Izmirin kolmosralli takasi Katajalle historiallisen EuroChallenge-paikan

2.10.2012 Joensuun Kataja osoitti olevansa henkiseltä kestävyyskyvyltään mestariluokan joukkue ottamalla miljoonabudjetilla operoivalta turkkilaiselta Aliaga Petkimiltä luulot pois EuroChallenge-karsintojen toisessa osaottelussa Izmirissä. Kataja vaiensi turkkilaisyleisön kolmannen jakson kolmosrallillaan ja selvitti 64–77 (34–38)-voitollaan tiensä EuroChallengen lohkovaiheeseen.

"Päällikkö" Kanervon kolmoset sammuttivat valot Izmirin hallissa siivittäen Katajan EuroChallengeen.

Juho Nenonen raatoi koko voimallaan korin alla Aliaga Petkimin isoa kalustoa vastaan.

Pistooli-Pete Virtanen oli jälleen elementissään.

Jukka Toijala pitää Katajan menestysmahdollisuuksia EuroChallengessa hyvinä. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

Aliaga Petkim käytti toisella jaksolla Sami Lehtorannan virhevaikeuksia hyödykseen ja pelasi tietään määrätietoisesti korin alle. Kataja sai kuitenkin vielä juuri ennen taukoa momentumin viemällä toisen jakson viimeisen kaksiminuuttisen 7-0 Antti Kanervon viime sekunnin kolmosen ryydittämänä.

 

Pohjoiskarjalainen pommi alkoi konkretisoitua toden teolla kolmannella jaksolla. Jerald Fields upotti kolmosellaan Katajan 37–43-johtoon, jonka jälkeen Kanervo räjäytti pankin pussittamalla kahdesti peräkkäin kaukoheiton pussiin. Aliaga Petkimin aikalisän jälkeen Jermaine Flowers vei joensuulaiset jopa 14 pisteen johtoon.

 

Ottelun viimeisen 15-minuuttisen ajan turkkilaiset yrittivät kaikin mahdollisin keinoin kuroa joensuulaisten etumatkaa umpeen, mutta tuloksetta: päävalmentaja Jukka Toijalan suojatit olivat valmistautuneet kaikkeen ja pitivät kotijoukkueen tiukasti kymmenen pisteen takaa-ajoasemassa ottelun loppuun asti.

 

Viime sekunneilla Toijala marssitti siihen asti minuuteitta jääneet Arttu Koljosen, Johannes Lasaroffin ja Ville Viidan kentälle aistimaan europelien tunnelmaa. Kataja lähetti huikein satsauksin kauteen lähteneen turkkilaisseuran lopulta laulukuoroon 25 pisteen marginaalilla.

 

– Kyllähän tässä nähdään se, että suomalainen koris on kehittynyt huikeasti. Nämä kaverit ovat tottuneet pelaamaan erilaisissa olosuhteissa ja tilanteissa aikuisten ja nuorten maajoukkueohjelmien tuotoksena, Toijala iloitsi.

 

– Olen iloinen joukkueen ja seuran puolesta, mutta ennen kaikkea suomalaisen koripallon puolesta.

 

Ottelua seurasi Izmirissä 2300 kannattajaa. Kataja kyyditettiin pelipaikalta hotellilleen poliisisaattueessa. Kaksi vuotta sitten MM-hopeaa juhlineen Turkin liiga kuuluu Euroopan ylivoimaisesti kovatasoisimpiin kansallisiin sarjoihin.

 

Kataja iski Suomi-koriksen menestysreseptillä

 

Toijala totesi ensimmäisen osaottelun voiton jälkeen Katajan kykenevän vieläkin parempaan peliin, eikä luotsi virkkonut suotta: avausottelussa levypallot selkeästi hävinnyt Kataja vei tiistaina irtopallot parempaan talteen (37–35) ja onnistui häiritsemään turkkilaisten lähietäisyyden heittoja merkittävästi avausottelua enemmän.

 

Tiiviin puolustuspelaamisen lisäksi Katajan sensaatiomaisen suorituksen kulmakivenä oli ilmiömäinen kolmen pisteen heittopeli: 23 yrityksestä peräti 12 upposi sukkaan. Kirivaiheen sankari Antti Kanervo (14/1) nakkasi neljä kolmosta, Jermaine Flowers (21/9) kolme, Petri Virtanen (12/2/4 syöttöä/3 riistoa) ja Jerald Fields (12/1/3 syöttöä) kaksi mieheen.

