12.2.2023 08:03 Sasu Salin oli tarkkakätisenä, kun Teneriffa eteni FIBA Intercontinental Cupin finaaliin ja Shawn Hopkins johdatti Craiovan Romanian cupin välieriin. Mikael Jantunen auttoi Trevison tärkeään voittoon Italiassa.
Sasu Salin taistelee Intercontinental Cupin voitosta. (Kuva: FIBA Europe)
Teneriffa murskasi FIBA Intercontinental Cupissa Afrikan mestarin, tunisialaisen US Monastirin, selvästi 112-42 (52-26). Euroopan nopein liipaisin sivalsi viidesti, kun Salin paukutti bonusrajan takaa yhteensä 15 pistettä. Lisäksi Salin nappasi kaksi levypalloa ja jakoi kaksi syöttöä.
Finaalissa Teneriffa saa vastaansa Etelä-Amerikan mestarin, brasilialaisen Sao Paolon, joka voitti toisessa välierässä USA:n G-liigan mestari Rio Grande Valley Vipersin 91-70. Finaali pelataan sunnuntai-iltana.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.🥹 Running out of words to describe @sasusalin10... Fastest trigger in Europe, up to five threes in 17 minutes!#IntercontinentalCup I @CB1939Canarias pic.twitter.com/ueksMdC8uJ
— FIBA Intercontinental Cup (@FIBAIC) February 10, 2023
Romaniassa oli Shawn Hopkinsin vuoro loistaa, kun hän siivitti Craiovan Romanian cupin välieriin 72-70 (35-41)-voitolla Voluntarista. Hopkins upotti pelitilanneheittonsa sataprosenttisella tarkkuudella keräten yhteensä 21 pistettä ja lisäksi vielä kaksi levypalloa ja riiston. Topias Palmi heitti kolme pistettä ja torjui kertaalleen.
Ottelutilastot
Mikael Jantunen loisti 17 pisteen ja kuuden levypallon tilastoilla, kun Treviso otti tärkeän voiton kaataessaan Napolin 85-82 (42-31). Jantunen sai tililleen lisäksi kaksi torjuntaa. Voitolla Treviso pomppasi sarjassa sijalle 11.
Ottelutilastot
Saksan Bundesliigassa nähtiin kaksi suomalaiskohtaamista, kun ensin Max Besselinkin BG Göttingen kaatoi Joonas Iisalon valmentaman Academics Heidelbergin 87-81 (41-38). Avausviisikosta ponnistanut Besselink keräsi kuusi pistettä ja levypallon.
Ottelutilastot
Lauantaina Besselink pääsi paukuttelemaan henkseleitä Merlins Crailsheimin Edon Maxhunille ja Daniel Herbertille, kun Göttingen kaatoi Merlinsin 92-79 (49-42). Tällä kertaa Besselink kasasi kolme pistettä, kaksi levypalloa ja kaksi syöttöä. Maxhuni oli jälleen Merlinsin parhaimmistoa 12 pisteen, levypallon ja kahden syötön tilastoilla. Göttingen on sarjassa viidentenä ja Merlins putosi kolmannen peräkkäisen tappion myötä sijalle 13.
Ottelutilastot
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Max für drei! Toller Start von unseren Veilchen ins dritte Viertel.
— BG Göttingen (@BGGoettingen) February 11, 2023
Alle Spiele der easyCredit BBL gibt es LIVE unter https://t.co/bHWTypzBCX pic.twitter.com/u5hScKDzmw
Academics Heidelberg koki myös toisen tappion loppuviikosta, kun Ulm puristi kotonaan 92-84 (44-45)-voiton. Heidelberg majailee sijalla 15.
Ottelutilastot
Ranskan ProB:ssä Ilari Seppälän Saint-Chamondin nousuvire sai jatkoa 100-80 (46-47)-voitolla Angersista. Seppälä heitti 10 pistettä ja sai merkinnät levypallo- sekä syöttötilastoihin. Saint-Chamond nousi sijalle 14.
