Pronssijoukkue Pyrintö solmi ensimmäiset pelaajasopimuksensa

12.6.2009 Päättyneellä Korisliigakaudella pronssia juhlinut Tampereen Pyrintö on allekirjoittanut ensimmäiset pelaajasopimuksensa tulevalle kaudelle. Olli Ahvenniemi sekä Pyrinnön omat kasvatit Antero Lehto, Jesse Niemi ja Pekka Setälä pelaavat myös ensi kaudella tamperelaisten riveissä.

Olli Ahvenniemi aloittaa syksyllä toisen kautensa Pyrinnössä.

Antero Lehto luonnehtii pronssikautta 2008-09 ikimuistettavaksi. Kuvat: Tomi Kaminen ja Kimmo Metsälä.

184-senttisen, 25-vuotiaan Lehdon sekä 207-senttisen, 26-vuotiaan Ahvenniemen sopimukset Pyrinnön kanssa ovat kaksivuotisia. 19-vuotiaiden Setälän ja Niemen sopimukset ovat yksivuotisia.

Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola on allekirjoitettiin sopimuksiin tyytyväinen. Hän odottaa Niemestä ja Setälästä joukkueen uusia ratkaisijoita.

- Odotan Jessen (Niemi) saavan ison roolin molemmissa päissä kenttää. Tarkoitus on kehittää Jessen nopeutta ja pallollista pelaamista. Hänelle on tarjolla myös puolustuspäässä rooli vastustajan avainpelaajien pysäyttäjänä, luonnehtii Poikola keväällä 2008 Korisliigan vuoden tulokkaana palkitun Niemen roolia Pyrinnön tulevan kauden joukkuessa.

- Pekalle (Setälä) toivon ennen kaikkea terveyttä ja ehjää kautta. Siten uskon Pekan nousevan vakituiseen pelaavaan rooliin. Pekka on yksi nuorten sarjojen kovimpia kaukoheittäjiä, samaa odotetaan nyt miesten sarjasta, pohtii Poikola Setälän tulevaa kautta.

Olli Ahvenniemellä on takanaan yksi kausi Pyrinnössä. Ahvenniemi pääsi vuosi sitten joukkueen kuvioihin nopeasti kiinni ja on viihtynyt hyvin Tampereella. Keskiarvoikseen 5,5 pistettä ja 4,5 levypalloa ottelua kohden uurastanut Ahvenniemi toivoo joukkueen saavuttavan kauden 2009-10 runkosarjassa vähintään kotiedun pudotuspeleihin.

Antero Lehto odottaa ensi kauden joukkueelta koko kauden kestävää, parempaa peliotetta. Viime kaudella 9,5 pistettä ottelua kohden heittänyt Lehtokin toivoo, että Pyrintö vakiinnuttaisi asemansa Korisliigan ylemmässä keskikastissa ja saavuttaisi pudotuspeleissä kotiedun. Pronssivoittoon päättynytä kautta Lehto muistelee lämmöllä.

- Kausi oli fantastinen. Varmaan kaikki pelaajat pitävät sitä ikimuistettavana.

Lisätietoja: http://www.pyrinto.fi

Asiat

 
1.6.2026 19:00 Korisliiga

Vuoden pelaaja Samu Adler tekee muuttoa Indianaan mieli avoimena: ”En tiedä yhtään, mitä odottaa, mutta sillä mennään, mitä sieltä sanotaan”

Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.

30.5.2026 06:38 Susijengi

Kivimäestä Slovakian mestari, Kaukiainen ja Mirolybov Viron hopealle, Gustavson ja Sajantila finaaleihin

Aatu Kivimäki sai perjantai-iltana kaulaansa toisen perättäisen Slovakian liigan kultamitalin, kun Patrioti Levice myllytti BC Slovan Bratislavaa viidennessä finaalissa lukemin 126–76 (53–31). Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramon kausi päättyi hopealle, kun Tartto vei ratkaisevan viidennen finaaliottelun kotikentällään 85–65 (43–31).

29.5.2026 17:59 Pirkka Street Basket

Pirkka Street Basket mukana kesän Liike on lääke -kiertueella

Kesän 2026 Liike on lääke -kiertue saa uuden, vauhdikkaan lisän, kun Pirkka Street Basket liittyy osaksi tapahtumakokonaisuutta. Katukoriksen hengessä toteutettavat pelit ja lajikokeilut tuovat kiertueelle entistä monipuolisempaa liikunnan iloa ja houkuttelevat mukaan uusia osallistujia erityisesti nuorten ja perheiden keskuudessa.

29.5.2026 09:16 Susiladies

Susiladiesin kesä 2026 sisältää Rising Stars -pelit Belgiassa ja kolme naisten miniturnausta

Susiladiesin kesän 2026 ohjelma on valmis, kun pari tusinallista pelaajia kokoontuu yhteen kesäkuun alussa open gym -henkisesti. Kesän huipentavat ensin kaksi Rising Stars -ottelua Belgiassa ja peräti kolme miniturnausta, joista yksi pelataan Helsingissä.

29.5.2026 09:10 WNBA

Wings päihitti hallitsevan mestarin – Kuier 12 pistettä, 4 levypalloa ja 2 torjuntaa

WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotikentällään hallitsevan mestarin Las Vegas Acesin 87-95 (53-45). Awak Kuier oli jälleen vauhdissa penkiltä, kun suomalainen tilastoi 12 pistettä, neljä levypalloa ja kaksi torjuntaa.

26.5.2026 10:44 Susijengi

Hanno Möttölä Brisbane Bulletsin valmennusjohtoon

Suomalaisen koripallon legenda ja Susijengi-ikoni Hanno Möttölä, 49, jatkaa valmentajauraansa kansainvälisillä ammattilaiskentillä. Viime syksynä Kanadan maajoukkueen valmennusjohtoon liittynyt Möttölä ottaa seuraavaksi tuntumaa Australian NBL-liigasta, missä hän siirtyy Brisbane Bulletsiin päävalmentaja Will Weaverin valmennusryhmään.

25.5.2026 20:43 NCAA

Lilli Onnela on valinnut yliopistokseen Davidsonin

Italian Serie A2:ssa Faenzan sarjanousuun juuri johdattanut Lilli Onnela, 20, siirtyy ensi kaudeksi yliopistokentille. Touhun Pojat Lauttasaaren kasvatti ensi kauden osoite on NCAA:n ykköstasolla pelaava Davidson.

25.5.2026 15:36 Korisliiga

Korisliiga-mestari ja Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen palaa Seagullsiin

Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.

25.5.2026 09:30 WNBA

Wings selkeään voittoon New Yorkissa – Kuier 10 pistettä, 6 levypalloa ja 2 torjuntaa

WNBA:ssa Dallas Wings voitti vieraissa New York Libertyn 91-76 (43-44). Awak Kuier pelasi Wingsille 24 minuuttia, joiden aikana hän tilastoi 10 pistettä, 6 levypalloa, yhden syötön ja kaksi torjuntaa.

23.5.2026 20:30 Korisliiga

Samu Adler ja Annika Aarrejoki vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2025–26 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Salon Vilppaan Samu Adler ja Tampereen Pyrinnön Annika Aarrejoki.

Näytä lisää vastaavia