 

– Levypallot olivat yksi kantava teema, tosin toki täytyy muistaa se, että Aliaga menetti pallon 30 kertaa ensimmäisessä osaottelussa, joten meillä ei oikein silloin ollut mahdollisuuksia saada levyreitä. Mielestäni olimme molemmissa peleissä riittävän hyviä levypalloissa voittaaksemme ottelun, Toijala mietti.

 

– Mitä kolmen pisteen heittoihin tulee, meillä on kuusi kaveria, jotka pystyvät tarvittaessa upottamaan kolmosen. Me pelaamme täysin erilaista korista, kuin mitä nämä joukkueet ovat tottuneet pelaamaan. Kun levitämme heitoillamme kenttää ja riisumme päätyrajatuplauksella vastustajan isot miehet aseista, olemme todella vahvoilla.

 

Katajan kokoonpanosta puuttui edelleen maajoukkuelaituri Vesa Mäkäläinen. Turkkilaisjoukkueesta tasolleen ylsi lähinnä Orhan Haciyeva (16/12/3 riistoa), jonka kanssa Kataja oli hetkittäin helisemässä korin alla. Branislav Ratkovica (11/1/6 syöttöä) hajotti ajoittain joensuulaispuolustusta kolmosillaan ja oivaltavilla syötöillään.

 

Koko koripalloileva Suomi seisoi ottelun aikana yhtenä rintamana Katajan takana. ”Kolkkia vaan ilmaan. Smallballia. Huikeeta, Kataja!”, kommentoi BC Himkin ja Susijengin Petteri Koponen Twitterissä Katajan karatessa kolmannella jaksolla.

 

”Kataja pelaamassa itseään upeasti EuroChallengen lohkovaiheeseen. Levypallopeli parantunut huimasti ensimmäisestä ottelusta. Onnea!”, komppasi Susijengi-kippari Hanno Möttölä Twitterissä muutamia minuutteja Koposen päivityksen jälkeen.

 

Toijala uskoo Katajan mahdollisuuksiin

 

Joensuun Kataja eteni EuroChallengen B-lohkoon, johon olivat jo aiemmin selvittäneet tiensä venäläinen Krasnye Krylia Samara, Kyproksen suurseura Keravnos Strovolou sekä Romanian mestarijoukkue CSU Asesoft Ploiesti. Toijala myöntää vilkuilleensa lohkon asetelmia jo ennen toista karsintaottelua Izmirissä.

 

– Olin niin optimistinen, että katselin lohkon aikatauluja ja ennakkoasetelmia hyvissä ajoin. Tiedän sen verran, että Keravnos on hankkinut porukkaansa KTP:ssa viime kaudella pelanneen Tony Crockerin, ja että Samaralla on riveissään Italian Serie A:n viime kauden korikuninkaan Andre Smith, Toijala miettii.

 

– Tietysti heti näin voiton jälkeen hyvänolontunne on sellainen, että oman joukkueensa mahdollisuuksia edetä jatkoon pitää valmentajana aika hyvinä. Jatkopaikka ei ole mahdoton, mutta vaatii meiltä hyviä pelejä – toki selviydyimme jo näistä kahdesta ottelusta melko hienosti, jatkaa Toijala.

 

EuroChallengea pelaa Katajan lisäksi Tampereen Pyrintö, joka ottaa D-lohkossa mittaa BK Ventspilsistä (Latvia), Södertälje Kingsistä (Ruotsi) ja Norrköping Dolphinsista (Ruotsi).

 

EuroChallengen runkosarja alkaa tiistaina 6. marraskuuta, jolloin Kataja kohtaa kotonaan Joensuun Areenalla CSU Asesoftin ja Tampereen Pyrintö ottaa mittaa Södertälje Kingsistä vieraskentällä. Jokaisen lohkon kaksi parasta joukkuetta etenee EuroChallengen ylempään jatkosarjaan.

 

 

Aliaga Petkim – Joensuun Kataja 64–77 (22–21, 34–38, 48–61), EuroChallengen karsinnat, 2. osaottelu, Izmir (Turkki) 2.10.2012

 

Kataja: Jermaine Flowers 21/9, Antti Kanervo 14/1, Petri Virtanen 12/2/4 syöttöä/3 riistoa, Jerald Fields 12/1/3 syöttöä, Juho Nenonen 9/6, Johnell Smith 7/7/4 syöttöä, Sami Lehtoranta 2/1, Juho Lehtoranta 0/2, Arttu Koljonen 0/0, Johannes Lasaroff 0/0, Ville Viita 0/0.

