17.7.2009 Korisliigan Forssan Koripojat on tehnyt 1-vuotisen sopimuksen 29-vuotiaan, 189-senttisen Timo Naukkarisen kanssa. Naukkarinen saapuu FoKoPoon BC Jyväskylästä.

JyWen kasvatti Naukkarinen on pelannut viimeiset neljä kautta BC Jyväskylän I divisioonajoukkueessa kovilla tehoilla. Kaudella 2005-06 Naukkarinen kirjautti keskiarvoikseen 20,7 pistettä, 5,2 levypalloa ja 3,2 syöttöä ottelua kohden. Viime kauden tilastot olivat 12,4 pistettä, 3,8 levypalloa ja 2,9 syöttöä.
Ennen divisioonakausiaan Naukkarinen pelasi neljä kautta SM-sarjaa Säynätsalon Riennossa, BC Jyväskylässä ja Äänekosken Huimassa. Viimeisellä SM-sarjakaudellaan (2003-04) Naukkarisen tilastot olivat 11,0 pistettä, 3,1 levypalloa ja 2,4 syöttöä ottelua kohden.
Naukkarinen kertoo halunneensa vielä kokeilla siipiään liigatasolla. Hän kertoo motivaationsa olevan todella korkealla muutaman vuoden 'divarijäähdyttelyn' jälkeen.
Myös FoKoPon oma kasvatti Tero Into (20 v., 183 cm) jatkaa joukkueessa. Heinäkuun alussa armeijan päätökseen saanut Into on jo liittynyt harjoitusvahvuuteen.
FoKoPolla on nyt kasassa kuusi kotimaista pelaajaa: Jarno Nissinen, Teemu Heiskanen, Joe Nurmio, Markus Molenius, Timo Naukkarinen ja Tero Into. Neuvottelut ovat käynnissä viime vuoden joukkueen pelaajista myös Mika Suokkaan kanssa. Lisäksi tällä viikolla ratkeaa kahden uuden kotimaisen pelaajan kohtalo.
KTP-Basket voitti kohtaamisen Korihaiden kanssa mutta jäi silti korierojen myötä runkosarjasijoituksissa alemmas. Molemmat joukkueet jatkavat ylemmässä jatkosarjassa. Bisonsin voitto Hongasta ei enää vaikuttanut sarjasijoituksiin.
Tänään ratkottiin miesten Korisliigan runkosarjasijoituksia urakalla. Kauhajoki sinetöi paalupaikan. Muut ylempään jatkosarjaan pääsijät ovat Tapiolan Honka, Salon Vilpas, Helsinki Seagulls, Korihait ja KTP-Basket.
Korisliigan runkosarja päättyy viikonloppuna. Lauantaina ohjelmassa on neljä ottelua ja sunnuntaina kaksi. Sunnuntaina ratkeaa viimeiset joukkueet ylempään ja alempaan jatkosarjaan. Kauhajoen ja Seagullsin ottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.