25.7.2022 14:09 Susiladies avaa oman kotimaaottelukesänsä ensi viikonloppuna, kun Suomi emännöi Urhea-hallissa, Helsingissä, kolmen maan kansainvälistä turnausta. Susiladies saa vastaansa perjantaina 29.7. klo 18:00 Viron ja sunnuntaina 31.7. klo 15:00 Latvian.
Susiladies nähdään pitkästä aikaa kotikentällä, kun Suomi emännöi kansainvälistä turnausta viikonloppuna. Kuva: Ville Vuorinen.
Tähän mennessä Susiladies on pelannut kesällä kaksi maaottelua, joista molemmat Portugalia vastaan Viana do Castelossa kesäkuun puolenvälin tuntumassa. Maajoukkuekesä huipentuu kahteen kansainväliseen turnaukseen, joiden ensimmäinen osa nähdään viikonloppuna Urhea-hallissa.
– Luvassa on aktiiviseen pelitapaan voimakkaasti sitoutunut Susiladies. Joukkueemme on ottamassa seuraavaa askelta, päävalmentaja Pekka Salminen kommentoi.
Ensimmäisenä vastaan tulee Viro, joka on uudistanut merkittävästi omaa naisten maajoukkueohjelmaansa. Latvia taas on Suomelle monelta kesältä tuttu harjoitusvastustaja.
– Latviaa vastaan katsotaan vastustajankin juttuja, mutta ensimmäisessä ottelussa keskitymme omaan tekemiseen: vastustajan pelin hankaloittamiseen, pelaamiseen koko kentällä ja kamppailupelaamiseen.
Liput otteluihin 25 euroa. Hanki liput, kun Susiladies ottaa Urhea-hallin kotiparketin haltuunsa!
Susiladiesin päävalmentaja Pekka Salminen on nimennyt 15 pelaajaa, jotka muodostavat Susiladiesin helmikuun EM-karsintaikkunan ryhmän, josta valitaan 12 pelaajan kokoonpano torstaina 9.2. pelattavaan Ukraina-vierasotteluun sekä sunnuntaina 12.2. Urhea-hallissa, Helsingissä pelattavaan Ranska-kotiotteluun.
Susiladies päättää käynnissä olevat EM-karsinnat kotiottelulla Ranskaa vastaan sunnuntaina 12.2. Urhea-hallissa Helsingissä.
Sofia Pelander oli oivalla pelipäällä, kun hän teki kauden piste-ennätyksensä Tshekin liigassa. Italiassa Awak Kuier pääsi nipistämään entistä seuraansa ja Annika Holopainen palasi kentille Espanjassa.
Awak Kuier oli jälleen Reyer Venezian ykkösnimi, kun joukkue eteni EuroCupissa 16 parhaan joukkoon.
Awak Kuierin 21 pistettä eivät riittäneet Reyer Venezialle, kun EuroCupissa alkoivat pudotuspelit.
Kaksi edelliskautta Espanjan Liga Femeninan Bembibressä pelannut Marianne Kalin vaihtoi täksi kaudeksi sarjaporrasta alemmas LF Challengen ennakkosuosikkeihin lukeutuvaan Universitario de Ferroliin. Kauden ensimmäinen puolisko on sujunut sekä joukkueelta että Kalinilta positiivisesti.
Awak Kuierin vuosi päättyi hienosti, kun hän heitti kauden ennätyspisteensä 28 Venezian jatkaessa vahvasti Italian Serie A1:ssä. Venla Varis pääsi Saksassa juhlimaan voittoa kärkijoukkueesta vuoden päätteeksi.
Awak Kuierin Reyer Venezia pääsi lähtemään joulun viettoon voitto ja sarjataulukon kakkospaikka taskussaan. Espanjassa Veera Pirttisen ja Anniina Äijäsen Bembibre nappasi maukkaan voiton.
