Murphy ja Dejworek Vilppaan uudet vahvistukset

21.6.2004 Salon Vilppaan koripallopaketti SM-sarjaan on lähes valmis. Koossa on nyt 11 pelaajasopimusta, kun amerikkalaistakamies Preston Murphy, saksalainen EU-passilla pelaava Philip Dejworek allekirjoittivat sopimukset. Vilppaalla on jo sopimus 216-senttisen nigerialaissentteri Chukwuma Nebohin kanssa.

Uudet ulkomaanavut tulevat pelintekijän rooliin ja korin läheisyyteen. Preston Murphy on 27-vuotias ja 188-senttinen takamies, joka pelasi Rhode Islandin ykköstason yliopistossa vuoteen 2000 saakka. Valmistumisen jälkeen Murphy pelasi Hollannin Landstedtin joukkueessa 21,1 pisteen ja 7,5 syötön keskiarvoilla. Viime vuodet Murphy on toiminut entisen opinahjonsa Rhode Islandin palveluksessa, ja sähäkkä pelintekijä päätti jatkaa ammattilaisuraansa taas Suomessa. Kesäisin hän on pelannut länsirannikon kesäliigoja mm. Los Angeles Clippersin riveissä. Viimeisen kauden tehot Rhode Island-yliopistosta: 10,9 pistettä, 3,1 levypalloa ja 4,3 syöttöä per ottelu.

- Erittäin nopean tuntuinen kaveri, joka pistää palloa sisään myös kolmosviivan takaa. Uskon, että röyhkeine ajoineen Murphy tulee aiheuttamaan paljon päänvaivaa vastustajille, kuvailee valmentaja Tommi Koskinen uutta pelintekijää.

Lähempänä koria viihtyy puolestaan Norjan pääsarjassa kaksi kautta palloillut Philip Dejworek, 206 senttiä ja 100 kiloa. Dejworek pelasi täyden uran 1999–2002 USA:n yliopistosarjassa Portlandin riveissä. Kaudella 2002 hän teki pisteitä 7,7 pisteen keskiarvolla. Portlandin jälkeen 26-vuotias Dejworek siirtyi Norjaan ja siivitti avauskaudellaan seuransa Baerum Verk Jetsin Norjan mestariksi 18,7 pisteen ja 8,0 levypallon keskiarvoilla. Viime kaudella tehot ja minuutit jäivät opiskelun vuoksi vähemmälle saldona 9,1 pistettä ja 2,7 levypalloa.

- Kookas ja monipuolinen EU-pelaaja, joka 206-senttisenä on myös erittäin hyvä kolmostykki. Miestä pystyy peluuttamaan usealla paikalla. Nebohin kanssa muodostaa kaksikon, jonka pitäisi hoitaa levypallot kotiin, arvioi Koskinen.

Myös seuran oma kasvatti Niilo Merilä rustasi nimensä sopimuspapereihin. 20-vuotias Merilä on esiintynyt Vilppaan riveissä kahden kauden ajan.

Muut sopimuspelaajat ovat viime kaudella Vilppaassa pelanneet Jukka Kataja, Ilpo Jalonen, Timo Humalamäki, Kimmo Tuomi, seuran junioreista nostetut Lauri Järvinen ja Antti Rindell sekä FoKoPosta Saloon siirtynyt Tuomas Aro. Yksi paikka kokoonpanossa on vielä auki.

 Lisätietoja: /sarjat_tulokset/miesten_sm-koris/
 
24.11.2022 13:30 Suomen Cup

Suomen Cupiin selviytyneet joukkueet ja rankingit ovat ratkenneet

Korisliigan ja naisten Korisliigan tulevan talven Suomen Cupin rankingin kahdeksan parasta joukkuetta ovat nyt selvillä. Joukkueet pelaavat joulukuussa puolivälierät paremmin sijoittuneiden kotikentillä. Valintatilaisuus järjestetään 28.11. ja se näytetään suorana YouTubessa.

23.11.2022 21:53 Pääjuttu

Jatkoa kolmelle voittoputkelle – juhlijoina Vilpas, Kobrat ja Seagulls

Miesten Korisliigassa voiton veivät tänään Salon Vilpas, Kobrat ja Helsinki Seagulls.

22.11.2022 20:42 Korisliiga

KTP katkaisi tappioputkensa – Kataja hätyyttelee sarjakärkeä

Miesten Korisliigassa sarjapisteet ottivat tänään KTP-Basket ja Kataja Basket.

19.11.2022 20:13 Korisliiga

Hannes Pöllä palasi kentälle ja laittoi tuulemaan – suomalaissenttereillä onnistunut ilta

Miesten Korisliiga-illassa nähtiin neljän ottelun edestä jännitystä. Voittajina maaliin tulivat Kouvot, Kauhajoki, Salon Vilpas ja BC Nokia.

18.11.2022 21:22 Korisliiga

Lassi Nikkarisella tehokas ilta Seagullsin voitossa – Kobrat jatkaa yhä sarjakärkenä

Miesten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Helsinki Seagulls ja Kobrat.

