Tapiolan Hongan päävalmentajat kaudella 2019-2020

4.4.2019 13:42 Tapiolan Hongan tulevan kauden vastuuvalmentajat ovat selvillä. Hongan pelaajien valmennuksesta vastuussa ovat pääosin seuran päätoimiset ammattivalmentajat. Kaikki vastuuvalmentajat ovat osaavia ja kokeneita valmentajia ja suurimmalla osalla on useiden vuosien kokemus juniorivalmennuksesta.

Kuva: Sonja Herrala

Alle listattujen valmentajien tukena tulee myös tulevalla kaudella olemaan iso joukko muita valmentajia, joiden panos Hongan valmennukseen on todella tärkeä. Joukkueiden täydet valmennusstaffit pyritään julkaisemaan mahdollisimman pian.

Naiset – Kimmo Kujansivu
Koulutus: Ammattivalmentajatutkinto, huippukoripallovalmentajatutkinto (HKVT), A-lisenssi voimassa 2021 saakka

Kimmo Kujansivu aloittaa jo seitsemännen peräkkäisen kautensa Hongan naisten Korisliigajoukkueen päävalmentajana. Naisten päävalmennuksen lisäksi Kimmo toimii naisten I divisioonajoukkueen valmentajana. Kimmolla on kokemusta niin naisten kuin miestenkin pääsarjavalmennuksesta sekä nuorten maajoukkuevalmennuksesta. Vyöllä on myös naisten Suomen mestaruus BC Nokian päävalmentajana.

Miehet, Pojat U19 (2001-2002) – Aapo Heinonen
Koulutus: HKVT, A-lisenssi 2021

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten ja U19 poikien päävalmentajana. Aapo aloittaa seitsemännen kauden U19 joukkueen valmentajana ja kuudennen kauden miesten valmennuksessa. Valmennusuransa Torpan Pojissa vuonna 2005 aloittanut Heinonen on saanut Hongan miesten ja U19 poikien joukkueet vahvaan iskuun ja miesten joukkue taistelee tiukasti noususta I divisioona A:han. Aapolla on valmennuksen lisäksi tärkeä rooli urheilun ja opiskelun yhdistämisen kehitystyössä.

Pojat U19 Green (harraste) – Villu Kask
Koulutus: I-taso (Virossa)

Villu jatkaa vanhempien poikajunioreiden harrastejoukkueen valmentajana. Koripallon monitoimimies ja Honkahallin hallimestari on ennen Honka-uraansa ehtinyt toimia Virossa liikunnanopettajana ja valmentajana. Kuten kaikki Honkahallilla vierailleet tietävät, Hongassa Villu tekee kaikkea ja vielä vähän enemmän.

N1D, tytöt U19 (2001-2002) – Susanna Strömberg
Koulutus: HKVT, A-lisenssi 2019

Pitkän linjan honkalainen Susanna Strömberg jatkaa naisten I divisioonajoukkueen ja U19 tyttöjen päävalmentajana. Susa on erinomainen esimerkki honkalaisen ”pelaajasta valmentajaksi” polun toimivuudesta sekä siitä, että intohimoisella suhtautumisella valmentamiseen, myös siviilityön ja valmennuksen yhdistäminen on mahdollista toteuttaa sujuvasti. Susa lähti aikanaan Hongan kautta pelaamaan yliopistoon, palasi pelaamaan Honkaan ja siirtyi lopulta valmentajaksi. Kaudesta 2010-2011 lähtien Susa on toiminut Hongassa sekä poikien että tyttöjen valmentajana.

Tytöt U19-U15 Green (harraste) – Eero Neva
Koulutus: II-taso

Hongan kokenein valmentaja Eero Neva jatkaa tyttöjen harrastejoukkueiden vastuuvalmentajana jo neljättä kautta. Eerolla on 45 vuoden kokemus valmennuksesta kaikilta mahdollisilta eri tasoilta sekä kokemusta myös valmentajakouluttajana toimimisesta. Eeron valmennuskokemuksesta jotain kertoo se, että tämän listan valmentajista vain yksi oli syntynyt, kun Eero aloitti valmennuksen…

Pojat U17, U16 (2003-2004) – Lauri Järvinen
Koulutus: HKVT, A-lisenssi 2021

Kolmannen kauden Hongassa valmentajana aloittavalla Laurilla on runsaasti pelaajakokemusta niin Korisliigasta kuin miesten I divisioonastakin. Valmennuskokemusta on kertynyt Hongan lisäksi EBT:stä seitsemän vuoden ajalta. Ensimmäinen kausi Hongassa päättyi hienosti B-poikien Suomen mestaruuteen, toisella kaudellaan Lauri on johdattanut U17 ja U16 pojat SM-välieriin. Tulevalla kaudella Lauri jatkaa U17 ja U16 poikien päävalmentajana sekä Pojat 2010 päävalmentajana. Lauri toimii myös poikien Susi All Stars -valmentajana.

