Naisten Korisliigan finaalit 2014: Yhtä tappiota vaille täydellinen Catz

20.5.2020 09:58 Voitettuaan Naisten Korisliigan mestaruuden jo kahtena edellisenä keväänä Lappeenrannan Catz nytkähti todelliseen dynastiamoodiin, kun joukkue selvitti kauden 2013-14 runkosarjan ja kaksi ensimmäistä pudotuspelikierrosta kokonaan tappioitta. Finaaleissa Peli-Karhut haki Catzista yhden otteluvoiton, mutta kolmas perättäismestaruus matkasi silti Lappeenrantaan.

1. osaottelu

16.4.

 

Catz, Lappeenranta – Peli-Karhut, Kotka 79-69 (15-11, 32-24, 57-40)

Catz:
Alexandria Anderson 23/12/7 syöttöä/4 riistoa, Jordan Murphree 16/11/5 syöttöä/4 riistoa, Lena Reshetko 13/4, Dionne Pounds 11/2, Anni Mäkitalo 10/3.
PeKa: Taru Tuukkanen 20/17/4 blokkia, Andrea Barbour 17/12/6 syöttöä/5 riistoa/3 blokkia, Krystal Vaughn 15/9.

Ottelutilastot

Kevään 2014 finaaleihin lähdettäessä Catz oli suurin piirtein unohtanut miltä häviäminen tuntuu. Jos laskettiin mukaan vielä edellinenkin pelikausi, oli Catz hävinnyt edellisen kerran vajaat puolitoista vuotta aiemmin, joulukuussa 2012, ja voittoputki oli yltänyt jo 54 matsin mittaan.

Peli-Karhut hyökkäsi kuitenkin koolla, ryminällä ja kyynärpäillä Catzin selustaan. Taru Tuukkanen, Andrea Barbour ja Krystal Vaughn hakeutuivat kolhuja kaihtamatta korin alle, repivät 16 hyökkäyslevypalloa jo ennen taukoa ja pitivät kotkalaisia pinnalla. Catzin suoritusvarmuudesta tosin kertoo paljon se, että vaikka kotijoukkue hermoili, haparoi ja menetti palloa yhtenään, se siirtyi tauolle 32-24-johdosta.

Tuumaustauon jälkeen Catz palasi normaalitasolleen. Kotijoukkue keskittyi sulkupeliin ja levypalloihin ja saatuaan viimein levypallot näppeihinsä pystyi kontrolloimaan tempoa. Alexandria Anderson ja Jordan Murphree keihäänkärkinään Catz nosti johtonsa parhaimmillaan yli 20 pisteen ja sitä tarvittaessa Lena Reshetko, Dionne Pounds ja Anni Mäkitalo toivat hyökkäyspeliin leveyttä.

2. osaottelu

19.4.

 

Peli-Karhut, Kotka – Catz, Lappeenranta 72-81 (27-15, 42-35, 58-70)

PeKa:
Reetta Piipari 30/1, Andrea Barbour 16/6, Taru Tuukkanen 14/14/2 blokkia, Krystal Vaughn 6/7.
Catz: Jordan Murphree 21/7/5 riistoa, Lena Reshetko 20/6, Dionne Pounds 19/3, Alexandria Anderson 15/10/5 syöttöä.

Ottelutilastot

Kaikki Karhuvuoren yleisön edessä koskaan pelanneet tietävät Kotkan pahaksi paikaksi. Nytkin satamakaupungin fanaattiset katsojat riemuitsivat ja tuulettelivat, kun ihan kaiken nähnyt Reetta Piipari upotti ennen taukoa kuudelle yrittämällä viisi kolmosta naruihin. Kun samalla Tuukkanen, Barbour ja Vaughn kaapivat levypallot haltuunsa, lähti Peli-Karhut pukukoppiin 42-35-johtoasemassa.

Kuten edellisessäkin ottelussa, tauolla Catz keräsi itsensä. Kolmannen jakson alusta alkaen lappeenrantalaiset keskittyivät levypallopelaamiseen, huolellisuuteen ja puolustuspään match-upeihin. Kentän hahmoksi kohosi Lena Reshetko, joka heitti puolimatkasta ja viimeisteli korin alta, toi hetkittäin palloa ylös ja pakitti Peli-Karhujen Andrea Barbourin pimentoon. Catz tyylitteli kolmannen jakson nimiinsä 16-35 eikä päätösjaksolla PeKa päässyt enää voittoon kiinni.

Catzin 56. perättäinen voitto toi joukkueen asetelmiin, joissa kolmas perättäinen Suomen mestaruus oli enää yhden kotivoiton päässä.

3. osaottelu

22.4.

 

Catz, Lappeenranta – Peli-Karhut, Kotka 57-72 (16-14, 30-39, 42-59)

Catz:
Alexandria Anderson 14/9, Lena Reshetko 12/9, Anni Mäkitalo 9/1, Jordan Murphree 6/7/5 syöttöä/3 riistoa.
PeKa: Andrea Barbour 21/11/3 syöttöä, Taru Tuukkanen 20/17/3 syöttöä/3 blokkia, Laura Lehtoranta 12/4, Reetta Piipari 10/2/5 syöttöä, Krystal Vaughn 8/6/3 syöttöä.

