17.11.2015 Matti Nuutinen oli joukkueensa paras pistemies, kun Arkadikos kohtasi Kreikan pääsarjassa legendaarisen Panathinaikosin. Nuutisen 17 pistettä eivät riittäneet voittoon saakka, vaan Panathinaikos vei ottelun 61-78 (38-47). Jamar Wilson taas 7 pistettä debyytissään Partizanin riveissä.

Matti Nuutinen pussitti 17 pistettä legendaarista Panathinaikosia vastaan. Kuva: Ville Vuorinen.
Panathinaikos nappasi ottelun ohjakset käsiinsä jo ensimmäisellä puoliajalla. Vaikka Arkadikos oli parempi kolmannella neljänneksellä 16-14, niin se ei riittänyt voittotaisteluun Panathinaikosin viedessä päätösneljänneksen 12-17.
Nuutinen heitti kovalla tarkkuudella (2p 4/4, 3p 3/5) ja kirjautti 17 pisteensä lisäksi 5 levypalloa 22 minuutissa. Taustatukea Nuutiselle antoi vain Eufthimios Gatsopoulos 11 pisteellä.
Panathinaikosin tehokaksikon muodosti Euroliiga-tähdet Miroslav Raduljica (21/5) ja Nick Calathes (7/6/6 syöttöä).
Jamar Wilsonin Partizan oli kahden pisteen päässä 62-62 Zadarista vielä pari minuuttia ennen loppua, mutta Zadarin vapaaheittotyöskentely oli varmaa ratkaisuhetkillä. Kroatialainen Zadar vei Adrianmeren liigassa pisteet nimiinsä 65-61 (36-28).
Wilson pelasi debyyttipelissään Partizanin riveissä 19 minuuttia heittäen 7 pistettä, hakien 1 levypallon ja jakaen 1 syötön. Partizanin tehokkain oli Kevin Jones (16/5), kun taas Zadarilta onnistui Ante Delas (27/3/4 syöttöä).
Shawn Huffin Ludwigsburg voitti Saksan Bundesliigassa BG Göttingenin 90-76 (44-37). Ludwigsburg oli vielä avausneljänneksellä altavastaajan asemassa, mutta vahva toinen ja kolmas neljännes turvasin kotijoukkueelle sarjapisteet.
Huff sai peliaikaa vajaat 30 minuuttia ja heitti sinä aikana 9 pistettä ja noukki 3 levypalloa. Ludwigsburgin kärkinimi ottelussa oli Mustafa Shakur (26/7/4 syöttöä).
Gordon Herbertin luotsaama Frankfurt Skyliners oli osallisena jännitysnäytelmää Saksan Bundesliigassa, kun Brose Baskets kiri 2 pisteen päähän 18 sekuntia ennen loppua. Skylinersin vapaaheittotyöskentely ja puolustus piti kuitenkin huolen, että voitto kirjattiin frankfurtilaisille 88-86 (48-40).
Skylinersin parhaat olivat Danilo Barthel (23/4) ja Aaron Doornekamp (22/2). Broselta Bradley Wanamaker teki tuhojaan 36 pisteen arvoisesti.
Sasu Salinin Gran Canaria kärsi kauden toisen tappionsa Espanjan ACB-liigassa, kun Iberostar Tenerife vei voiton niukasti 65-63 (29-34). Kaksi minuuttia ennen loppusummeria teneriffalaisten Davin White (14/2) heitti loppulukemat vaikealla kolmosella.
Salin (3/5) sai ottelussa peliaikaa 26 minuuttia, mutta tuskasteli heittonsa kanssa upottaen vain yhden kolmosen viidestä yrityksestä. Gran Canarian pistekärki oli Alen Omic (15/9).
Suomalaispäävalmentaja Mika Haakanan luotsaama Shanxi Flame voitti historian ensimmäisen Kiinan WCBA Club Cupin mestaruuden kaatamalla finaalissa Sichuanin selvin lukemin 95–74. Haakanan valmennustiimiin kuuluu myös suomalainen Petri Jaakkola.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo upotti yliopistouransa kärkilukeman 22 pistettä Dukea vastaan. Elsa Lemmilä taas valittiin Big Ten -konferenssin All-Defensive Teamiin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa konferenssien lopputurnaukset ovat käynnistymässä jo tällä viikolla. Menneen viikon aikana Viljami Vartiainen, Eemeli Yalaho ja Olavi Suutela herkuttelivat kaksinumeroisilla pistelukemilla.
Susiladiesin pelaajat olivat vahvassa vireessä Euroopan kentillä viime viikolla. Awak Kuier ja Anniina Äijänen merkkauttivat tupla-tuplat ja myös Helmi Tulonen sekä Lilli Onnela kävivät lähellä.
Saksan cupin Final Four -lopputurnaus pelataan viikonlopun aikana. Mestaruutta puolustaa Roosa Lehtorannan ja Elina Koskimiehen Saarlouis Royals.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Viljami Vartiainen, joka heitti 25 pistettä ja 7 kolmosta, sekä Olavi Suutela, joka kahmi 11 pisteen ja 11 levypallon tupla-tuplan.