LrNMKY:ltä levypallot vienyt Kataja voiton päässä mestaruudesta

26.4.2006 Joensuun Katajalle tarjoutuu tilaisuus juhlia historiansa ensimmäistä koripallon Suomen mestaruutta lauantaina Lappeenrannassa. Kataja järjesti finaalisarjan katkolle kukistamalla kotikentällään hallitsevan mestarin Lappeenrannan NMKY:n numeroin 85-81 (43-29).

Kataja johtaa finaalisarjaa voitoin 2-1.

- Ei tässä ole kuitenkaan varaa leijua missään tapauksessa ilmassa. Finaalisarja on edelleen kesken, muistutti Katajan valmentaja Timo Heinonen.

- Lauantain peliin on panostettava kaikki mahdollinen. Tämäkin ottelu osoitti miten voi käydä, jos lähdetään liian aikaisin varmistelemaan, viittasi Heinonen

LrNMKY:n löytämään kirivaiheeseen kahden viimeisen neljänneksen aikana.
LrNMKY tosin aloitti ottelun siitä, mihin se viimeksi Joensuun avarassa Areenassa jäi.

Kaukoheitot eivät pudonneet, Kataja korjasi levypallot molemmilla koreilla ja karkasi avausneljänneksellä parhaimmillaan 20-9 -johtoon Mikko Kyrön kolmen pisteen heitolla. Toinen neljännes ei tuonut  tahtiin muutosta. 

Vain hetkeksi ennätysyleisönsä, 3102 katsojaa, edessä otteensa kadottanut Kataja puolusti lujaa ja pakotti vieraat kaukoheittoihin, jotka pyörivät pääosin koriraudassa vapaista paikoista huolimatta. Välittömästi tauon jälkeen Kataja karkasi jo 19 pisteen johtoon, kunnes Namika heräsi ja tarttui tilaisuuteensa.

Kapteeni Andre Foreman karisti kipsinsä ja penkiltä parketille juossut Kimmo Tolvanen teki kaksi kovaa koria. Viimeiselle kymmenminuuttiselle lähdettiin lappeenrantalaisittain jo tuntuvasti  lohdullisimmista lukemista 57-48.

Levypallot 55-27 Katajalle

LrNMKY:n kiri ei kuitenkaan riittänyt, vaikka se pystyikin järjestämään Alex Wesbyn ja Bastian Kordyakan viiden virheen rasittamina penkille. Kataja naulasi käytännössä lopullisen niittinsä eteläkarjalaisten arkkuun tilanteessa 74-63, kun Clifton Jones haki pitkän hyökkäyksen päätteeksi vielä kovan hyökkäyslevypallon.

Peliaikaa oli siinä vaiheessa jäljellä enää reilut kaksi minuuttia. Lappeenranta tuli 30 sekuntia ennen loppua vielä kolmen pisteen (82-79) päähän Pasi Riihelän ansiosta.

LrNMKY ei kuitenkaan rikkonut seuraavassa hyökkäyksessä riittävän ajoissa kotijoukkuetta, joka sinetöi voittonsa sekavien loppuhetkien aikana vapaaheittoviivalta Sami Lehtorannan ja Kyrön koreilla.

-  Yhdelle pelaajallemme sattui siinä vaiheessa puolustuksessa kardinaalimunaus, myönsi LrNMKY:n valmentaja Mika Turunen.

Se ei kuitenkaan ottelua ratkaissut. Kataja voitti levypallot peräti 55-27. Jones nappasi niistä komeat 16 ja teki siinä sivussa vielä 15 pistettä. Jo taukoon mennessä Kataja oli korjannut irtopallot nimiinsä 32-12.

- Mikään joukkue ei ansaitse voittoa tällaisella levypallopelillä. Hävisimme ensimmäisessä finaalissa levypallot Katajalle kahdeksalla, voittamassa kotiottelussa enää neljällä, mutta tämä oli täydellinen floppi, jyrähti Turunen, joka kaipaa enemmän asennetta omiensa otteisiin.

