25.9.2012 Naisten SM-pronssia viime keväänä juhlinut kotkalainen Peli-Karhut saa riveihinsä merkittävän paluumuuttajan, kun Kaisa Höök palaa pääsarjatasolle muutaman vuoden tauon jälkeen. 173-senttinen, 31-vuotias Höök on pelannut urallaan mm. ammattilaisena Espanjassa ja Saksassa.
Kaisa Höök palaa pääsarjakartalle PeKan väreissä. Kuva: Kimmo Metsälä.
Kaisa Höök on Karhun Poikien kasvatti, joka on esiintynyt SM-sarjassa aiemmin Vantaan Pussihukkien (1999–2003) ja Espoo Teamin (2006–08) pelipaidassa. Höök on myös pelannut ammattilaisena Espanjan kakkosliigan Cáceresissa (2003–05) sekä Saksan Bundesliigan BG Dorstenissa (2005/06).
Edellisen kerran Höök pelasi SM-sarjaa kaudella 2007/08, jolloin hän viimeisteli Espoo Teamille 8,6 pistettä, 3,2 levypalloa, 2,0 riistoa sekä 1,6 syöttöä ottelua kohden. Viimeiset kaudet Höök on viettänyt terveysalan opintojen parissa, mutta hän on pitänyt pelikuntoa ja -tuntumaa yllä pelaamalla opiskelun ohessa II Divisioonaa Järvenpään NMKY:ssa.
Naisten maajoukkueessa Höök on pelannut 33 ottelua ja heittänyt niissä 42 pistettä. Nuorten maaotteluita Höökillä on vyöllään 18.
Kaisa Höökin lisäksi Peli-Karhuissa pelaavat kaudella 2012/13 Reetta Piipari, Lotta Richter, Anissa Pounds, Arla Koski, Annika Sastamala, Maiju Virtanen, Laura Tuokko, Korinne Campbell, Miriam McKenzie, Nikki Byrd sekä Karoliina Hakkarainen. Joukkuetta valmentaa Seppo Kurki apunaan Veikko Virtanen.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.
Naisten Korisliigan toinenkin välieräsarja ratkesi suoraan kolmessa ottelussa. PeKa kaatoi kolmannessa ottelussa EBT:n selvästi 96-70 ja eteni finaaleihin.
Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.
Naisten Korisliigassa pelattiin välierien toiset ottelut. ToPo ja PeKa siirtyivät ottelusarjoissa 2-0 johtoon.
Kaudella 2024–2025 Naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun valinta on Espoo Basket Teamin Erika Mace.
Naisten Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyi Helsingissä. ToPo siirtyi ottelusarjassa johtoon, kun se vei ottelun 93-86.