Tytöt U17, U16, U15 (2003-2005) – Ville Neva
Koulutus: HKVT, A-lisenssi 2022, Fiba Europe Coaching Certificate (FECC)

Korisliigasta ja nuorten maajoukkueista valmennuskokemusta kartuttanut Ville Neva siirtyy Hongassa tulevalla kaudella tyttöjen valmennukseen. Ville saa vastuulleen 2003-2005 syntyneiden tyttöjen joukkueet. Villen rooliin Hongassa kuuluu myös miesten joukkueen taitovalmennus, Pojat 2011 -joukkueen valmennus sekä yläkouluikäisten iltapäiväharjoitusten suunnittelu. Ville toimii myös alle 16-vuotiaiden poikien maajoukkueen päävalmentajana.

Pojat U15, U14, U13 (2005-2007) – Niko Nyholm
Koulutus: HKVT, A-lisenssi 2022, juniorivalmennusverkosto 2019

Hongan nykyisistä päävalmentajista seurassa pisimpään toiminut Niko Nyholm jatkaa seuran U15 poikien valmentajana. Niko on valmentanut Hongassa yli 20 vuotta ja ollut päätoimisena valmentajana vuodesta 2005 alkaen. Nikon vastuulla ovat tulevalla kaudella 2005, 2006 ja 2007 syntyneet pojat. Niko toimii alle 16-vuotiaiden tyttöjen II-maajoukkueen valmentajana ja on ollut vuosikaudet mukana myös Biddy Basket -valmennuksessa.

Tytöt U14, U13 (2006-2007) sekä mikropojat ja mikrotytöt (2010-2011) – Tuomas Rahkonen
Koulutus: HKVT, A-lisenssi 2022, juniorivalmennusverkosto 2019, Suomen valmentajien fysiikkavalmennuskoulutus (kesken)

Edelliset kaksi kautta Hongan U10 ikäluokkien vastuuvalmentajana toiminut Tuomas Rahkonen ottaa vastuulleen 2006 ja 2007 syntyneiden tyttöjen ikäluokkien valmennuksen ja jatkaa mikroikäisten junioreiden vastuuvalmentajana. Kuusi vuotta Hongassa päätoimisesti valmentanut Tuomas toimii myös tyttöjen U16 maajoukkueen valmentajana.

Minipojat ja minitytöt (2008-2009) – Panu Pedersen
Koulutus: II-taso

Yksi seuran kokeneimmista juniorivalmentajista jatkaa kolmatta kautta seuran mini-ikäisten junioreiden vastuuvalmentajana. 25-vuotta juniorivalmennuksessa mukana ollut Panu vastaa Hongan noin 140 mini-ikäisen juniorin laadukkaasta toiminnasta. Aiemmin erityisopettajana toiminut Panu on valmentanut Hongassa päätoimisesti vuodesta 2013 lähtien ja ollut vahvasti myös Hongan Unified-koristoiminnan taustalla. Panu jatkaa Unified-joukkueen valmentajana myös tulevalla kaudella.

Supermikrotytöt (2012-2014) – Anu Karppinen
Koulutus: I-taso

Kuluvalla kaudella Tytöt 2009 joukkueen päävalmentajana toimiva Anu vastaa tulevalla kaudella Hongan supermikrotyttöjen valmennuksesta. Kasvatustieteen maisteriksi valmistuneella ja luokanopettajana työskentelevällä Anulla alkaa neljäs kausi Hongassa.

Supermikropojat (2012-2014) – Hussain Dassouki
Koulutus: II-taso (kesken)

Täksi kaudeksi Honkaan siirtynyt ’Husbo’ jatkaa U17 ja U16 poikien valmennuksessa ja ottaa lisäksi vastuulleen supermikropoikien joukkueiden valmennuksen. Husbo suorittaa parhaillaan Koripalloliiton II-tason valmentajakoulutusta ja on valmistunut Vierumäeltä liikuntaneuvojaksi. Lisäksi Husbo on valmentamisen ohella pelannut tällä kaudella miesten I divisioonassa.

