Pyrinnölle syksyn ennätysvoitto

30.10.2010 Mestaruuden puolustajana kauden vaisusti aloittanut Tampereen Pyrintö on kohentamassa kurssiaan Korisliigassa. Lauantaina Pyrintö otti jo neljännen peräkkäisen voittonsa ja vieläpä syksyn ennätyslukemin, kun se haki Porvoon Tarmosta 107-58 (57-31) -vierasvoiton. Pyrinnön voitto on kauden toistaiseksi suurin Korisliigassa. Tarmolle puolestaan tappio oli jo kymmenes peräkkäinen.

Antti Nikkilä ja Pyrintö olivat tylyjä vieraita Porvoon-visitiillään.

Antti Kanervo ja Kataja kävivät ryöstämässä sarjapisteet Lappeenrannasta. Kuvat. Tytti Nuoramo & Matti Koskinen.

Pelin kulku oli yksitotinen, kun monipuolisemmin hyökännyt Pyrintö pyöritti kapealla materiaalilla ja heikolla yhteispelillä palloillutta Tarmoa alusta loppuun. Pyrintö karkasi jo toisella jaksolla, jonka se voitti 31-12. Kolmannella jaksolla ero repesi yli 30 pisteeseen ja lopulta 49 pisteeseen.

- Meillä oli intensiteetti kohdallaan. Sitä löytyi myös vaihtopenkiltä, joka on vahvuutemme toivottavasti koko kauden ja etenkin tällaisissa peleissä, kun vastustaja on koko lailla aloitusviisikkonsa varassa, totesi Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.

Pyrinnön tehokkain oli piste-ennätystään 20 pisteellä sivunnut Pekka Setälä. Kenneth Lowe ja Antwine Williams heittivät 13 pistettä mieheen.

Tarmosta Jonathan Heard teki 18 ja Aubrey Conerly 15 pistettä.

Kataja käänsi voiton Lappeenrannasta

Joensuun Kataja käänsi Lappeenrannassa NMKY:n pitkään hallitseman pelin lopussa voitokseen 69-65 (37-27) -tuloksella.

LrNMKY johti parhaimmillaan 13 pisteellä, mutta Kataja nousi päätösjaksolla pari kertaa tasalukemiin ja jakson puolivälissä johtoon. Vieraat eivät luopuneet enää johtoasemastaan ja keräsivät viimeiset pisteensä vapaaheitoilla.

Ilman jalkavaivaista Juha Steniä pelanneesta Katajasta Antti Kanervo heitti 16 pistettä ja Sami Lehtoranta 15.

LrNMKY:stä Brant Bailey teki 16 ja HL Coleman 13 pistettä

Honka jatkoi Vilppaan tappioita

Salon Vilpas kärsi jo kuudennen peräkkäisen tappion, kun Espoon Honka kukisti sen kotipelissään 87-79 (48-33).

Honka hallitsi peliä ja nousi päätösjaksolla jo 17 pisteen johtoon 73-56 -tilanteessa. Vilpas kiri vielä viimeisellä minuutilla neljän pisteen päähän, kunnes John Williamson teki Hongalle pelin neljä viimeistä pistettä vapaaheitoista.

Williamson haali kaikkiaan 27 pistettä ja Jamar Wilson 18.

Vilppaan tehokkaimpia olivat takamiehet Dijuan Harris 27:llä ja Roope Ahonen 21 pisteellä.

(STT)

Lisätiedot: Ottelutilastot
 
5.6.2025 21:00 Koripalloliitto

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2025–2026 myönnetty: koriksen pääsarjoissa pelaa tulevalla kaudella yhteensä 63 joukkuetta

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.

5.6.2025 09:58 Korisliiga

Fiifi Aidoo liittyy Kauhajoen riveihin

Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.

27.5.2025 17:02 Korisliiga

Vuoden tulokas Samu Adlerilla on kovat tavoitteet mutta myös korkea itseluottamus – ”En ole elämässäni hirveästi stressannut”

Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?

23.5.2025 10:15 Korisliiga

Vuoden pelaaja Lassi Nikkarinen odottaa uutta sopimusta ja valmistautuu elämänsä ensimmäiseen kesätyöhön – ”Urheilijat nähdään turhan helposti vain urheilijoina”

Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.

17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

Näytä lisää vastaavia