9.11.2022 21:59 Sarja jatkui viidellä ottelulla. Niissä voittajiksi ylsivät Honka, ViVe, EBT, FoA sekä Peli-Karhut.
Roosa Kosonen johdatti Peli-Karhut voittoon. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Tapiolan Honka sai illan kierroksella vieraakseen Lappeenrannan Catzin. Espoolaiset olivat parempia läpi ottelun ja sarjapisteet jäivät Espooseen 89-55.
Honka oli parempi jokaisella jaksolla. Joukkue johtikin ottelua suurimmillaan jo 36 pisteellä.
Espoolaiset olivat vieraitaan parempia lähes joka osa-alueella. Erityisesti vaihtopelaajien pistesaalis jäi Catzin osalta laihaksi. Se tilasto merkittiin espoolaisille 26-5.
Cierra Walker pussitti 23 pistettä ja keräsi seitsemän levypalloa. Madelynn Utti säesti 16 pisteellä ja yhdeksällä levypallolla. Raziyah Farrington 15/10 teki Catzille tupla-tuplan.
Vimpelin Veto sai illan ottelussa vastaansa HBA:n. Voitto jäi Vimpeliin 79-74.
ViVe oli parempi ensimmäisellä puoliskolla ja kotijohto oli parhaillaan 17 pistettä. HBA:n parhaat hetket osuivat jälkimmäiselle puolikkaalle, mutta kiri jäi lopulta vajaaksi.
Kotijoukkue osui kolmen pisteen heitoillaan paremmin kuin helsinkiläiset. Vimpelin kolmen pisteen heittojen osumaprosentti oli 43, kun HBA:n vastaava oli 30.
Tynice Martin 22/7 ja Shayla Cooper häärivät tuttuun tapaan kotijoukkueen tehoduona. Märskyn Kati Ollilainen heitti oman piste-ennätyksensä 31 pisteellä.
EBT matkasi illan ottelussa Tampereelle. Pyrinnöstä ei ollut espoolaisille vastusta vaan sarjapisteet lähtivät vieraiden matkaan 97-55.
EBT takoi alku tahdit voitolleen jo avausjaksolla, jonka joukkue vei 29-11. Pyrintö ei missään vaiheessa pystynyt tähän vastaamaan.
Vieraat olivat vahvempia korin alla. Levypallotilasto merkittiin joukkueelle 56-44.
Hurjia otteita viime aikoina esittänyt Carmen Tyson-Thomas pussitti 36 pistettä ja keräsi 17 levypalloa. Hän sai apuja Sierra Moorelta 30/8/8 koriin johtanutta syöttöä. Tera Reed heitti Pyrinnölle 13 pistettä.
Forssan Alku sai vieraakseen kovakuntoisen ToPo:n, joka tuli otteluun voittoputkessa. Alku ei kuitenkaan vieraitaan kumarrellut ja vastasi kierroksen suurimmasta yllätyksestä, kun se nappasi kotivoiton 96-72.
ToPo otti ottelussa ohjat avausjaksolla, mutta FoA paransi otteitaan koko ajan. Voiton se varmisti päätösjaksolla, jonka se vei 24-10.
FoA rankaisi vieraitaan korin alta. Sieltä pisteet merkittiin joukkueelle 56-36.
Breon Gunnels 21/8 ja Caterrion Thompson 20/8 aiheuttivat päänvaivaa helsinkiläisille. Meri Kanerva pussitti ToPo:lle 23 pistettä.
Kymenlaakson paikallisottelussa Kouvottaret sai vieraakseen Peli-Karhut. Ottelu oli samalla ensimmäinen kerta, kun viime kauden finalistit kohtasivat tällä kaudella virallisessa ottelussa. PeKa voitti ottelun 77-66.
Vieraat voittivat ottelun kolmannen jakson vahvan puolustuspelaamisen ansiosta. Se merkittiin PeKa:lle 17-4.
Kotkalaisten aloitusviisikko pussitti ottelussa 69 pistettä. Kouvottarien vastaava jäi 41 pisteeseen.
Roosa Kosonen 14/15 esiintyi vahvasti. Linda-Lotta Lehtoranta pelasi kauden ensimmäisen ottelunsa ja säkitti 14 pistettä sekä jakoi kuusi koriin johtanutta syöttöä. Heta Äijänen heitti kauden ennätyspisteensä. Hänelle kirjattiin 20 pistettä.
Naisten Korisliigassa pelattiin kauden toinen ottelu. Kotkassa kohtasivat viime kauden finalistit. ToPo vei ottelusta sarjapisteet 90-59 (41-31).
Naisten Korisliiga saatiin käyntiin, kun HBA emännöi päivän ainoassa pelissä Vimpelin Vetoa. Heti kauden avauksessa jouduttiin ratkaisua hakemaan jatkoajalta. Sen päätteksi ViVe oli parempi 94-93.
