Ura Basket valmis alkavaan divarikauteen

27.9.2017 Viime kaudella kolmanneksi miesten I divisioona B:ssä sijoittunut Ura Basket lähtee kauteen vahvistuneella rosterilla ja uudella päävalmentajalla. Seuran tavoitteena on nousu Korisliigaan kauteen 2022 mennessä.

PuHu Juniorit Divari B:n mestaruuteen valmentanut Kristian Palotie otti valmennusurallaan seuraavan askeleen ja lähtee johtamaan Ura Basketia kohti tavoitettaan. Palotie jatkaa myös Sykin -02/-03 -poikien mukana, joista nuoremmat voittivat viime keväänä seurahistoriansa ensimmäisen SM-mestaruuden silloisessa C-poikien (nykyisin U14) sarjassa.

Ura Basketissa Palotien apuna toimivat seuran viime kauden päävalmentaja Jukka Valpola sekä viime vuosina erinomaista juniorityötä seuralle tehnyt Jukka Lindberg. Edustusjoukkueen GM:n roolissa toimii Petri Mäkitalo.

Päävalmentajan mielestä kesän tärkein prioriteetti oli oheisharjoittelun, huolto- ja tapahtumahenkilökunnan sekä taustatiimin kehittäminen Korisliiga -joukkueen vaatimalle tasolle.

- Tavoitteena on myös olla vammojen ehkäisyissä koko seuran tasolla Suomen tehokkain, Palotie jatkaa.

Viime kauden joukkueesta jatkavat kapteeni Eero Aaltonen, Joona Forsström, Matias Suomi, Joona Airenne, Karri Sällylä sekä kolmen vuoden sopimuksen tehnyt Korisliiga -kokemusta Vilppaan paidasta omaava Ville Hänninen.

- Edustusjoukkueen täytyy myös edustaa Ura Basketin identiteettiä. Oli ehdottoman tärkeää saada joukkueeseen jatkuvuutta ja siinä uskon, että olemme jo tässä vaiheessa onnistuneet!" päävalmentaja iloitsee.

Salon Vilppaan joukkueessa pelaava Ura Basket-kasvatti Riku Laine nähdään myös ajoittain joukkueen vahvuudessa.

- Yhteistyö ja kommunikointi Joonas Iisalon kanssa on ollut todella hyvää. Heidän ehdoillaan me ehdottomasti menemme Rikun suhteen. Molemmilla seuroilla on yhteinen halu tarjota ympäristö, jossa nuoresta miehestä voi tulla niin hyvä pelaaja kuin mahdollista, Palotie kertoo.

Kaarinalaisjoukkue hankki täksi kaudeksi riveihinsä ison määrän Korisliiga- ja M1DA -kokemusta, kun joukkueeseen liittyivät Aleksi Akpaso, Pyry Rainamaa, Eero Sahlberg, Joakim Jousisto sekä amerikkalaissentteri Brian Moultrie. Myös -98 ikäluokan Sykki -kasvatti ja Yhdysvaltoihin pyrkivä Trey Niemi muutti Helsingistä Turun seudulle.

- Kun katsoin niitä palasia, mitä Ura Basketilla jo oli, näin että meillä on iso mahdollisuus olla sarjan nopein ja urheilullisin joukkue. Tavoitteena on, että tämä näkyy myös meidän pelitavassamme, jonka uskon olevan myös faneille erittäin viihdyttävä.

- Haluan myös tarjota nuorille pelaajillemme mahdollisimman laadukkaan harjoitusympäristön, Palotie linjaa lopuksi.

Ura Basketin kausi alkaa tulevana perjantaina 29.9., kun joukkue vierailee Järvenpäässä JKS:n vieraana. 

 
18.10.2019 09:00 Korisliiga

Elisa Viihde Sport vapaassa katselussa sunnuntaista perjantaihin – tarjolla huimat 33 ottelua!

Elisa Viihde Sport -kanavat sekä -kirjasto ovat vapaassa katselussa 20.-25.10., kun televisioviikko tuo huippukoripallon kaikkien katsottavaksi.

9.10.2019 13:07 Korisliiga

Elisa Viihteeltä lähemmäs 900 kotimaista koripallo-ottelua

Tällä kaudella Elisa Viihde näyttää Korisliigan ja miesten I divisioona A:n lisäksi naisten Korisliigan ja I divisioonan sekä miesten I divisioona B:n kaikki runkosarja- sekä pudotuspeliottelut.

12.8.2019 15:55 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2019-20

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2019-20 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 26.9. Divisioonat starttaavat lokakuun ensimmäisellä viikolla.

19.6.2019 20:58 Pääjuttu

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2019-20 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2019-20. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Tavoitetila seurojen määrän suhteen korkeimmilla sarjatasolla täyttyi, kun miesten divisioonissa pelaa 12 joukkuetta ja naisten 10.