Päävalmentaja, fysiikkaharjoittelu – Raimo Stefanov
Koulutus: Fysioterapeutti

Seuran vanhimpien poikajunioreiden ja miesten fysiikkavalmennuksesta kuluvalla kaudella vastaava Raimo Stefanov toimii tulevalla kaudella koko seuran fysiikkaharjoittelusta vastaavana päävalmentajana. Raimon toimenkuvaan kuuluu fysiikkavalmennuksen yhtenäistäminen koko seurassa ja sen kehittäminen kohti jatkuvia progressioita läpi pelaajan juniorivuosien. Raimo vastaa myös kuormituksen monitoroinnista sekä sitä kautta sopivan harjoittelumäärän ohjelmoinnista pelaajille eri ikä- ja kehitysvaiheissa.

Jos olet kiinnostunut toimimaan osana Hongan mahtavaa valmennusjengiä, ota yhteyttä:

Antti Viitanen
antti.viitanen (at) tapiolanhonka.fi
050 5839953

 
27.8.2020 10:48 Seura tiedottaa

ToPoLa-perhe etsii joukkoonsa uusia valmentajia ja kerho-ohjaajia

ToPoLa hakee valmentajia mukaan yhteisölliseen valmennustiimiinsä. Lisäksi seura hakee kerho-ohjaajia syyskuussa alkaviin kerhoihin. ToPoLa tarjoaa valmentajille ja ohjaajille monipuolisia mahdollisuuksia kehittää omaa valmennusosaamista.

27.5.2020 10:55 Seura tiedottaa

Klaukkalan NMKY valmistautuu kauteen 2020-21

Klaukkalan NMKY on aloittanut valmistelut kauteen 2020-2021. Kesätreenejä ohjataan pienryhmissä ohjeistusten mukaisesti. Pelaajat ja valmentajat odottavat innolla pelikentille paluuta.

22.5.2020 11:15 Seura tiedottaa

PuHu Junioreiden päävalmentajat kaudelle 2020-21

PuHu Juniorit vahvistaa valmennusrintamalla rivejään merkittävästi tulevalle kaudelle. Kaudella 2020-21 PuHu Junioreiden valmennuksessa nähdään, jo tuttujen ja kokeneiden valmentajien lisäksi, viisi uutta päävalmentajaa. Osa näistä ”uusista” nimistä on nähty PuHu:n punaisessa jo joskus aikaisemminkin ja tekevät nyt paluun Vantaalle.

20.5.2020 14:17 Seura tiedottaa

Jussi Syrjänen jatkaa ToPossa kaksivuotisella sopimuksella

Syrjänen jatkaa Torpan Poikien edustusjoukkueiden peräsimessä ja tulevalla kaudella hän toimii lisäksi seuran junioritoiminnan valmennuksen johtajana, jossa yhtenä tärkeimmistä tavoitteista on kehittää juniori- ja edustusjoukkueiden yhteistyötä.

19.5.2020 15:31 Seura tiedottaa

LoU Basket valinnut ryhmille päävalmentajat kaudelle 2020-2021

Lohjalainen koripalloseura LoU Basket on kiinnittänyt seuraavat päävalmentajat kaudelle 2020-2021.

11.5.2020 14:35 Seura tiedottaa

Heikki Venhola isoon rooliin EBT:n valmennuksessa

Korona-epidemiankin keskellä EBT tekee kiivaasti valmistavia toimenpiteitä koriskautta 2020-2021 varten. Yhtenä merkittävänä tekijänä tulevan kauden toiminnassa tulee olemaan monelle koris-ihmiselle tuttu Heikki ”Hede” Venhola. Seura on tehnyt Heden kanssa sopimuksen, joka alkaa 1.5.2020 ja kattaa kaksi seuraava kautta.

2.3.2020 12:33 Seura tiedottaa

PuHu Juniorit hakee ammattivalmentajia päätoimisiin työsuhteisiin

PuHu Juniorit on kasvava ja kehittyvä Suomen 4. suurin koripalloseura. Seuran tarkoituksena on edistää ja kehittää lasten sekä nuorten koripalloharrastusta Vantaalla.

8.8.2019 12:42 Seura tiedottaa

ToPoLan jäsenmäärä kasvaa voimakkaasti - tule valmentajaksi tai kerho-ohjaajaksi

Seura hakee pää- sekä apuvalmentajia ikäluokkajoukkueisiin tukemaan valmentajatiimiä. Lisäksi seura hakee kerho-ohjaajia syyskuussa aloittaviin kerhoihin. ToPoLa tarjoaa valmentajille ja ohjaajille monipuolisia mahdollisuuksia kehittää omaa valmennusosaamista.

23.5.2019 08:22 Seura tiedottaa

Niko Kuusi ToPo Naisten päävalmentajaksi

Helsingin NMKY:ssä valmentajauran aloittanut Niko Kuusi siirtyy ToPo Naisten päävalmentajaksi vietettyään viimeiset vuodet PuHussa ja Ringsidessa.