Viime vuoden kultamitalisti Peli-Karhut on vahvistunut tulevalle kaudelle, mutta nälkäiset haastajat ja viime vuoden mitalistit Torpan Pojat sekä Vimpelin Veto yrittävät syrjäyttää Peli-Karhut valtaistuimeltaan.
Viime kauden keskikastin joukkueet lähtevät haastamaan ennakkosuosikkeja tulevalla kaudella. Espoolaisseurojen EBT:n ja Tapiolan Hongan juniorimyllyt tuottavat pelaajia liigatasolle, kun taas Forssan Alku naarasi riveihinsä viime kaudella Kouvottarissa hienoa jälkeä tehneen Heta Äijäsen. Naisten Korisliiga käynnistyy 29.9.
Kouvottaret ja Tampereen Pyrintö lähtevät haastamaan ennakkosuosikkeja tulevalla kaudella ja tavoittelemaan SM-mitalia. HBA:n tavoitteena on esittää energistä ja tehokasta koripalloa, jossa vauhtia riittää. Naisten Korisliiga käynnistyy perjantaina 29.9., kun HBA kohtaa Vimpelin Vedon.
Korisliiga ja naisten Korisliiga näkyy alkavalla kaudella Ruutu-palvelussa. Vuonna 2020 käynnistynyt yhteistyö jatkuu monivuotisella jatkosopimuksella.
Viime kaudella naisten Korisliigassa SM-kultaa voittanut Peli-Karhut on solminut yksivuotisen jatkosopimuksen päättyneen kauden naisten Korisliigan parhaaksi pelaajaksi valitun Roosa Kososen kanssa.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2023–24. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Kaikkiaan viidessä pääsarjassa nähdään tulevalla kaudella 64 joukkuetta.
Välikauden verran sivussa ollut Petra Noponen, 26, palaa Naisten Korisliigaan kasvattajaseuransa Tapiolan Hongan edustusjoukkueeseen. Noponen, 174 cm, pelasi pääsarjatasolla edellisen kerran kaudella 2021-22, jolloin hän juhli Peli-Karhujen kanssa Suomen mestaruutta.
Monipuolinen laitapelaaja Roosa Kosonen liittyi syksyllä Kotkan Peli-Karhujen menestysjoukkueeseen uutena mutta jätti välittömästi jälkensä.
Seagullsin mestarivalmentaja Jussi Laakso on Korisliigan vuoden valmentaja. Naisten Korisliigassa valinta osui Peli-Karhut mestaruuteen luotsanneeseen Mika Haakanaan.
Korihaiden Trey Niemi ja ToPon Meri Kanerva äänestettiin korisliigojen vuoden kehittyneimmiksi pelaajaksi. Seagullsin Jeffrey Carroll ja ToPon IImar’I Thomas puolestaan parhaat ulkomaalaispelaajat.
Vilppaan Perttu Blomgren ja Peli-Karhujen Lotta Vehka-aho äänestettiin liigojen puolustuspelaajaksi. Parhaiksi kuudensiksi pelaajaksi puolestaan Kauhajoen Severi Kaukiainen ja ToPon Saana Kujala.
Korisliigojen kapteenit ja päävalmentajat ovat äänestäneet vuosittaiset valinnat sarjojen vuoden parhaiksi. EBT:n Nicole Ogun ja Kataja Basketin Thomas Tumba äänestettiin Vuoden tulokkaiksi.
Peli-Karhut nappasi seurahistorian kahdeksannen mestaruuden. Se vei kolmannen ottelun 85-83 ja koko finaalisarjan otteluvoitoin 3-0.
PeKa nappasi toisen voiton naisten finaalisarjassa. Joukkue haki vierasvoiton kahden jatkoajan jälkeen 103-93 ja on voiton päässä mestaruudesta.
Vimpelin Veto päätti kautensa pronssijuhliin, kun joukkue kukisti pronssiottelussa Forssan Alun jännittävien vaiheiden jälkeen 80-76. Mitali oli ViVe:n seurahistorian ensimmäinen.
Kotkan Peli-Karhut aloitti finaalisarjan väkevästi. Joukkue nappasi johdon itselleen, kun se voitti kotikentällään 80-71.
Naisten Korisliigakausi huipentuu lauantaina alkavaan finaalisarjaan. Vastakkain ovat viidettä peräkkäistä mestaruuttaan tavoitteleva PeKa sekä ensimmäistä mestaruuttaan havitteleva ToPo.
Taistelu naisten Suomen mestaruudesta käynnistyy lauantaina 15.4. klo 17.00 Kotkassa. Mestariksi vaaditaan kolme voittoa. Ruutu lähettää kaikki naisten finaaliottelut monikameratuotantona ja selostettuna kanavillaan.