6.6.2019 20:27 Korisliiga

Palmi Korisliigan arvokkain pelaaja, Jones finaalien MVP

Kataja Basketiin viime kaudeksi siirtynyt ja Susijengissä ihastuttanut Topias Palmi on nimetty Korisliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi. Finaalien MVP-pysti matkasi Karhu Basketin Suomen mestaruuteen johdattaneelle Cameron Jonesille.

22.11.2018 10:53 Korisliiga

Elisa Viihde Sportin kanavat auki koko viikonlopun – Tarjolla 15 ottelua kotimaista koripalloa

Viikonloppuna on katsottavissa myös Petteri Koposen ottelu Saksan Bundesliigassa.

15.11.2018 13:00 Suomen Cup

Suomen Cupin ensimmäinen kierros lähes pelattu – tässä ovat toisen kierroksen parit

Koripallon Suomen Cupissa ensimmäinen kierros on pelattu yhtä ottelua lukuun ottamatta. Kaikki 1. kierroksen joukkueet selvisivät 2. kierrokselle, jossa 1. kierroksen voittajat kohtaavat toisensa ja häviäjät toisensa ottelukaavion mukaisesti.

23.10.2018 15:35 Suomen Cup

Suomen Cupin ensimmäisen kierroksen ohjelma vahvistettu

Miesten I divisioona A:n JBA ja FoKoPo avaavat tämän vuoden Cupin viikon päästä.

11.10.2018 12:00 Suomen Cup

Suomen Cupin ensimmäisen kierroksen otteluparit arvottu – mukana 16 joukkuetta

Koripallon Suomen Cup palaa ohjelmistoon seitsemän vuoden tauon jälkeen. Ensimmäiset ottelut pelataan 10. marraskuuta mennessä.

4.10.2018 14:59 Pääjuttu

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

18.9.2018 15:48 Suomen Cup

Suomen Cup palaa koriskartalle alkavalla kaudella 2018–19

Osallistuminen Suomen Cupiin on vapaaehtoista ja avoin joukkueille, jotka osallistuvat kuluvalla kaudella Koripalloliiton sarjatoimintaan.

23.8.2018 09:38 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ja divarien otteluohjelmat julkaistu

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2018-19 on julkaistu. Naisten Korisliiga ja miesten I divisioona A käynnistyvät torstaina 4.10., I divisioona B starttaa 7.10. ja naisten I divisioona 14.10.

18.6.2018 22:48 Korisliiga

Korisliigojen sarjalisenssit kaudelle 2018-19 myönnetty

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2018-19. Korisliigaan myönnettiin 11 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä.

Tuukka Jaakkola yliopistoparketeille Cal Polyyn

HBA-Märskyn sentteri Tuukka Jaakkola, 18, siirtyy tulevaksi kaudeksi NCAA-kentille Cal Polyn yliopistoon. Viimeiset kolme kautta HBA-Märskyssä pelannut 207-senttinen Jaakkola tehtaili Divari A:ssa kaudella 2017/18 keskimäärin 6,0 pistettä ja 3,3 levypalloa ottelua kohden.

Andre Gustavson sitoutunut Richmondin yliopistoon

HBA-Märskyn Andre Gustavson, 18, on tehnyt sitoumuksen Richmondin yliopiston kanssa. Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokasvo tehtaili päättyneellä kaudella Divari A:ssa HBA-Märskyn riveissä keskimäärin 11,6 pistettä, 3,0 levypalloa ja 2,5 syöttöä ottelua kohden.

20.4.2018 Pääjuttu

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

13.4.2018 Pääjuttu

Ura Basket hurjasteli Divari-A:n mestaruuteen

Kaarinan Ura Basket juhlii miesten I divisioona A:n mestaruutta. Joukkue kaatoi finaalisarjan neljännessä ottelussa perjantaina HBA-Märskyn numeroin 106–87.

12.4.2018 Pääjuttu

LoKoKo Bisons juhlii miesten I divisioona B:n voittoa

Loimaan LoKoKo Bisons otti torstaina kolmannen voiton Helsingin NMKY:stä miesten I divisioona B:n finaaleissa. 97–70-voitolla loimaalaiset pääsivät juhlimaan sarjan mestaruutta ja nousua I divisioona A:han.

11.4.2018 Pääjuttu

Ura Basket haki toisen voiton Divari-A:n finaaleissa

Kaarinan Ura Basket kävi hakemassa keskiviikkona toisen kiinnityksen miesten I divisioona A:n mestaruuteen. Ura kairasi tasaisen kamppailun lopuksi 91–81 -voittoon.

9.4.2018 Pääjuttu

Catz II ja Tapiolan Honka lunastivat sarjapaikat I divisioonien nousukarsinnoissa

Viikonloppuna pelatuissa nousukarsinnoissa Catz II varmisti nousukarsinnoissa sarjapaikan naisten I divisioonaan. Miesten I divisioona B:hen nousee Tapiolan Honka.

Näytä lisää vastaavia