Jatkosopimuksen tehnyt Teemu Rannikko: ”Katajassa asiat hoidetaan niin kuin pitää”

24.3.2015 13:18 Kataja Basketin kapellimestarina viimeiset kaksi kautta viihtynyt Teemu Rannikko, 34, kirvoitti riemunkiljahduksia monen pohjoiskarjalaisen koripallofanin suista aiemmin viikolla allekirjoitettuaan jatkosopimuksen joensuulaisseuran kanssa. Susijengi-legendaa kosiskeltiin takaisin ulkomaan rahakkaisiin liigoihin, mutta Joensuu vei voiton.

Teemu Rannikko jatkaa Kataja Basketissa aina kevääseen 2017.

Pekka Salmisen komentama joukkue on ollut kauden 2014/15 kenties suurin yllättäjä.

Rannikko kehuu vuolaasti joukkuetovereitaan, kuten Ken Hortonia.

Rannikko uskoo Kataja Basketin hakevan lisää nuorta voimaa riveihinsä myös tuleviksi kausiksi.

Joensuulaisten tavoitteet ovat syvällä pudotuspeleissä. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma.

Eräs tärkeimmistä jatkosopimukseen johtaneista tekijöistä Rannikon osalta oli Kataja Basketin ammattimaisuus organisaationa.

– Olen kiertänyt 13 vuotta Euroopassa ja saanut aika hyvän kuvan siitä, miten asiat pitää hoitaa ja miten niitä ei pidä hoitaa. Täällä pelaajista pidetään hyvää huolta ja täällä on hyvä pelata koripalloa. Sen puolesta päätös oli helppo, Rannikko hymyilee.

Ennen saapumistaan Joensuuhun syksyllä 2013 Rannikko päätti pitkän ulkomaankiertueensa slovenialaiseen Union Olimpija Ljubljanaan. Kuluvan kauden aikana turkulaislähtöisen pelinrakentajan puhelin on soinut kerran jos toisenkin, mutta Suomesta lähtöä Teemu ei realistisesti ajatellut.

– Kyselyitä on tullut pitkin kautta ja suoriakin tarjouksia, mutta missään vaiheessa ei tullut sellainen olo, että tästä vielä lähdettäisiin, selvittää Rannikko.

– Lapsiperheen kanssa elo on ihan erilaista kuin vielä lapsettomana, jolloin saattoi vain pakata laukkunsa ja lähteä. Nyt halusimme tehdä mahdollisimman varhain sopimuksen ja tietää varmuudella, mitä seuraavat pari vuotta tuovat tullessaan sen sijaan, että kesällä olisi taas alkanut ruletti, että minneköhän lähdetään.

Katajako yllätysjoukkue?

SM-hopeaan päättyneellä pelikaudella 2013/14 Rannikkoa komensi Kataja Basketissa joukkueen monivuotinen luotsi Jukka Toijala, jonka Pohjois-Karjalaan kokoama pelaajapaletti hajosi käytännössä Rannikkoa ja Petri Virtasta lukuun ottamatta pitkin Suomea viime kesänä.

Kataja Basketista ei odotettu suuria ennen kuluvan pelikauden alkua, mutta joensuulaiset ovat yllättäneet asiantuntijatkin pelaamalla ennakkoluulotonta ja näyttävää koripalloa.

– Jos tällä hetkellä katsotaan Korisliigan taulukkoa, uskon, että olemme koripalloihmisten papereissa kaikkein suurin yllättäjä. Aika paljon sai kauden alussa kuulla, että hyvä jos playoffseihin pääsette. Joukkueen tavoitteet olivat kuitenkin jo kauden alkaessa ihan erilaiset, Teemu virnistää.

– Iso kunnia menestyksestämme kuuluu Pekka Salmiselle päävalmentajana ja nuorille jätkille, keitä tänne on tullut. He uskalsivat ja halusivat lähteä Joensuuhun pelaamaan ja ovat nostaneet tasoaan pitkin vuotta. Ei ole tarvinnut ajatella, kuka kentälle tulee, kun kaikki tietävät, mitä pitää tehdä ja peli toimii moitteettomasti.

Koripalloväkeä on miellyttänyt erityisesti Kataja Basketin jouheva hyökkäyspelaaminen, jossa Rannikko ja amerikkalaislaituri Robert Arnold muodostavat koko Korisliigan luovimman duon.

