19.4.2013 Korisliigan toinen välieräjoukkue ratkesi perjantaina, kun KTP-Basket kaatoi Kouvolan Kouvot kolmannessakin perättäisessä puolivälieräottelussa. KTP aloitti ottelun hurjalla heittopommituksella ja tyylitteli taululle kotiyleisönsä riemuksi murskaavat 97–57 (47–35)-lukemat. KTP:n lisäksi välieräpaikkansa on jo varmistanut Nilan Bisons.

Timo Heinonen donkkaili KTP:n välieriin Kouvoja vastaan. Kuva: Kai Kilappa.
Näytelmän juoni selvisi Kotkassa jo ensi minuuteilla, kun kahden perättäisvoittonsa myötä siivilleen noussut KTP murjoi vajaassa viidessä minuutissa tulostaululle 17-7-lukemat.
Kouvot piipahti vielä toisen jakson aikana viiden pisteen päässä, mutta merkittävästi latautuneempi KTP jatkoi tehokkaan joukkuepuolustuksensa jauhamista sekä varmoista heittopaikoista viimeistelyä ja nousi puoliajalle 12 pisteen johtoon.
Kouvolalaiset eivät yrityksistään huolimatta saaneet kipsiään karistettua kolmannellakaan jaksolla, jonka puoliväliin mennessä KTP:n johto oli kohonnut jo 21 pisteeseen. 1,255-päinen kotikatsomo pääsi lopulta tuulettelemaan 40 pisteen voittoa ja välieräpaikkaa.
– Meillä oli ennen peliä puhetta siitä, että jos saamme hyvän alun peliin, ero saattaisi nitkahtaa meidän hyväksemme. Kouvot tuli vielä tokalla jaksolla mukaan peliin, mutta vielä ennen taukoa saimme muutaman hyvän puolustuksen ja pari helppoa koria. Siihen vielä kolmannen jakson alkuun kunnon ralli, niin se oli siinä, KTP:n päävalmentaja Sami Toiviainen kertaili.
– Puolitoista peliä pelasimme tasaisesti, mutta toisen pelin toisella puoliajalla saimme pallonliikkeemme niin hyväksi, että pakotimme Kouvot juoksemaan perässä. Iso merkitys oli myös sillä, että saimme Antto Nikkarisen ja Gilberto Clavellin kuriin. Timi Heinoselle iso kiitos, että paimensi Clavellin näissä kolmessa ottelussa, jatkoi Toiviainen.
KTP:n vahvan nelikon muodostivat Timo Heinonen (25/7), Sefton Barrett (17/6/3 syöttöä), Devonne Giles (16/19/2 blokkia) sekä Antwine Williams (14/3/3 syöttöä/3 riistoa). KTP:lta puuttui ruodusta selkävaivainen Jukka Matinen.
Kouvoista kaksinumeroisiin pisteisiin pääsivät LaMarr Greer (11/3/3 syöttöä) ja Gilberto Clavell (11/4).
(Basket.fi)
Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.