22.5.2016 Jamar Wilsonin Partizan jatkaa voittokulkuaan Serbian pääsarjan B-jatkolohkossa, kun belgradilaiset voittivat lauantai-iltana Mega Leksin 94-89 (41-33). Petteri Koposen 16 pistettä ei riittänyt BC Himkille VTB-liigan välierien toisessa ottelussa Moskovan TsSKA:ta vastaan.

Partizan oli ensimmäisen puoliajan selkeästi niskan päällä, mutta ei päässyt missään vaiheessa karkaamaan. Partizan keräsi puoliajalle 8 pisteen johdon, jonka Mega Leks onnistui kirimään tasoihin 62-62 päätösneljännekselle lähtiessä.
Viimeinen neljännes oli kummankin joukkueen hyökkäyksen riemuvoitto, jonka aikana Partizan oli koko ajan veitsen terällä. Fanaattisen, 5000-päisen kotikannattajajoukon riemuksi Partizan ei päästänyt Mega Leksiä ohi jylläten voittoon.
Wilson toimi jälleen sähköjäniksenä vaihdosta pussittaen 8 pistettä, hakien 3 levypalloa ja jakaen 4 syöttöä 20 minuutissa. Partizanilta kaksinumeroisille pistelukemille ylsivät Vanja Marinkovic (15/3), Adin Vrabac (14/3) ja Aleksandar Cvetkovic (13/2/4 syöttöä).
Mega Leksin ylivoimainen ykkönen oli 29 pistettä ja 10 levypalloa kirjauttanut Danilo Nikolic.
Partizanille voitto Mega Leksista oli äärimmäisen tärkeä, koska se varmisti belgradilaisille kotiedun välieriin. Partizanilla (5 voittoa, 0 tappiota) on vielä yksi ottelu B-jatkolohkossa jäljellä.
VTB-liigassa Moskovan TsSKA kontrolloi peliä Himkiä vastaan alusta loppuun voittaen 99-87 (49-43). TsSKA johtaa kolmesta voitosta ratkeavaa välieräsarjaa nyt 2-0.
Himki ajautui jo ensimmäisellä neljänneksellä altavastaajaksi, mutta nousi hetkeksi johtoon ensimmäisen puoliajan lopussa. Rutinoitunut TsSKA päätti puoliajan 8-0 ja tauolle asteltiin lukemissa 49-43.
Kolmas neljännes oli TsSKA:n ja 11 pistettä kymmeneen minuuttiin heittäneen Vitaly Fridzonin näytös, kun kotijoukkue pussitti hurjat 34 pistettä ja kasvatti johtonsa 17 pisteeseen. Himki pääsi vielä 7 pisteen päähän päätösneljänneksellä, mutta TsSKA:n aikalisän jälkeen momentum siirtyi takaisin TsSKA:lle.
Koponen pelasi erinomaisen pelin hyökkäyspäässä. Himki pisti kotijoukkueelle kunnolla kampoihin toisella neljänneksellä, jolloin 16 pistettä ja 5 syöttöä koko pelissä tehnyt Koponen oli Himkin pelin moottori. Koposen lisäksi Himkin pisteistä vastasivat Zoran Dragic (17/4), Alexey Shved (16/1) ja Tyrese Rice (16/1/4).
Milos Teodosic (15/2/6) ja Nando De Colo (12/3/9) pyörittivät TsSKA:n peliä mainiosti. TsSKA:lta peräti seitsemän pelaajaa teki yli 10 pistettä.
Saksan Bundesliigassa Gordon Herbertin Frankfurt Skyliners hävisi jatkoaikatrillerin välieräavauksessa ratiopharm Ulmille 86-90 (39-45, 78-78).
Skyliners johti peliä 3 pistettä 76-73, kun varsinaista peliaikaa oli jäljellä vajaat kaksi minuuttia, mutta Ulm vastasi tarkkakätisen Per Güntherin johdolla ja nousi 76-78-johtoon viimeisellä minuutilla. Skylinersin onneksi Jordan Theodore oli mies paikallaan vieden lay-upillaan pelin jatkoajalle.
Varsinaisella peliajalla muodostunut taistelupari Günther-Theodore ratkesi bonusajalla. Koko pelissä kuusi kolmosta upottanut Günther ratkaisi pelin kaukaa lähteneellä kolmosellaan, joka vei Ulmin ratkaisevaan 6 pisteen johtoon.
Theodoren saldo ottelussa oli 22 pistettä ja 7 levypalloa. Skylinersin muut onnistujat olivat Philip Scrubb (14/1) ja Danilo Barthel (13/7). Güntherin (19/5) lisäksi Ulmilta erottuivat Augustine Rubit (24/5) sekä Da'Sean Butler (18/4).
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.
Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan neljään venyneen tappioputkensa, kun Utah kaatoi kotikentällään Sacramento Kingsin 128-119. Lauri Markkanen tilastoi 28 pistettä ja 7 levypalloa.
Elias Valtonen, 26, paistatteli kirkkaimmissa parrasvaloissa syyskuun EM-pudotuspeleissä täysonnistumisillaan Serbiaa ja Georgiaa vastaan. Ikimuistoisen EM-kisakesän jälkeen Susijengi valmistautuu pitkään MM-karsintarupeamaan ja Valtonen muistuttaa, että viime vuosien kehitysaskelista huolimatta töitä on tehtävä hartiavoimin arvokisaputken jatkamiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa monipuolisen tilastorivin kerännyt Okku Federiko, tupla-tuplan kahminut Eemeli Yalaho ja 19 pistettä nakuttanut Miro Little.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa 11 levypalloa kahminut Albina Syla, miltei koko pelin kahdesti pelannut Meri Kanerva sekä kahdesti kaksinumeroiset pistelukemat heittänyt Elina Aarnisalo.
Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.
Perjantaina Beogradska Arenan pätsissä tarjottiin suomalaisittain harvinaista herkkua, kun kentällä nähtiin samanaikaisesti kaksi Susijengin pelaajaa Miikka Muurisen Partizanin isännöidessä Mikael Jantusen Fenerbahcea. Jantunen pääsi ottelun jälkeen paukuttelemaan henkseleitään voiton kunniaksi.