11.12.1998 Perjantaina ilmestynyt Kouvolan Sanomat kertoo, että pelinrakentaja Jukka Toijala on jättänyt belgialaisseuransa Echo Houthalenin.
Toijala, joka oli nostamassa Kouvoja II divisioonasta mestaruussarjaan ja aina Suomen mestaruuteen asti (1995), on jo palannut kotikaupunkiinsa Kouvolaan. Syyksi lähtöönsä Belgiasta Toijala on ilmoittanut koti-ikävän. Hän ei sopeutunut Belgian verkkaiseen sarjatahtiin ja kaksi harjoitusta päivässä ei täyttänyt Toijalan elämään Belgian kaltaisessa maassa, kertoo tuore Kouvolan Sanomat.
Kouvojen mestaruussarjamiehistössä Toijalaa ei ainakaan heti nähdä, sillä pelilupa-asiat eivät ole vielä selviä Toijalan entisen seuran Houthalenin kanssa.
Viime kaudella Toijala pelasi SM-runkosarjassa kaikki Kouvojen 32 ottelua tehden tilastomerkinnöikseen niissä 11,8 pistettä, 3,1 levypalloa, 3,03 riistoa, 1,22 riistoa ja 33,7 minuuttia. Heitoissaan Toijala oli murhaavan tarkka: kakkoset 58,6 %, kolmoset 43,1 % ja vapaaheitot 80,2 %.
WNBA:ssa Dallas Wings hävisi kotikentällään Minnesota Lynxille 90-86 (40-48). Awak Kuier haki Wingsille yhden levypallon kuuden minuutin peliajalla.
WNBA:ssa Dallas Wings pelasi kauden ensimmäisen kotiottelunsa, jossa vieraileva Atlanta Dream oli parempi 77-72 (38-41). Awak Kuier tilastoi 6 pistettä ja 4 levypalloa 14 minuutin ja 32 sekunnin peliajalla.
Anissa Poundsin kausi Iso-Britannian Superleaguessa tuli päätökseen. Oaklands Wolvesin taival katkesi välieriin. Lilli Onnela loisti jälleen Serie A2:n pudotuspeleissä.
Mustapha Amzil loisti Kosovon liigan finaalien avauksessa autettuaan Trepcan voittoon. Olivier Nkamhoua oli huippuiskussa, kun Italian Serie A1:ssä saatiin runkosarja päätökseen hänen heitettyään 30 pistettä.
Susijengin päävalmentajana jo neljän vuoden ajan toiminut Lassi Tuovi, 39, jatkaa seurajoukkuevalmennusuraansa Japanissa. Lappeenrantalaislähtöinen Tuovi on solminut yhden kauden kattavan jatkosopimuksen Yokohama B-Corsairsin kanssa, jota hän on valmentanut Japanin korkeimmalla sarjatasolla kahden viime vuoden ajan.
WNBA käynnistyi eilen illalla Suomen aikaa Dallas Wingsin osalta, kun joukkue voitti Indiana Feverin 107-104. Viime viikonloppuna Yhdysvaltoihin saapunut Awak Kuier tilastoi yhden levypallon, syötön ja riiston kahden minuutin peliajalla.
Vesa Vertion valmentama Rytas Vilna järjesti kenties kaikkien aikojen ällistyttävimmän tempun FIBA:n Mestarien liigan finaalissa, kun se kaivautui 20 pisteen takaa jatkoajalle ja jyräsi mestaruuteen 92-86 (80-80, 35-55) lauantai-iltana AEK Ateenaa vastaan Espanjan Badalonassa järjestetyn lopputurnauksen finaalissa.
Miesten Euroliigan Final Fourissa nähdään suomalaisväriä ensimmäistä kertaa 22 vuoteen. Mikael Jantusen edustama hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce oli kaatua toistamiseen Zalgiris Kaunasin vieraana, mutta sai jatkoajalle salama-alun ja varmisti lopputurnauspaikkansa 90-94 (80-80, 42-47)-voitollaan. Virossa Severi Kaukiaisen ja Anton Mirolybovin BC Kalev/Cramo raivasi tiensä finaaliin TalTechin kustannuksella.
Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.
Vesa Vertion yhdessä Giedrus Zibenasin kanssa valmentama Lietuvos Rytas Vilna teki historiaa kukistamalla torstai-iltana La Laguna Tenerifen selkeästi 87-69 (40-34) ja jyräämällä ensimmäistä kertaa seuran historiassa FIBA:n Mestarien liigan finaaliin.