16.11.2022 20:51 Korisliiga

Korisliiga palasi tauolta: Katajan Turnerille tuplatupla heti liigadebyytissä

Miesten Korisliigassa juhlivat tänään Kataja Basket ja sarjakärkeä hätyyttelevä Kauhajoki.

6.11.2022 19:43 Korisliiga

Severi Kaukiaisen johtamat hyökkäykset veivät Kauhajoen yli 30 pisteen voittoon

Kauhajoki kaatoi kotonaan Korihait luvuin 80–48. Severi Kaukiainen merkkautti tuplatuplan.

5.11.2022 20:25 Korisliiga

Kobrat vahvisti sarjajohtoaan – Kataja kunnioitti Leon Huffia seremonialla ja voitolla

Illan voittajia miesten Korisliigassa olivat sarjakärki Kobrat ja viidettä sijaa pitävä Kataja. Joensuussa nautittiin lisäksi paidannostoseremoniasta.

4.11.2022 20:43 Korisliiga

Seagulls ja Kauhajoki jatkavat nousukiitoa – Vilppaalle vihdoin toinen peräkkäinen

Miesten Korisliigassa nähtiin voitot Helsinki Seagullsilta, Kauhajoelta ja Salon Vilppaalta.

3.11.2022 14:48 Korisliiga

Korisliiga-kauden ensimmäinen kuukauden pelaaja on Deshon Taylor

Kouvojen takamies Deshon Taylor on valittu lokakuun 2022 pelaajaksi. Toista kauttaan Suomessa pelaavalle Taylorille kunniamaininta on ensimmäinen.

2.11.2022 21:30 FIBA Europe Cup

Kauhajoen voittokulku jatkuu eurokentillä, Daniel Dolencin käsi jatkaa kuumana

Susijengin marraskuun MM-karsintaryhmään valittu Daniel Dolenc johdatti Kauhajoen neljänteen voittoon FIBA Europe Cupissa 22 pisteellään, kun joukkue voitti unkarilaisen Egis Körmendin vieraskentällä 89-90 (44–45).

2.11.2022 21:02 Korisliiga

Pyrintö nappasi reilun voiton – Kobrille pisteet vähäkorisesta väsytystaistosta

Miesten Korisliiga-illassa sarjapisteet menivät Tampereen Pyrinnölle ja Kobrille.

1.11.2022 20:42 Korisliiga

Vilppaalle hurja jatkoaikavoitto Kouvojen Taylorin 47 pisteestä huolimatta

Miesten Korisliiga-illassa nähtiin kaksi jatkoaikatrilleriä, yksi roima voitto varsinaisella peliajalla ja Deshon Taylorilta 47 pisteen ilta.

30.10.2022 19:41 Korisliiga

Henri Kantosen käsi kuumana – Kauhajoen otteet paranevat peli peliltä

Kauhajoki kävi hakemassa sarjapisteet Lahdesta. Henri Kantonen pussitti 23 pistettä penkkivuorosta huolimatta.

29.10.2022 19:39 Korisliiga

Seagulls päihitti Katajan jännitysnäytelmän päätteeksi – päätähtinä Heinonen ja Nikkarinen

Kataja Basket kärsi kotitappion Helsinki Seagullsille 76–77.

28.10.2022 21:01 Korisliiga

Lindbom tehokkaana Hongan toisessa voitossa – Kymenlaaksoon kahdet sarjapisteet

Miesten Korisliiga-illassa voittoja napsivat Tapiolan Honka, BC Nokia, Kouvot ja KTP-Basket.

26.10.2022 21:52 FIBA Europe Cup

Kauhajoen eurotaival jatkui voittoisasti – Severi Kaukiainen kovassa iskussa

Kauhajoki nappasi jo kolmannen voittonsa yhtä monessa ottelussa, kun se kukisti portugalilaisen Sporting CP:n FIBA Europe Cupissa lukemin 104–85 (52–40). Kentän kunkkuna hääri 23 pistettä upottanut Severi Kaukiainen.

25.10.2022 20:23 Korisliiga

Ahonen ja Koivisto johtivat Vilppaan voittoon Seagullsista

Salon Vilpas taivutti Helsinki Seagullsin 12 pisteen erolla. Hyökkäyspäässä dominoivat Roope Ahonen ja Mikko Koivisto.

22.10.2022 21:04 Korisliiga

Kouvojen Joel Mäntysellä ennätysilta – KTP laittoi Kauhajoen koetukselle

Miesten Korisliigassa sarjapisteet menivät tänään Kouvoille, Kauhajoelle ja Korihaille.

21.10.2022 21:37 Korisliiga

Kobrat ja Lahti voittivat illan ottelut ja pitävät hallussaan Korisliigan korkeimpia sijoja – Lahdelle luvassa piakkoin lisävahvistus

Miesten Korisliiga-illan voittajia olivat sarjataulukon korkeimpia sijoja hallussaan pitävät Lahti Basketball ja Kobrat.

Näytä lisää vastaavia