1.10.2025 10:58 Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Arkistokuva: Ville Vuorinen
Salon Vilpas julkisti tälle syksylle mittavan ja toivotun pelaajasopimuksen, kun Korisliigan tähtikaartiin noussut 26-vuotias Eero Innamaa allekirjoitti jatkonsa punavalkoisissa paidoissa peräti kevääseen 2028 saakka. Urallaan yhteensä kaksi mestaruutta, kaksi hopeaa ja kaksi pronssia kerännyt ahkera puolustaja ja määrätietoinen johtajahahmo kertoo puolisoineen kotiutuneensa erinomaisesti nykyisille kulmille, vaikka aloittikin uransa kuuden kauden kaarella Kauhajoella.
– Salaa jo hieman toivoin viime vuonna, että pääsisin jatkamaan Salossa pidempäänkin. Asiaan vaikuttivat sekä seura että paikkakunta. Kun tilaisuus tuli sitten pöydälle, päätös oli helppo, Innamaa toteaa.
Innamaa on alun perin kotoisin Turusta, joten hänelle Salo on väistämättäkin tuttu varsinaissuomalainen lähikaupunki jotakuinkin koko elinkaaren ajalta. Siitä huolimatta ei ole itsestäänselvyys, miten siellä pelaamiseen tulisi suhtautua.
– Minulle on ollut todella helppoa kokea tietynlaista paikallisylpeyttä täällä. On kuin kotona pelaisi.Ehkä vanhemman sukupolven turkulaisilta tulee vähän sellaista kilpailuhenkistä kuittailua aiheesta, että ai Salossa pelaat vai, mutta itselleni tässä ei ole ollut mitään ristiriitaa varsinkaan nyt, kun Turulla ei ole omaa pääsarjajoukkuetta.
Salo on aina tunnettu intohimoisena koripallokaupunkina, ja Innamaa kertoo asian näkyvän pelaajan arjessa.
– Kyllä täälläkin ihmiset tulevat torilla helposti juttelemaan, mutta olen aika tottunut sellaiseen, kun olen pelannut aiemmin kuusi vuotta Kauhajoella. Varsinaissuomalaiset ovat hieman varautuneempia tässä asiassa kuitenkin.
Se ei silti tarkoita, että kulttuuri olisi millään tavalla sulkeutunutta. Päinvastoin. Innamaalle on Salossa yksi tärkeimpiä asioita ollut se, kuinka voimakkaasti Vilppaan pelaajaporukka on hitsautunut yhteen, ja se vaikuttaa myös työskentelyyn kentällä.
– Kyläilemme toistemme kodeissa ja mökeillä suuntaan ja toiseen ja järjestämme kaikenlaista kissanristiäistä. Nytkin olen menossa juuri Sebun (Sebastian Lindberg) kanssa golfaamaan. Sillä on todella iso merkitys luottamuksen ja keskinäisen tuntemuksen kannalta myös kentällä.
Innamaa kokee löytäneensä hyvän paikan itselleen ja taidoilleen mutta ei lähde silti vannomaan mitään suuntaan eikä toiseen jatkon kannalta.
– En sano, että olisi mitenkään poissuljettua kokeilla joskus ulkomailla pelaamista, jos tilaisuus tulisi, mutta olen todella tyytyväinen siihen elämänmuutokseen, joka Salon myötä on tullut. Siinä mielessä pidän sitä aika epätodennäköisenä, että haluaisin mihinkään lähteä.
Kauteen 2025–26 lähdettäessä Vilppaan kokoonpano on suomalaispelaajien osalta pysynyt hyvin suurilta osin samana viime kaudesta. Innamaan mukaan se antaa sopivaa etulyöntiasemaa, kun joukkuekemiat ovat kohdallaan heti syksyn käynnistyksestä alkaen.
– Ainakin pitäisi olla. Toisaalta vahvistukset ovat tunnetusti puoli joukkuetta, ja kaikki neljä heistä puolestaan ovat vaihtuneet, joten totta kai harjoittelu vie oman aikansa, hän pohtii.
Hyvä lähtöasetelma on Vilppaalle tervetullut ajatus, sillä keväällä joukkue kiipesi pronssille. Siitä voi parhaallakin pelillä parantaa ainoastaan kahden sijan verran. Onko tavoite nyt siis Pantterissaasti?
– Viime kausi meni hyvin ja jotakuinkin omalla tasollamme, pelaaja itse analysoi.
– Mielestäni pronssi oli se, mitä meillä silloin oli otettavissa. Mutta kyllä se tietysti ennakko-odotukset asettaa, ja olen alkanut jo vähitellen kuulla tuolla kaupungilla sellaista varovaista kuiskuttelua kultamitaleista. Onhan se toki selvä, että haluamme itse lähteä mitalia kirkastamaan.
Korisliiga-kausi 2025-26 pyörähtää käyntiin perjantaina 3. lokakuuta kolmen ottelun voimin! Kaikki joukkueet nähdään parketilla avausviikonlopun aikana 3.-5.10. Ruutu-palvelu välittää kaikki Korisliigan ottelut kotikatsomoihin.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.