EuroCupissa saatiin alkulohkovaihe päätökseen. Awak Kuierin Reyer Venezia selvitti alkulohkon puhtaalla pelillä, kun Kuier oli kentän kuningatar.
Awak Kuier oli Reyer Venezian ratkaisuhahmo, kun joukkue jatkaa puhtaalla pelillä EuroCupissa voitettuaan Gernika Bizkaian.
Ennen Susiladiesin sunnuntaina 27.11. pelattua EM-karsintaottelua Liettuaa vastaan Urhea-hallissa järjestettiin Kohti unelmien naiskorista -seminaari. Koripallomuseon järjestämä seminaaritallenne on nyt nähtävissä Koripalloliiton Youtube-kanavalla.
Susiladiesin viikon toinenkin EM-karsintaottelu päättyi tappioon, kun Urhea-hallissa, Helsingissä, Liettua oli ovelampi osapuoli, pääsi aikaisin johtoon ja piti sen loppulukemiin 56-65 (21-34) asti. Tappion vuoksi on varmaa, ettei Susiladies päässyt vuoden 2023 EM-kisoihin.
Susiladies ja Liettua ovat nimenneet 12 pelaajan kokoonpanonsa tänään 27.11. klo 15:00 Urhea-hallissa, Helsingissä, pelattavaan EM-karsintaotteluun. Ottelu on myös katsottavissa vapaasti Jimiltä. Myös Ruutu-palvelu välittää ottelun kotikatsomoihin.
Susiladiesin sunnuntainen EM-karsintavastustaja Liettua on isokokoinen joukkue, joka pelaa pääasiallisesti kuuden pelaajan rotaatiolla ja pyrkii pelaamaan palloa mahdollisimman paljon korin alle. Susiladiesin valmentaja Niko Hellman käy lävitse Liettuan vahvuudet, avainpelaajat ja Suomen iskupaikat.
Marraskuun 2022 EM-karsintaikkunan ensimmäisessä ottelussa Susiladies hävisi Ranskalle, joka esitteli erinomaista hyökkäyspään pelaamistaan 103-77 (47-31) -voitolla Saint-Étiennessa pelatussa ottelussa 4 042 katsojan edessä. Susiladiesin 17-vuotias Elina Aarnisalo oli kovassa vireessä hallitsevaa EM-hopeamitalistia vastaan 24 pisteellä ja kuudella syötöllä.
Susiladies pelaa tänään klo 21:30 Suomen aikaa EM-karsintaottelun Ranskaa vastaan. Päävalmentaja Pekka Salminen on nimennyt 12 pelaajan kokoonpanonsa otteluun.
Susiladiesin EM-karsintaikkunan ensimmäinen vastustaja on Ranska, joka on tuskin ehtinyt sulatella syys-lokakuussa pelattuja MM-kisoja. Susiladiesin valmentaja Niko Hellman käy lävitse Ranskan vahvuudet ja avainpelaajat, sekä Suomen iskupaikat.
Linda-Lotta Lehtoranta, 31, on Susiladiesin kokenein pelaaja, joka on kasvanut vuosien varrella hiljaisesta ensikertalaisesta parketin kapellimestariksi. Lehtoranta kuvailee Susiladiesin torstain EM-karsintavastustaja Ranskaa kookkaaksi ja urheilulliseksi joukkueeksi.
Susiladiesin EM-karsintaikkunan ensimmäinen vastustaja Ranska on EM-kisojen hallitseva hopeamitalisti, jonka lähivuosiin mahtuu myös pronssi Tokion olympialaisista 2020. Syksyllä pelatuissa MM-kisoissa Ranska taas sijoittui seitsemänneksi.
Israelin ja Slovenian emännöimien vuoden 2023 naisten EM-kisojen karsintojen toinen ikkuna pelataan tällä viikolla. Edellisestä EM-karsintaikkunasta on jo vuosi, joten on aika palauttaa mieleen, mitä viime marraskuussa tapahtui.