Ottelutilastot
Japanin B1-liigassa Alex Murphyn Levanga Hokkaido aloitti viikonlopun tuplaottelut Utsunomiya Brexin vieraana 73-101 (33-40)-tappiolla. Murphy jäi tällä kertaa kahteen pisteeseen, kahteen levypallon ja syöttöön.
Ottelutilastot
B2-liigan puolella Erik Murphy oli loukkaantumisen vuoksi sivussa, kun Fukushima Firebonds hävisi Bambitious Naralle 68-73 (31-36).
Ottelutilastot
Islannin liigassa Aapeli Alasen KR koki kirvelevän 81-82 (43-47)-tappion Hötturin vieraana. Alanen heitti kuusi pistettä ja nappasi kolme levypalloa. KR pitää sarjataulukossa perää.
Ottelutilastot
Fiifi Aidoo oli vauhdissa Norjan liigassa heittäessään 20 pistettä Fyllingenin kaataessa Oppsalin 109-85 (62-43). Fyllingen otti heti avausneljänneksellä vierailtaan luulot pois viemällä sen 41-18. Aidoo sai tilastoihinsa lisäksi kolme levypalloa ja seitsemän syöttöä.
Ottelutilastot
EuroCup starttaa tiistaina ja suomalaisittain lippua kantavat Paris Basketballin kaksikko Mikael Jantunen ja Tuomas Iisalo. Jantunen uskoo joukkueensa menestysmahdollisuuksiin menestyä kilpailussa.
Aatu Kivimäki esiintyi vahvasti ensiesiintymisessään Saksan Bundesliigassa ja Anton Mirolybov ja Samuli Nieminen pääsivät heti nostelemaan pokaalia Itävallassa.
Tuomas Iisalon ja Mikael Jantusen edustama Paris Basketball otti historiansa suurimman voiton Ranskan ProA:ssa ja jatkaa puhtaalla pelillä. Saksassa ja Sloveniassa puolestaan saatiin sarjakausi korkattua.
Kilpailukaudet ovat hiljalleen käynnistymässä Euroopassa ja sarjakausi käynnistyi Espanjassa ja Slovakiassa sekä Saksassa pelattiin cupia. Henri Kantonen puolestaan debytoi Liettuan liigassa.
Sasu Salinilla, 32, lähtee käyntiin jo kahdeksas täysi kausi Espanjan pääsarjassa ACB:ssä. Teneriffa lähtee hakemaan jälleen menestystä niin kotimaan kuin Euroopan kentillä.
Heti MM-kisojen jälkeen sopimuksen Karhu Basketin kanssa solminut Henri Kantonen, 26, käyttää sopimuksessaan olleen ulkomaanpykälän. 198-senttinen ToPo Junioreiden kasvatti ja Susijengin kaksinkertainen arvokisakävijä liittyy yksivuotisella sopimuksella Liettuan liiganousija M Basket Mazeikiaihin Daniel Dolencin joukkuetoveriksi.
Tuomas Iisalon alaisuuteen Paris Basketballin riveihin siirtynyt Mikael Jantunen aloitti kautensa hienosti auttamalla pariisilaisseuran kauden avausvoittoon. Kausi on startannut myös Liettuassa ja Tanskassa.
Vahvoja näyttöjä Kreikan liigassa viime kaudella antanut Susijengin luottosentteri Alexander Madsen, 28, on allekirjoittanut yksivuotisen Latvian suurseuran VEF Riian kanssa. 208-senttinen Kouvolan Poikien kasvatti Madsen edusti latvialaisjoukkuetta aiemmin vuosina 2019–22.
Viime kaudet Salon Vilppaassa pelannut Lapuan Kobrien kasvatti ja Susijengin nuoren kaartin takamies Perttu Blomgren, 195 cm ja 22 vuotta, jatkaa uraansa Sloveniassa allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Helios Domzalen kanssa.
Viime kaudet Japanissa pelannut Susijengin veteraanilaituri Alex Murphy, 206 cm ja 30 vuotta, on allekirjoittanut kaksivuotisen sopimuksen Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla (LEB Gold) pelaavan madridilaisen Estudiantesin kanssa.
