31.3.2023 21:06 Kotkan Peli-Karhut aloitti välierät voitolla, kun se emännöi Forssan Alkua. Voitto kirjattiin kotijoukkueelle 66-58.

Natalie Kleemann-Day oli tehokas. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Ottelu oli tasainen alusta loppuun saakka, josta kertoo se, että ottelun suurin johto oli kotijoukkueen kahdeksan pisteen kaula. FoA nousi ottelussa johtoon 58-57, kun reilut viisi minuuttia oli pelaamatta.
Tämän jälkeen kotijoukkue pystyi estämään forssalaisten korintekoyritykset ja vei ottelun lopun 9-0. Sen turvin PeKa nappasi ensimmäisen kiinnityksen finaalipaikkaan.
Natalie Kleemann-Day ylsi tupla-tuplaan. Hänelle kirjattiin 20 pistettä ja 11 levypalloa. Rashida Timbilla teki kuusi pistettä, mutta keräsi peräti 18 irtopalloa. Caterrion Thompson teki vieraille 16 pistettä ja keräsi 11 levypalloa.
Ottelusarjan seuraava koitos on edessä maanantaina Forssassa.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.