Ottelutilastot

Lappeenrannassa valmistauduttiin juhlatunnelmiin ennen kolmatta osaottelua – juhlatila oli varattu, mestaruuslippikset painettu ja sakset teroitettu sukanleikkuutta varten. Peli-Karhut saapui kuitenkin Saimaan rannoille määrätietoisena ja varmana siitä, että Catz olisi kaadettavissa. Ottelu eteni tasaisena tilanteeseen 25-24, jolloin Reetta Piiparin kolmonen lävisti korisukan ja petasi Peli-Karhuille 15-6-spurtin ja yhdeksän pisteen taukojohdon.

Tauolta tullessa Peli-Karhujen puolustus lukkiutui läpäisemättömäksi. Catzin tähtisikermä oli hätää kärsimässä. Andrea Barbour huokui voitontahtoa, Taru Tuukkanen pyörähteli Catzin ison pään lomassa miten tahtoi. Kotkalaiset haalivat kaikki mahdolliset irtopallot. Pelin jokerikorttina kunnostautui aloitusviisikkoon nostettu Laura Lehtoranta, joka kolmella onnistuneella kolmosella helpotti PeKan avainpelaajiston työtä.

Viidenkymmenenkuuden ottelun mittainen Catz-voittoputki katkesi ja yhtäkkiä Peli-Karhut palasi Kotkaan tietoisena siitä, että jättiläisen itsetuntoa oli horjutettu ja seuraavassa matsissa kotiyleisö auttaisi heitä tasoittamaan finaalien otteluvoitot.

4. osaottelu

24.4.


Peli-Karhut, Kotka – Catz, Lappeenranta 77-90 (20-19, 36-42, 55-64)

PeKa:
Andrea Barbour 25/10, Taru Tuukkanen 23/17/2 blokkia, Krystal Vaughn 19/14/3 syöttöä.
Catz: Jordan Murphree 27/15/4 syöttöä, Dionne Pounds 24/3, Lena Reshetko 16/2, Alexandria Anderson 12/11, Anni Mäkitalo 8/5/3 syöttöä.

Ottelutilastot

Jälleen kerran Karhuvuoressa murisi karhu. Peli-Karhut tunsi alusta asti vahvuutensa ja sai kokemuksen siitä, että Catz olisi kaadettavissa. Rummut paukkuivat ja räikät rätisivät, kun Peli-Karhut rynni levypalloihin, ruokki Barbouria ja Vaughnia ja Tuukkasta lähietäisyyksille ja asetti heittäjänsä kaarelle valmiina ottamaan syötön vastaan.

Mutta kerran kaaduttuaan Catz sisuuntui. Jordan Murphree antoi isossa päässä Peli-Karhuille kovan kovaa vastaan 15 peliminuutin ajan, kunnes Dionne Poundsin kolmonen viimein rikkoi kuparisen. Saatuaan heittojyvänsä kohdilleen nosti Catz vierasjohdon 12 pisteeseen. Peli-karhut puristautui vielä kuuden pisteen päähän, kunnes Catz pääsi viimein juoksemaan nopeaa hyökkäystä ja ajautui kotkalaisten saavuttamattomiin.

Viimeisen kolmeminuuttisen ajan Catzin penkillä käynnisteltiin jo mestaruusjuhlia. Ja sen makeammat juhlat olivat, kun edellisessä osaottelussa Peli-Karhut oli antanut lappeenrantalaisille muistutuksen kuolevaisuudesta.

”Tiistai-iltainen tappio oli todella vaikea meille, joten henkinen nousu siitä kuopasta oli jotain uskomatonta”, Catzin päävalmentaja Mika Haakana tuuletteli kolmannen perättäisen mestaruuden matkustettua Lappeenrantaan.

 
28.3.2026 22:17 Naisten Korisliiga

ToPo vei trillerin ja siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.

27.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

BC Nokia palaa mitalipeleihin pitkän tauon jälkeen

Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.

24.3.2026 19:50 Naisten Korisliiga

HBA otti välieräpaikan – kaksi jatkoon menijää vielä selvittämättä

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.

23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

18.3.2026 09:44 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 2/2: Tulevaisuuden nimet esillä HBA:n ja EBT:n sarjassa – BC Nokia kohtaa hyökkäysvoimaisen Vedon

Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.

17.3.2026 12:26 Naisten Korisliiga

Puolivälieräennakko 1/2: Pyrintö saa vastaansa otteitaan parantaneen ToPon - Honka haastaa runkosarjan ykkösen

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

14.3.2026 20:32 Naisten Korisliiga

PeKa nappasi runkosarjan voiton – Pyrintö toinen, ViVe kolmas

Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.

Näytä lisää vastaavia