15.2.2020 20:32 Kauhajoen Karhubasket hoiteli Lahti Basketballin kevyesti 60–99.
Courtney Stockard ja Cameron Jones kohtasivat kentällä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Korisliigan kolmatta sijaa pitävä Kauhajoen Karhubasket moukaroi playoff-viivan alapuolella olevan Lahti Basketballin 60–99. Voiton myötä Kauhajoki on kahden sarjapisteen päässä Salon Vilppaasta ja neljän pisteen päässä Helsinki Seagullsista.
Tällä viikolla Karhubasketin joukkueeseen kiinnitettyä Lucky Jonesia ei vielä päästy näkemään kentällä, mutta Samuel Givens ja Skylar Spencer pitivät peliä pystyssä hyvin ilman hänen panostaankin. Givensille kertyi 18 pistettä ja Spencerille 15 pistettä ja 11 levypalloa.
– Tulimme peliin hyvin ja pidimme tilaa yllä koko ottelun ajan. Koko joukkue on varmasti tyytyväinen tämän päivän esitykseen, kommentoi Spencer.
Lahti Basketballin puolella tilastomerkinnät jakautuivat yksitoikkoisesti. Taylor Johns johti joukkuetta kaikissa kolmessa pääkategoriassa 15 pisteellä, seitsemällä levypallolla ja neljällä koriin johtavalla syötöllä.
– Tänään oli kentällä vain yksi joukkue. Ensimmäiset viisi minuuttia pelasimme hyvin mutta sen jälkeen jäimme pahasti jälkeen. Tauko tulee hyvään vaiheeseen, totesi Lahden kapteeni Vesa Mäkäläinen.
Korisliiga jää maajoukkuetauolle 26. helmikuuta 2020 asti.
Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.
Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.
196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.
Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.
Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.
Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.
Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.
Tulevaan Korisliiga-kauteen valmistautuva Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen ruotsalaisen Sheriff Drammehin kanssa. 29-vuotias takamies liittyy haiparveen pelattuaan viime kauden Itävallan pääsarjassa.
Jesper Granlund, 25, vaihtaa Kouvojen peliasun KTP-Basketin vihreävalkoisiin tamineisiin, kun helsinkiläisen Sykin kasvatti on solminut kotkalaisseuran kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Viidesti Korisliigan parhaaksi erotuomariksi valittu Ville Selkee, 33, keskittyy jatkossa perhe-elämään ja työuraansa. Päätös lopettamisesta on kypsynyt nokialaislähtöisen Selkeen takaraivossa muutaman viime kauden ajan.