Mestaruusvuodelta tuttu David Gonzalvez palaa Kouvoihin

15.6.2018 14:58 Kouvojen ja David Gonzalvezin tiet kohtaavat kahden vuoden tauon jälkeen, kun 30-vuotias pelimies palaa ensi kaudeksi tutulle Jatke Areenan parketille Kouvolaan.

David Gonzalvez oli tärkeä osa palapeliä, jonka valmistuessa Kouvolassa juhlittiin korisliigan mestaruutta keväällä 2016. Kokenut Gonzalvez on pelannut korisliigaa Kouvojen lisäksi myös Namika Lahden riveissä.

193-senttinen takamiehen ja laiturin tontilla viihtyvää Gonzalvezia voi kutsua jo melkoiseksi eurokoris-jyräksi. Vuonna 2010 ammattilaisuransa aloittanut Gonzalvez on pelannut yhteensä seitsemän kautta Euroopassa ja vyöllä roikkuu neljän eri sarjan mestaruus. Kultaa on ripustettu kaulaan Suomen lisäksi Hollannissa, Itävallassa ja viimeksi kuluvana vuonna Saksassa (ProA) joukkueensa SC Rasta Vechtan noustua mestaruuden myötä takaisin maan pääsarjaan (BBL).

– Vietän kesän Yhdysvalloissa 15-kuukautisen tyttäreni ja perheeni parissa. Ammattilaisena näen perhettäni harvoin joten vietän kesätauot aina heidän seurassaan. Samalla harjoittelen aktiivisesti ollakseni jälleen syksyllä valmiina uuteen kauteen. Haluan tulla joukkueeseen aina mahdollisimman hyvässä kunnossa, Gonzalvez kertoo seuran tiedotteessa.

Gonzalvezin edellinen visiitti Kouvoissa oli mieluisa menestystarina niin seuran kuin miehen itsensäkin kannalta. Korisliigan lokakuun pelaajaksi valittu Gonzalvez kirjautti 51 pelaamassaan ottelussa keskimäärin 13.7 pistettä, 3.5 levypalloa ja 2.4 syöttöä ottelua kohden. Kausi päättyi seuran neljänteen mestaruuteen, kun finaalisarjan viidennessä ottelussa Tampereen Pyrintö kaatui pistein 100-76.

– Viimeisen kahden vuoden aikana olemme olleet coach (Jyri) Lehtosen kanssa tiiviisti yhteydessä. Vuosi sitten olin jo hyvin lähellä palata Kouvoihin, mutta päädyin lopulta Saksaan. Olen hyvin tyytyväinen, että tällä kertaa paluuni Kouvolaan toteutuu. Edellinen kauteni Kouvoissa päättyi joukkueemme kannalta unohtumattomalla tavalla kuten varmasti kaikki hyvin muistamme.

Kouvojen päävalmentaja Jyri Lehtonen on hyvillään tutun vahvistuksen paluusta joukkueeseen.

– Dave on voittajatyyppi. Kokenut pelaaja joka tekee muista ympärillään parempia. Dave puolustaa hyvin mitä pelipaikkaa tahansa, laittaa kolmoset sisään pienestä häirinnästä huolimatta ja on muutenkin match up -painajainen hyökkäyksessä. Ei ihme, että mieheltä löytyy neljän eri sarjan mestaruudet. Koska signaamme ainoastaan kolme ulkomaalaista pelaajaa, on tärkeätä, että jokainen heistä osuu kohdalleen heti ensimmäisellä yrittämällä, Lehtonen sanoo.

Kouvojen pelaajasopimukset kaudelle 2018-2019: Ville Kaunisto, Tuomas Hirvonen, Teemu Knihtinen, Arttu Saarijärvi, Vili Nyman, Severi Kaukiainen, Ilmari Toikkanen, Benjamin Vanninen ja David Gonzalvez.

Henkilöt

 
6.11.2018 09:33 Korisliiga

Ura Basket hommasi korvaajaksi Chris McNealyn – Johnathan Jordan ei saavukaan Suomeen

Viime kaudella Vilppaassa tehoilleen Jordanin polvi ei ollutkaan vielä pelikunnossa.

4.10.2018 09:12 Korisliiga

Seagulls teki vielä muutoksia kokoonpanoonsa – "Tarvitsemme joukkueeseen lisää kokoa, kovuutta ja korintekovoimaa"

NCAA:n mestaruuden voittanut Blackshear korvaa koeajalla olleen Boucardin.

18.9.2018 14:09 Korisliiga

Vilpas täydensi takakenttäänsä fyysisellä Diante Baldwinilla

Viime kauden hopeamitalista Salon Vilpas hankki takamiesosastolleen lisää räjähtävyyttä, kun 183-senttinen Diante Baldwin liittyy viikinkilaumaan.

18.9.2018 12:27 Korisliiga

Kouvot hankki Matthewsin tuuraamaan loukkaantunutta Gonzalvezia

Kouvot on solminut pelaajasopimuksen Elbert "E.C." Matthewsin kanssa. 22-vuotias Matthews saapuu Kouvoihin tuuraamaan loukkaantunutta David Gonzalvezia.

18.9.2018 11:25 Korisliiga

Andre Spight tuo Seagullsille rutkasti heittovoimaa

Korisliigan viime kauden pronssimitalisti Helsinki Seagulls hankki alkavan kauden kokoonpanoonsa neljännen ulkomaalaisvahvistuksen, kun 23-vuotias Andre Spight teki seuran kanssa sopimuksen.

