10.4.2025 21:01 Naisten Korisliigassa ensimmäinen finaalijoukkue on selvillä. Mestaruutta puolustava ToPo selvitti tiensä finaalin otteluvoitoin 3-0. Kolmas ottelu päättyi Helsingissä emäntien voittoon 70-53.

Magdalene Agyei ja ToPo metsästävät toista peräkkäistä mestaruutta. Kuva: Ville Vuorinen / Naisten Korisliiga
Kuten kahdessa edellisessä ottelussa, myös tänään ToPo oli vahvempi ensimmäisellä puoliajalla. Carmen Tyson-Thomas ja Taru Tuukkanen aiheuttivat Hongalle vaikeuksia. Ero ei kuitenkaan kasvanut ratkaisevasti. Puoliajalla kotijoukkueen johto oli kuusi pistettä.
Kotijoukkue ratkaisi ottelun vahvalla kolmannella jaksolla. Se pakotti Hongan menetyksiin ja vaikeisiin heittoihin. Jakso kirjattiin ToPo:lle 19-5. Tästä vierasjoukkue ei toipunut.
ToPo rokotti espoolaisia nopeista hyökkäyksistä. Se teki niistä 19 pistettä, kun Honka jäi neljään pisteeseen.
Tyson-Thomas 17/13 ylsi tupla-tuplaan. Tupla-tupla kirjattiin myös Anna Gardziellalle, joka tehtaili 11 pistettä ja napsi 11 levypalloa.
ToPo odottaa vastustajaa otteluparista PeKa-EBT. PeKa:lla on huomenna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaliin. Hongan kausi jatkuu vielä pronssiottelussa.
Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.
Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.