16.5.2019 12:58 Seura tiedottaa

Hyvinkään Pontevan 16-19-vuotiaiden tyttöjen valmennustiimit valittu

Titta-Riina Lepistö ja Matias Lehtinen ottavat päävalmentajan vastuut 16- ja 19-vuotiaiden tyttöjen joukkueissa Hyvinkäällä kaudella 2019-20.

10.5.2019 10:24 Seura tiedottaa

MuKi hakee valmentajia

Munkkiniemen Kisapojat (MuKi) on Helsingissä toimiva ja kasvava koripalloon erikoistunut kasvattajaseura, jossa on kilparyhmissä noin 100 pelaajaa. Seura hakee kaudelle 2019-2020 nykyisiin ja aloitteleviin joukkueisiin pää- ja apuvalmentajia.

2.5.2019 21:01 Seura tiedottaa

Jussi Syrjänen ToPon valmennuksen johtajaksi ja GM:ksi

Jussi Syrjänen on palkattu ToPoon johtamaan edustusjoukkueiden toimintaa ja osaksi sekä miesten että naisten valmennustiimejä. Lisäksi hän osallistuu seuran junioritoiminnan kehittämiseen.

24.4.2019 12:06 Seura tiedottaa

Niko Hellman EBT:n valmennuspäälliköksi

EBT vahvistaa organisaatiotaan palkkaamalla seuraan valmennuspäällikön. Uutena valmennuspäällikkönä aloittaa Naisten Korisliigan päävalmentaja Niko Hellman.

1.4.2019 13:56 Seura tiedottaa

MaSu Basket hakee pää- ja apuvalmentajia kaudelle 2019-2020

Malmin Super-Koris ry on Helsingissä toimiva juniorikoripalloseura. Seurassa on yli 200 pelaajaa kilpa- ja harrasteryhmissä. Seura etsii kaudelle 2019-2020 nykyisiin ja aloittaviin joukkeisiin pää- ja apuvalmentajia.

25.2.2019 12:44 Seura tiedottaa

EBT etsii lisää valmentajia

Espoo Basket Team on kasvava espoolainen koripalloseura. EBT:ssä työskentelee tällä hetkellä seitsemän päätoimista valmentajaa, toiminnanjohtaja sekä kymmeniä oman toimensa ohessa ohjaavia valmentajia. Kasvu jatkuu, joten seura etsii joukkoonsa lisää osaajia.

11.2.2019 12:23 Seura tiedottaa

LePy etsii joukkoonsa lisää valmentajia

Leppävaaran Pyrintö eli LePy on hurjassa kasvuvauhdissa oleva espoolainen koripalloseura. Viimeisen viiden vuoden aikana seura on kolminkertaistanut jäsenmääränsä ja noussut lisenssipelaajilla mitattuna Suomen neljänneksi suurimmaksi koripalloseuraksi. Määrän lisäksi myös laatuun on satsattu. LePyssä työskentelee tällä hetkellä viisi päätoimista valmentajaa, yksi puolipäiväinen valmentaja, päätoiminen toiminnanjohtaja sekä lukuisa määrä oman toimensa ohessa ohjaavia valmentajia. Kasvu jatkuu, joten seura etsii joukkoonsa lisää osaajia.

11.2.2019 10:44 Seura tiedottaa

Valmentajaksi Tikkurila-Seuraan kaudelle 2019-20

Tikkurila-Seura etsii uusia valmentajia kaudelle 2019-2020. Jos olet kiinnostunut kehittämään lasten ja nuorten koripallotaitoja niin yksilöinä kuin joukkueena sekä antamaan eväät liikunnalliseen ja terveelliseen elämäntapaan, seura haluaa sinut joukkoonsa!

21.8.2018 10:18 Seura tiedottaa

ToPoLan jäsenmäärä kasvaa voimakkaasti - tule valmentajaksi

Seura hakee valmentajia ikäluokkajoukkueisiin sekä kerhoihin vahvistamaan valmentajatiimiä. Tarjoamme valmentajile monipuolisia mahdollisuuksia kehittää omaa valmennusosaamista.

3.1.2018 Pohjoinen alue

Ensi kaudeksi Tampereelle ja Pyrintöön valmentajaksi?

Tampereen Pyrinnön juniorivalmennuksen suunnittelu kaudeksi 2018-19 on hyvässä vauhdissa.

1.3.2017 Eteläinen alue

Klaukkalan NMKY hakee valmentajia

Klaukkalan NMKY etsii lisää valmentajia joukkueisiinsa. Haemme erityisesti päävalmentajia kasvaneiden joukkuemäärien myötä.

Näytä lisää vastaavia