Rannikon joukkue finaaliin, suomalaistähti sivussa

24.5.2007 Suomen maajoukkuepelureista Hanno Möttölä nappasi tililleen jo Liettuan mestaruuden. Seuraavaksi maidensa mestaruuksia tavoittelevat Antti Nikkilän edustama Nymburk Tshekissä ja Teemu Rannikon Olimpija Ljubljana Sloveniassa. Rannikko on kuitenkin edelleen sivussa kantapäävammansa vuoksi.

Nymburk ja Ljubljana raivasivat tiensä finaaleihin myöhään keskiviikko-iltana.  

Tshekin liigan runkosarjan ylivoimaisesti voittosuhteella 41-3 vieneen Nymburkin loppuottelupaikka ei ole yllätys. Nymburk voitti jo aiemmin kaudella Tshekin cupin ja puolustaa myös maan mestaruutta.  

Olimpija Ljubljanan eteneminen Slovenian finaaleihin sen sijaan oli pienimuotoinen yllätys. Joukkue pelasi ratkaisevan välierän Geoplin Slovania vastaan ilman tähtitakamiehiään Teemu Rannikkoa ja georgialaista Manuchar Markoishvilia. Ljubljanalla oli laittaa kentälle vain seitsemän pelikuntoista miestä. Rannikko kärsii kantapäävammasta ja Markoishvili ns. puujalasta, joka pitää miehen sairastuvalla vähintään kuukauden.  

- Lääkäri on suositellut minulle sairaslomaa kymmenestä päivästä pariin viikkoon. Kävin kentällä toisessa välierässä, eikä se kivalta tuntunut. Vaikka kyse ei ole vakavasta vammasta, on todennäköistä, että pelini on tältä kaudelta pelattu, kertoi Rannikko.  

Ljubljana voitti Geoplin Slovanin keskiviikkona luvuin 79-73 vieden ottelusarjan nimiinsä voitoin 2-1. Finaalissa Olimpija kohtaa jatkosarjan ykkösen Helios Domzalen, joka voitti omassa välieräsarjassaan Zlatorogin 2-1.  

Olimpija Ljubljana puolustaa mestaruutta. Se on voittanut kolme peräkkäistä mestaruutta. Kautta aikain seura on voittanut mestaruuden 13 kertaa, kun se on nuoren maan historiassa ollut vasta jaossa 15 kertaa.  

Meriiteistään huolimatta Ljubljana ei ole paras viidestä –menetelmällä pelattavan finaalisarjan ennakkosuosikki. Helios Domzale on voittanut kaikki neljä kohtaamistaan Ljubljanaa vastaan Slovenian liigan jatkosarjassa ja Adriatic-liigassa, jonka lisäksi se vei nimiinsä Slovenian cup-finaalin Olimpijaa vastaan. 

Ennakkoasetelma voisi olla toinen ilman Ljubljanan koko kauden jatkuneita ongelmia. Seura on paininut talousvaikeuksissa ja joutunut luopumaan tukusta avainpelaajiaan. Marko Milic lähti seurasta Espanjaan kesken kauden, Goran Jurak puolestaan Italiaan ja Ender Arslan pelaa nyt Kreikassa.  

Nikkilä huippukunnossa 

Suomen 210-senttinen maajoukkuesentteri Antti Nikkilä oli erinomaisessa iskussa, kun Nymburk jyräsi Brnon tieltään Tshekin välierissä. Nymburk voitti kolmannen välierän murskaavasti 90-61 ja ottelusarjan suoraan 3-0.  

Nikkilä pelasi Nymburkin tuoreimmassa voittopelissä 18 minuuttia, joiden aikana suomalaisjätti pussitti 16 pistettä ja kauhoi hyppysiinsä kymmenen levypalloa, joka on Nikkilän ennätys Tshekin liigassa. Lisäksi Nikkilälle kirjattiin yksi heitontorjunta. Nikkilä pisti 12 kahden pisteen heitostaan sisään seitsemän ja onnistui molemmissa vapaaheitoissaan.  