Aliaga Petkim:
Orhan Haciyeva 16/12/3 riistoa, Taquan Dean 15/3, Branislav Ratkovica 11/1/6 syöttöä.

 

Lisätietoja: Ottelutilastot


 
13.9.2021 23:18 Mestarien liiga

Vilpas taipui Mestarien liigan karsinnoissa

Salon Vilppaan historian ensimmäinen euro-ottelu päättyi karvaaseen tappioon romanialaista Cluj-Napocaa vastaan. Vastustajan salama-alusta toipunut Vilpas taisteli takaisin peliin, mutta taipui lopulta 106–97 (51–51).

12.9.2021 12:53 Mestarien liiga

Vilpas-leiri luottavaisena Mestarien liigan karsintaan

Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas matkasi perjantaina Ateenaan, jossa se aloittaa maanantaina Mestarien liigan karsinnan romanialaista Cluj Napocaa vastaan. VeikkausTV näyttää ottelun suorana.

17.8.2021 18:23 Susijengi

Hannes Pöllä Kouvojen paitaan

Viimeiset neljä kautta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Oklahomassa ja Tennessee-Martinissa pelannut Susijengin sentteri ja Lahti Basketball Juniorien kasvatti Hannes Pöllä, 211 cm ja 23 vuotta, edustaa alkavalla 2021-22 Korisliiga-kaudella Kouvoja.

16.8.2021 09:50 Korisliiga

Henri Kantonen, Cameron Jones ja Rene Rougeau tekevät paluun Korisliigaan ja Kauhajoelle

Susijengiin murtautunut ja viime kaudella Ranskan Pro B:ssä pelannut Henri Kantonen vahvistaa Karhu Basketia alkavalla kaudella. Edellisen mestaruuden takuumiehet Rene Rougeau ja Cameron Jones pukevat oranssin paidan jälleen.

13.8.2021 10:58 Korisliiga

Petteri Koponen Korisliigaan pitkän tauon jälkeen, vahvistaa Seagullsia

Korisliigasta keväällä 2008 Suomen mestarina ja liigan arvokkaimpana pelaajana lähtenyt MaSu-Basketin kasvatti Petteri Koponen, 33, palaa kotimaan pääsarjakentille kolmentoista ulkomaan ammattilaisvuoden jälkeen. Susijengin pitkäaikaisen keulakuvan, mm. Espanjassa, Venäjällä ja Italiassa uraa tehneen Koposen uusi seura on Helsinki Seagulls.

5.8.2021 13:34 Susijengi

Roope Ahonen Vilppaaseen kymmenen vuoden jälkeen

Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, salolainen Vilpas Vikings sai haaviinsa yhden kesän siirtomarkkinoiden kovimmista pelaajista, kun Vilppaan oma kasvatti Roope Ahonen, 31, allekirjoitti seuran kanssa yksivuotisen sopimuksen. Keväällä Espanjan kakkosliigan mestaruutta juhlineen Ahosen sopimuksessa on ulkomaanoptio 15.8. asti.

23.7.2021 10:01 Korisliiga

Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Pantterijahti käynnistyy lokakuussa alussa ja Suomen mestari on selvillä viimeistään 9.5.2022. Korisliiga jatkaa formaatilla, jossa 22 kierroksen jälkeen joukkueet jaetaan ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

18.7.2021 12:03 Susijengi

Shawn Hopkinsille sopimus Islannin liigaan

Viimeisen kahden kauden ajan Korisliigan ystäviä Tampereen Pyrinnössä ja BC Nokiassa ihastuttanut BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, 26, on allekirjoittanut ensimmäisen Suomen ulkopuolisen ammattilaissopimuksensa. Susijengin vahvuuteen kuuluva 195-senttinen Hopkins edustaa ensi kaudella KK Stjarnania Islannin liigassa.

7.7.2021 09:00 Korisliiga

Joonas Lehtoranta palaa KTP-Basketiin

Kevään Hollannin liigassa Feyenoordissa pelannut Joonas Lehtoranta, 27, on tehnyt ensi kauden kattavan sopimuksen kasvattajaseuransa KTP-Basketin kanssa. Lehtoranta siirtyi Korisliiga-kauden jälkeen juuri Kotkasta Hollantiin.