18.9.2018 11:16 Korisliiga

Tyrone Nelson täydentää KTP-Basketin kokoonpanon – ”Hän ajattelee joukkuetta ennen omia tilastojaan”

Kotkaan saapuva 201-senttinen Tyrone Nelson on 24-vuotias iso laitahyökkääjä, joka aloitti ammattilaisuransa viime kaudella Georgiassa. Tilastoihin kirjattiin numerot 17,8/9,2.

13.9.2018 11:08 Korisliiga

NBA-taustainen Matt Williams Jr. KTP-Basketiin

Vahvaa joukkuetta uuteen Korisliiga-kauteen keräävä KTP-Basket kalasti riveihinsä todellisen vonkaleen, kun kolme ottelua NBA-seura Miami Heatissa viime kaudella pelannut 196-senttinen, 24-vuotias laituri Matt Williams Jr. allekirjoitti sopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

12.9.2018 12:58 Korisliiga

Viime kaudella Kobrissa pelannut Christopher Ortiz Seagullsin paitaan

Helsinki Seagulls on tehnyt sopimuksen 25-vuotiaan USA:n ja Puerto Ricon kansalaisuuden omaavan 203-senttisen Christopher Ortizin kanssa.

11.9.2018 17:49 Korisliiga

Monipuolinen Leland King II vahvistamaan Kouvoja

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen Leland King II:n kanssa. King, 23, valmistui kalifornialaisesta Santa Barbaran yliopistosta viime keväänä. 

11.9.2018 17:47 Korisliiga

Sebastian Booker Kouvoihin

Kouvot on solminut 1+2 -mallisen pelaajasopimuksen Sebastian Bookerin, 25, kanssa. Lahden NMKY:n kasvatti on pelannut korisliigaa aiemmin Namika Lahden ja Karhu Basketin riveissä.

24.8.2018 14:05 Korisliiga

KTP-Basket testaa 204-senttistä Kevin Langfordia

Amerikkalaissentteri Kevin Langford, 32, saapuu Kotkaan tryoutille syyskuussa omasta ehdotuksestaan ja omakustanteisesti.

16.8.2018 15:07 Susijengi

Susijengin suurlupaus Fiifi Aidoo Ura Basketiin

Korisliigan nousijajoukkue Ura Basket Kaarinasta on saanut riveihinsä kansainvälisen tason vahvistuksen, kun Susijengin nousevaan nuoreen kaartiin lukeutuva Visa-Basketin kasvatti Fiifi Aidoo, 22, liittyy joukkueeseen yksivuotisella sopimuksella. 189-senttinen Aidoo pelasi edelliset kaksi kautta Yhdysvaltain NCAA-liigaa Grand Canyonissa.

16.8.2018 10:02 Korisliiga

Kanadalaissentteri Ryan Wright Kataja Basketiin

Joensuulaisen Kataja Basketin kokoonpano täydentyy sisäpelaajalla, kun joukkueeseen liittyy Namika Lahtea kaudella 2014-15 edustanut 31-vuotias ja 205-senttinen Ryan Wright.

14.8.2018 14:02 Korisliiga

Rahlir Hollis-Jefferson yleispelaajaksi Kataja Basketiin

Joensuulainen Kataja Basket on solminut sopimuksen 198-senttisen ja 27-vuotiaan Rahlir Hollis-Jeffersonin kanssa.

11.7.2018 09:31 Korisliiga

Samuli Vanttaja siirtyy Karhu Basketista Katajaan

Viime kauden päätteeksi Kauhajoella Karhu Basketin paidassa Korisliigan mestaruutta juhlinut Samuli Vanttaja, 27, siirtyy yksivuotisella sopimuksella Joensuuhun Kataja Basketiin.

9.7.2018 14:17 Korisliiga

Malcolm Bernard BC Nokian takakentälle

BC Nokian toinen yhdysvaltalaispelaaja tulee Sean O'Maran tapaan Xavierista, kun Malcolm Bernard, 24, liittyy näätäpaitaan ensi kaudeksi. 198-senttinen Bernard pelaa tällä hetkellä Australiassa.

6.7.2018 12:34 Korisliiga

Pronssikauden pelinrakentaja Vuk Malidzan palaa BC Nokiaan

BC Nokia saa mieluisan paluumuuttajan, kun SM-pronssiin kaudella 2015/16 nokialaiset johdattanut serbialaistakamies Vuk Malidzan, 30, palaa Näädät-nuttuun. Joukkue on tehnyt sopimuksen myös Korihaista siirtyvän Teemu Sulosen kanssa.

27.6.2018 18:44 Korisliiga

Kolmaskin Lehtoranta KTP:n paitaan, Herrala siirtyy Kataja Basketiin

KTP-Basket on tehnyt sopimuksen Joonas Lehtorannan, 24, kanssa. Kotkasta Pohjois-Karjalaan puolestaan suuntaa Joni Herrala, 23, joka liittyy Kataja Basketin vahvuuteen.

19.6.2018 14:39 Korisliiga

Eldar Skamo siirtyy Ura Basketin paitaan

Yli 450 ottelua Korisliigassa pelannut Eldar Skamo, 31, siirtyy tulevaksi kaudeksi Korisliigaan nousseen Ura Basketin riveihin.

15.6.2018 16:06 Korisliiga

Stephen Croone vahvistamaan Ura Basketia

Viime kaudella Korisliigaa Lapuan Kobrissa pelannut Stephen Croone, 23, vahvistaa Ura Basketin takalinjoja tulevalla kaudella.

Näytä lisää vastaavia