– Liikutamme palloa hyökkäyksessä aika hyvin ja meillä on paljon optioita, ketkä voivat tehdä pisteitä. Reggie (Arnold) on varmaan liigan paras ulkomaalaisvahvistus ja Pekka (Salminen) antaa minulle ja Reggielle paljon vapauksia toteuttaa. Totta kai meillä on ollut vaikeita hetkiäkin ja puolustuspäätä ja levypallopelaamista on pakko parantaa kevättä kohti mentäessä

Lisää nuoria koneeseen

Vaikka Rannikko siirtyy syyskuussa ikänsä puolesta ikämiessarjaan kelpaavaksi, veteraani on vain petrannut tehokkaasta viime kaudesta.

– Kivalta on tuntunut pelata, vaikka muutaman matsin poissaolo tuossa tulikin. Olen pystynyt pelaamaan mielestäni hyvällä tasolla ja olen ihan tyytyväinen, jos tällaiseen suoritustasoon pystyy kahdella seuraavallakin kaudella.

Rannikko uskoo, että Kataja Basket jatkaa uuden toiminnanjohtajansa Ville Tuomisen johdolla joukkueen menestyksekästä nuorentamista taas ensi syksystä alkaen.

– Villen kanssa juteltiin ennen kuin tein sopimuksen, mutta hänellä on nyt pudotuspelit vedettävänä Tanskassa ja hänen pitää antaa keskittyä niihin. Sen jälkeen on aikaa miettiä, mitä Katajassa tehdään, Rannikko virkkoo.

– Tällä kaudella nuoret jätkät ovat saaneet Katajassa vastuuta ja kehittyneet ja se on linja, mitä tulemme jatkamaan varmasti myös tulevaisuudessa. Haluamme, että lahjakkaat pelaajamme saavat mahdollisimman hyvän kasvuympäristön ja kehityspaikan ja itse tietysti haluan veteraanipelaajana antaa heille parhaan mahdollisen opin.

Lisätietoja: Teemu Rannikko
 
4.7.2025 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä hieno kausi kirvelevästä lopusta huolimatta

Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.

27.6.2025 10:01 Suomalaiset ulkomailla

Alexander Madsenin kauteen mahtui haasteita – ”Oli kaikennäköistä”

Alexander Madsen edusti viime kaudella katalonialaisseura Lleidaa, joka lähti ACB-liigaan sarjanousijana. Joukkue onnistui uusimaan paikkansa sarjassa, mutta Madsenin kauteen mahtui omat haasteensa.

26.6.2025 17:15 Suomalaiset ulkomailla

Edon Maxhuni näki kauden aikana kolme erilaista koripallomaata

Susijengin takamies Edon Maxhunilla oli tapahtumarikas kausi. Hän aloitti kauden Ranskassa, käväisi Italiassa ja päätti sen Turkissa.

25.6.2025 14:24 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtosella vahva kausi putoamisesta huolimatta – ”Pystyin pelaamaan hyvällä tasolla"

Elias Valtonen pelasi hyvän kauden Espanjan ACB-liigan Granadassa, vaikka joukkueen kausi päättyi harmillisesti putoamiseen. Seuraavaksi Valtonen suuntaa katseensa kohti elokuun EM-kotikisoja.

20.6.2025 12:07 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi ammensi tulokasvuodestaan oppia tulevaa varten

Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.

4.6.2025 14:37 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tulosen kauteen mahtui haasteita ja onnistumisia – ”Sain parannettua suorituksiani ja tasoani”

Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.

2.6.2025 22:14 Suomalaiset ulkomailla

Perttu Blomgrenilla opettavainen kausi – Severi Kaukiaisesta Viron mestari ja MVP

Perttu Blomgrenin, 23, toiseen kauteen Euroopan korisparketeilla mahtui paljon. Hän aloitti kauden Sarajevossa, Bosniassa ja päätti sen Latvian liigan finaaleissa Ventspilsin riveissä. Susijengiläisistä Severi Kaukiainen pääsi juhlimaan Viron mestaruutta ja valittiin pudotuspelien MVP:ksi.

19.5.2025 23:09 Suomalaiset ulkomailla

Remu Raitanen pääsi tutustumaan Slovakian ja Islannin koripalloon kauden aikana

Remu Raitanen pääsi kauden aikana kokemaan Slovakian ja Islannin erilaisen koripallotavat ja -kulttuurit. Vuosi oli Raitaselle kaikkinensa antoisa.

12.5.2025 15:55 Susiladies

Finaalitappio jäi kaivelemaan Roosa Lehtorantaa – ”Eihän sitä ikinä halua finaaleissa hävitä”

Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.

29.4.2025 09:14 Suomalaiset ulkomailla

Lotta-Maj Lahtisella ehjä kausi isossa roolissa – ”Kehityin kauden aikana”

Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.

Näytä lisää vastaavia