27.6.2021 08:34 Suomalaiset ulkomailla

Okko Järvi Belgian pääsarjan Phoenix Brysseliin

Korisliigan Vuoden pelaajaksi valittu Okko Järvi, 25, siirtyy urallaan ensimmäistä kertaa ulkomaille, kun hän solmi vuoden mittaisen sopimuksen belgialaisseuran kanssa. Järvi on kesän ajan kuulunut Susijengin Open Gym -leiritykseen.

24.6.2021 08:46 Korisliiga

Kobrat julkaisi ensi kauden joukkueensa rungon: Carter, Kilpinen ja JBA-kaksikko Lapualle

Korisliiga-kauteen valmistuva Kobrat on solminut sopimukset Paul Carterin, Justus Kilpisen, Henry Boydin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Lapualaisjoukkue luottaa jatkossakin Jussi Turjaan ja Juho Lehtorantaan.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

16.6.2021 13:08 Korisliiga

Vuoden ulkomaalaispelaaja Jeremiah Wood ja Vilpas jatkosopimukseen

Tuore Suomen mestari Salon Vilpas ja finaaleiden arvokkaimmaksi pelaajaksi sekä Vuoden ulkomaalaispelaajaksi valittu Jeremiah Wood solmivat yksivuotisen jatkosopimuksen.

9.6.2021 14:50 Korisliiga

Osku Heinoselle kahden vuoden jatkosopimus Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut kahden vuoden jatkosopimuksen Osku Heinosen kanssa. Kokenut ja tarkkakätinen Heinonen aloittaa jo 12. kautensa Pyrinnön Korisliiga-joukkueessa.

7.6.2021 11:26 Korisliiga

Pyrinnölle merkittävä jatkosopimus, David Gonzalvez jatkaa Tampereella kevääseen 2023

Tampereen Pyrintö on solminut kahden vuoden jatkosopimuksen kapteeninsa David Gonzalvezin, 33, kanssa. Tuleva kausi on amerikkalaisen kuudes Korisliigassa.

3.6.2021 10:00 Susijengi

Matti Nuutinen nostaa tossut naulaan

Kolmet arvokisat, kahdet EM-karsinnat ja yhdet MM-karsinnat Susijengin sinivalkopaidassa pelannut likaisen työn tekijä ja kaksinkertainen Suomen mestari, kaarinalaisen Ura Basketin kasvatti Matti Nuutinen, 31, lopettaa koripallouransa.

2.6.2021 15:00 Mestarien liiga

Suomen mestari Vilpas lähtee Mestarien liigan karsintoihin

Keväällä ensimmäisen koripalloilun Suomen mestaruutensa voittanut Salon Vilpas on päättänyt osallistua syyskuussa Mestarien liigan karsintoihin. Mestarien liigan karsinnat pelataan 13.–17. syyskuuta. Arvonta suoritetaan heinäkuussa ja otteluohjelma varmistetaan heinäkuun viimeinen päivä.

2.6.2021 13:00 Suomen Cup

Koripallon Suomen Cup Ylelle pitkällä sopimuksella

Suomen Koripalloliitto ja Yle solmivat kolmivuotisen sopimuksen miesten ja naisten Suomen Cupin finaaliviikonloppujen tv-oikeuksista.

2.6.2021 08:34 Korisliiga

Korisliigassa ja Susijengissä debytoinut Remu Raitanen siirtyy KTP:hen

KTP-Basket ja Susijengin nuorempaan osastoon kuuluva Remu Raitanen solmivat 1+1-mallisen sopimuksen. 206-senttinen Raitanen esiintyi viime kesänä ensimmäistä kertaa Susijengin paidassa.

30.5.2021 14:12 Korisliiga

Aatu Kivimäki Tigers Tübingenin vahvuuteen

Kevään 2021 Suomen mestaruuden salolaiselle Vilpas Vikingsille ratkaisseiden pelaajien eliittiin ryminällä kohonnut karkkilalaislähtöinen Aatu Kivimäki, 23, siirtyy ensi kaudeksi Saksan kakkostasolle Pro A:han. Kivimäen uusi työnantaja on suomalaisen valmentajakaksikon Daniel Jansson-Hussain Dassouki luotsaama Tigers Tübingen.

Näytä lisää vastaavia