Viime kaudella debyyttinsä Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla (LEB Oro) tehnyt Susijengin laituri ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 26, jatkaa Espanjassa. 206-senttisen Raitasen uusi seura on CB Cáceres, joka on tehnyt Raitasen kanssa yksivuotisen sopimuksen.
Nelivuotisen yliopistouransa Bradleyn paidassa keväällä päättänyt Helsingin NMKY:n kasvatti ja Susijengin nuoren kaartin takamies Ville Tahvanainen, 193 cm ja 23, aloittaa ammattilaisuransa Islannissa. Susijengi Rising Starsiin alkukesällä kuulunut Tahvanainen on solminut sopimuksen aiemmin Osku Heinosen riveihinsä hankkineen Haukarin kanssa.
Tuomas Iisalon päävalmentajakseen kiinnittänyt Paris Basketball on värvännyt joukkoihinsa jo toisen suomalaisen. NBA:n kesäliigasta tuoreeltaan palannut Susijengin luottomies ja Wartti Basketin kasvatti Mikael Jantunen, 23, on allekirjoittanut kaksi kautta kattavan sopimuksen Ranskan pääsarjaa ja Eurocupia pelaavan pariisilaisjoukkueen kanssa.
Karhu Basketissa erinomaista jälkeä niin Korisliigassa kuin FIBA Europe Cupissakin tehnyt Susijengi-takamies ja Peli-Karhujen kasvatti Severi Kaukiainen, 25, käyttää ulkomaanoptionsa ja siirtyy ensi kaudeksi Slovakian mestarin Patrioti Levicen takalinjoille.
Helsingin NMKY:n kasvatti Max Besselink, 21, vaihtaa seuraa, kun belgialainen Belfius Mons-Hainaut tiedotti tehneensä kolmivuotisen pelaajasopimuksen suomalaislaiturin kanssa. Besselink pelasi viime kaudella Saksan Bundesliigan BC Göttingenissä.
Lassi Tuovin vahvistaman Utah Jazzin voitokas tie NBA:n Las Vegasin kesäliigassa tuli päätökseensä maanantain vastaisena yönä Suomen aikaa, kun Jazz taipui Houston Rocketsille pistein 101-115 (37-49). Jazzin saldoksi Las Vegasista jäi neljä voittoa ja yksi tappio.
Mikael Jantunen pääsi jälleen minuuteille NBA:n Las Vegasin kesäliigassa ja teki läsnäolonsa tiettäväksi kirjauttamalla Golden State Warriorsille kymmenen pistettä ja kolme levypalloa tappiossa Torontoa vastaan. Lassi Tuovin Utah Jazz puolestaan jatkoi voittojen tiellä peittoamalla Phoenix Sunsin ja etenemällä kesäliigan semifinaaliin.
Karhu Basketin menestyksekkään 2022–23-kauden kulmakiviin sekä Korisliigassa että FIBA Europe Cupissa kuulunut Daniel Dolenc, 29, käyttää ulkomaanoptionsa. 205-senttisen Espoo Basket Teamin kasvatin ja Susijengi-jyrän uusi seura on Liettuan liiganousija BC Mazeikiai, joka on rekrytoinut Dolencia riveihinsä jo pidemmän aikaa.
Mikael Jantunen pääsi toisen kerran minuuttien makuun NBA:n kesäliigassa ja kohosi heti Golden State Warriorsin tehokärkien joukkoon. Jantunen kellotti Las Vegasissa pelatussa kesäliigaottelussa 22 minuuttia ja teki läsnäolonsa tunnetuksi 16 pisteen ja viiden levypallon iltapuhteella.
Kohta jo vuosikymmenen päivät Espanjassa viihtynyt helsinkiläislähtöinen MaSu-Basketin kasvatti ja Susijengin kapteeni Sasu Salin, 32, jatkaa uraansa Lenovo Tenerifen kanssa. Salin aloittaa 1+1-vuotisen jatkosopimuksensa myötä syksyllä jo viidennen kautensa Teneriffan La Lagunassa.