Nymburkin finaalivastus ei ole vielä selvillä. Prostejov johtaa välieräsarjaansa Deciniä vastaan 2-1.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/
 
22.5.2026 22:00 Susijengi

Jantusen Fenerbahce taipui ennakkosuosikille Euroliigan semifinaalissa

Mikael Jantusen uran ensimmäinen matka Euroliigan Final Fouriin katkesi perjantai-iltana, kun runkosarjavoittaja Olympiakos Pireus haki mylvivän ateenalaisyleisön edessä vakuuttavan 79-61 (33-24)-voiton Euroliigan ensimmäisessä semifinaaliottelussa.

21.5.2026 14:03 Suomalaiset ulkomailla

Niko Kuusi siirtyy Saksassa Heidelbergin päävalmentajaksi

Kaksi viimeisintä kautta Noerdlingenin peräsimessä ollut kuusi jatkaa kaksivuotisella sopimuksella Heidelbergiin.

21.5.2026 08:31 Susijengi

Mustapha Amzil Kosovon mestaruuteen, Daniel Dolencille hopeaa Islannissa

Viiden vuoden NCAA-taipaleen jälkeen uransa Euroopan ammattilaiskentillä viime syksyllä aloittanut Mustapha Amzil päätti ensimmäisen ammattilaiskautensa mestaruuteen, kun KB Trepca jyräsi Kosovon liigan neljännessä finaalissa Bashkimin vieraissa 78-98 (40-52). Samaan aikaan Islannissa Tindastollia edustavan Daniel Dolencin kaulaan ripustettiin hopeamitali neljännen finaaliottelun jälkeen.

20.5.2026 17:02 Suomalaiset ulkomailla

Gordon Herbert New Zealand Breakersin päävalmentajaksi

Australian NBL-liigaa pelaava Uuden-Seelannin ylpeys New Zealand Breakers jatkaa suomalaisen päävalmentajan alaisuudessa. Viimeiset kaksi vuotta Petteri Koposen komennossa pelanneen Breakersin uusi päävalmentaja on Saksan maailmanmestariksi 2023 johdattanut suomalais-kanadalainen valmentajaikoni Gordon Herbert, 67.

19.5.2026 07:33 WNBA

Wings selkeään voittoon Mysticsiä vastaan – Kuier monipuoliset 20 minuuttia

WNBA:ssa Dallas Wings voitti kotonaan Washington Mysticsin 69-92 (29-38). Awak Kuier keräsi 20 minuutin peliajalla 9 pistettä, kolme levypalloa, neljä syöttöä, kolme riistoa ja yhden torjunnan.

13.5.2026 07:01 WNBA

Wingsille niukka tappio Dreamia vastaan – Kuier 6 pistettä ja 4 levypalloa

WNBA:ssa Dallas Wings pelasi kauden ensimmäisen kotiottelunsa, jossa vieraileva Atlanta Dream oli parempi 77-72 (38-41). Awak Kuier tilastoi 6 pistettä ja 4 levypalloa 14 minuutin ja 32 sekunnin peliajalla.

11.5.2026 10:19 Susijengi

Lassi Tuoville jatkoa Yokohama B-Corsairsin päävalmentajana

Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.

10.5.2026 08:42 Suomalaiset ulkomailla

Vesa Vertio ja Rytas Vilna juhlivat FIBA:n Mestarien liigan mestaruutta

Vesa Vertion valmentama Rytas Vilna järjesti kenties kaikkien aikojen ällistyttävimmän tempun FIBA:n Mestarien liigan finaalissa, kun se kaivautui 20 pisteen takaa jatkoajalle ja jyräsi mestaruuteen 92-86 (80-80, 35-55) lauantai-iltana AEK Ateenaa vastaan Espanjan Badalonassa järjestetyn lopputurnauksen finaalissa.

9.5.2026 11:13 Susijengi

Jantusen Fenerbahce Euroliigan Final Fouriin, Kaukiainen taas Viron finaaleihin

Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.

8.5.2026 10:55 WNBA

WNBA-kausi 2026 pyörähtää käyntiin viikonloppuna – Awak Kuier nähdään Dallas Wingsissä kahden kauden tauon jälkeen

Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.

Näytä lisää vastaavia