Vaasan Salama etsii Juniorivalmentajaa/valmennuksenkehittäjää koripallokaudelle 2022–2023

9.5.2022 18:51 Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää junioritoimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa koripallokaudelle 2022–2023.

Toiveissa on löytää junioritoiminnasta kiinnostunut valmentaja, jolla olisi myös ajatuksia valmennustyön kehittämisestä Vaasan Salamassa. Osaamisen ja kiinnostuksen kohteen mukaan valmius myös toimia osana valmennustiimiä valtakunnallisissa juniorisarjoissa pelaavissa joukkueissa on toiveissa. Toimi on määräaikainen kattaen lähtökohtaisesti ajanjakson 1.8.2022–30.7.2023 (lisärahoitusoptio olemassa).

Vaasan Salaman toiminta rakentuu tällä hetkellä sekä talkooväen (harrastevalmentajat ja seura-aktiivit) että osa-aikaisten oto-valmentajien työpanokseen. Emme etsi nyt henkilöä istumaan konttorissa, vaan haluamme osaamista juurikin valmennuspuolelle ja sen kehittämiseen. Näkemyksemme on, että valmennuksen kehittämisellä pystymme kehittämään myös koko seuran toimintaa, strategiamme mukaisesti, hyödyntäen myös jo nyt mukana olevia aktiiveja.

Vaasan Salamassa on tällä hetkellä jokaisessa alueen juniori-ikäluokassa vähintään yksi joukkue sekä tyttöjen että poikien puolella. Lisäksi tarjoamme alle kouluikäisten koriskoulutoimintaa sekä muutakin harrastusmahdollisuutta koripallon parissa.

Tehtävän menestyksekäs hoitaminen edellyttää

  • Osaamista ja koulutusta koripallovalmentajan tehtävistä
  • Kokemusta juniorikoripallovalmentamisesta
  • Taitoa verkostoitua ja taitoa motivoida toisia ihmisiä
  • Taitoa organisoida erilaisia toimintatapoja sekä uusien pelaajien että aktiivisten henkilöiden löytämiseksi
  • Ymmärrystä pienen urheiluseuran toimintaympäristöstä


Muut ajatukset, esimerkiksi seuratoiminnan kehittämisestä tuotteistamisen ja markkinoinnin näkökulmasta, katsotaan hakuprosessissa eduksi. Vaasan Salama avustaa ulkopaikkakuntalaisten kotoutumisessa Vaasaan mm. asunnon etsimisessä.

Lisätietoja antaa Sari Hakapää, sari.hakapaa@gmail.com, puh. 040 59 60 158.

Hakemukset palkkatoiveineen tulee toimittaa osoitteeseen vaasansalama1950@gmail.com viimeistään 27.5.2022.

 
5.4.2024 11:35 Seura tiedottaa

Yhä useampi löytää koripallon ilon HoNsU:n toiminnassa

Koripalloon erikoistunut Hongikon Nuorisoseuran Urheilijat, tuttavallisemmin HoNsU, tekee laadukasta työtä lasten ja nuorten harrastus- ja kilpailutoiminnan parissa. Seuran kasvatustyöhön luotetaan, sillä se on jo toisella kaudella putkeen ylittänyt 600 lisenssin rajapyykin. Positiivinen pöhinä näkyy myös pelillisenä menestyksenä.

21.2.2024 09:39 Seura tiedottaa

Yhdistä opiskelu ja urheilu Jyväskylässä!

Kevään 2024 yhteishaku on nyt käynnissä. Jyväskylä tarjoaa koripalloilijoille hyvät olosuhteet opiskelun ja laadukkaan harjoittelun yhdistämiseen.

13.12.2023 15:59 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii juniorivalmentajaa / seurakoordinaattoria

Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa. Toimi on toistaiseksi voimassa oleva ja töiden alkamisaika on sovittavissa.

8.9.2023 20:22 Keskinen alue

Marko Kainulainen JBA:n tapahtumapäälliköksi

JBA saa riveihinsä todella kovan luokan vahvistuksen kun tapahtuma-alan ammattilainen ja intohimoinen koripallomies Marko Kainulainen aloittaa seuran tapahtumapäällikkönä.

16.8.2023 16:38 Keskinen alue

Kimmo Juvonen JBA:n toiminnanjohtajaksi

JBA:n taustaorganisaatio ottaa ison harppauksen eteenpäin kun JBA:n hallituksen puheenjohtajana seuran perustamisesta lähtien toiminut Kimmo Juvonen aloitti työnsä toiminnanjohtajana eilen 15.8.2023.

27.4.2023 19:49 Keskinen alue

Jyväskylä Basketball Academy hakee päätoimista toiminnanjohtajaa

Edellytämme laaja-alaista tuntemusta urheiluseuratoiminnasta, myyntikokemusta sekä ennenkaikkea intohimoa ja uskallusta lähteä kehittämään kanssamme aivan uudenlaista urheiluseuraa!

4.4.2023 00:57 Keskinen alue

Vaasan Salama etsii juniorivalmentajaa / valmennuksenkehittäjää / seurakoordinaattoria koripallokaudelle 2023–2024

Vaasan Salama on juniorijäsenmäärältään Pohjanmaan suurin koripalloon keskittynyt junioriseura. Jäsenmäärä on kasvanut viime vuosina merkittävästi ja tulevien koripallokausien tavoite on entisestään kehittää toimintaa. Haemme nyt junioritoimintaan erikoistunutta valmentajaa koripallokaudelle 2023–2024.

22.2.2023 21:56 Keskinen alue

Yhdistä opiskelu ja urheilu Jyväskylässä!

Kevään 2023 yhteishaku käynnistyi tiistaina 21.2. Jyväskylä tarjoaa koripalloilijoille maan parhaat olosuhteet opiskelun ja laadukkaan harjoittelun yhdistämiseen.

16.7.2022 10:38 Keskinen alue

Ville Kesänen Vaasan Salaman seurakoordinaattoriksi

Vaasan Salaman keväinen valmennuksen kehittäjän toimihaku tuotti hienon tuloksen.

22.2.2022 15:55 Keskinen alue

KUORTANE BASKETBALL CAMP 27-30.6.2022

Tytöt & Pojat 2006-2014. Yli 50% paikoista jo varattu, ilmoittaudu ajoissa ja varmista paikkasi kesän kuumimmalla korisleirillä!

Näytä lisää vastaavia