheenjohtajalle mestaruuden jälkeinen aamu tuntui jälleen ikimuistoiselle.

11.5.2022 20:20 Korisliiga

Kauhajoki vei mestaruuden ennätysyleisön edessä – finaalien MVP Cameron Jones varmisti voiton

Viimekautinen mestari Salon Vilpas joutui luopuman Pantterista ja tyytymään tällä kertaa hopeamitaleihin, kun kauden sensaatiotapaus Kauhajoki selätti finaalisarjan voitoin 4–1.

10.5.2022 12:22 Korisliiga

Henri Kantonen: ”On etuoikeutettua olla tässä tilanteessa ja päästä kotiyleisön eteen”

Kauhajoki pääsee keskiviikkona kotiyleisönsä eteen tilanteessa, jossa voitto toisi seuralle kolmannen Suomen mestaruuden. Henri Kantonen kokee olevansa etuoikeutettu tilanteesta, jollaista kaikki pelaajat urallaan eivät pääse kokemaan.

10.5.2022 09:47 Korisliiga

Remu Raitanen jatkaa KTP-Basketissa

Viime kauden kovin kotimainen pistenikkari Remu Raitanen on tehnyt jatkosopimuksen seuransa KTP-Basketin kanssa.

9.5.2022 20:34 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Roope Ahonen sytytti Vilppaan, mutta Cameron Jones ilmoitti, että ei käy

Kauhajoki taivutti huikean taistelun päätteeksi Salon Vilppaan ja otti 3–1 johtoaseman Korisliiga-finaaleissa.

Näytä lisää vastaavia