- Levypallopeli on enemmän tahto- kuin taitokysymys, emmekä me toisaalta häviä pituudessa paljoakaan Katajalle. Nyt vain joukkueeni oli aivan kuutamolla. Kataja vei pahimmillaan viisi levypalloa samassa hyökkäyksessään, ynnäsi Turunen.

Levypallorohmu Jonesin lisäksi Katajasta erottuivat tehojen valossa täydet minuutit pelannut Petri Virtanen (17/3) ja Wesby (19/7), jonka pisteistä kahdeksan syntyi kovalla prosentilla vapaaheittoviivalta.

Ville Vesala pelasi pirteästi tehoin 11/7. Täsmälleen samaan ylsi myös Lehtoranta. Kordyaka ehti poimia yhdeksän irtopalloa ja nostaa kuusi pistettä.
LrNMKY:stä Yasin Merzoug heitti 16 pistettä, joista 12 syntyi kolmoskaaren takaa.

Riihelä (15/9), Williams (15/2) ja Chanan Colman (14/2) ylsivät Merzougin lisäksi kaksinumeroisille luvuille. Jussi Kumpulainen sai tyytyä tällä kertaa seitsemään pisteeseen ja neljään levypalloon. Virhetilinsä täyteen ottaneen Foremanin saalis oli 9/4.

- On sanomattakin selvää, että lähdemme voittamaan lauantain ottelua ja tuomaan ratkaisun sunnuntaina viidenteen peliin  Joensuuhun. Totta, olemme hävinneet ottelumme Joensuussa, mutta ei sillä ole mitään merkitystä mahdollisessa viimeisessä finaalikohtaamisessa, korosti Turunen.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
11.2.2026 21:14 Korisliiga

Bisons alemman jatkosarjan kärkeen Tevaun Kokon lähes järjettömällä tuplatuplalla – illan muita onnistujia Lahti ja Vilpas

Lahti Basketball onnistui kaatamaan Kataja Basketin jo toisen kerran peräkkäin ja uhkaa alemman jatkosarjan kärkikaksikkoa. Ylälohkon kärkikamppailussa puolestaan voiton vei Salon Vilpas.

10.2.2026 20:39 Korisliiga

KTP paineli Seagullsin edelle ylemmässä jatkosarjassa tiukalla otteluvoitollaan

Koen Sapwell ja Jayden Taylor paukuttivat pisteitä, kun Kotkassa juhlittiin kotijoukkueen voittoa.

8.2.2026 18:55 Korisliiga

Lohkojohtaja Katajan etumatka kapenee – isännät vetivät pidemmän korren Kouvolassa

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Kataja Basket johtaa lohkoa mutta kärsi kirvelevän tappion taulukon toiseksi viimeistä sijaa pitävälle Kouvoille.

7.2.2026 19:38 Korisliiga

Bisons tarrasi pudotuspelipaikkaan rajulla otteluvoitolla – ylemmässä lohkossa hait karhua vahvempia

Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.

6.2.2026 20:44 Korisliiga

Laine ja Palmi jälleen vauhdissa – Pyrintö pitää kynsin hampain kiinni playoff-paikastaan

Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.

6.2.2026 10:00 Korisliiga

Katajan Henri Kantonen on oman tiensä kulkija, joka lukee intohimoisesti ja kannustaa muitakin samaan: ”Ilman sitä jää moni asia maailmasta kokonaan ymmärtämättä”

Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.

4.2.2026 21:00 Korisliiga

Vilpas antoi Samu Adlerin johdolla myrskyvaroituksen sarjakärki Kauhajoelle – Korihaiden Mikael Aallolta erinomainen esitys vierasvoitossa

Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.

3.2.2026 20:48 Korisliiga

KTP päihitti Hongan Remu Raitasen johdolla – Riku Laine voitokkaan Pyrinnön tilastokärkenä

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.

3.2.2026 09:08 Korisliiga

Ike Nweke on valittu Korisliigan tammikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.

31.1.2026 19:06 Korisliiga

Korihait ja Vilpas väänsivät Uudessakaupungissa ratkaiseville hetkille asti, mutta lopuksi ero repesi vierasjoukkueen hyväksi

Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.

Näytä lisää vastaavia