26.11.2020 20:51 Forssan Alku matkasi torstain ainoassa ottelussa Helsinkiin HBA-Märskyn vieraaksi. Vierasjoukkue oli ottelussa liian kova nuorelle helsinkiläisjoukkueelle ja nappasi pisteet mukaansa 73-66.

Mia Loyd esitti jälleen loistavia otteita. Kuva: Ville Vuorinen/NaistenKorisliiga
Vierasjoukkue tuli peliin terävämmin. Paremman hyökkäyspelin turvin forssalaisjoukkue karkasi ensimmäiselle tauolle viiden pisteen johtoasemassa.
Ottelun kuva ei toisella jaksolla juurikaan muuttunut. Peli oli edelleen tasaista, mutta FoA oli hieman vastustajiaan edellä ja karkasi puoliajalle yhdeksän pisteen johtoasemasta.
Märsky sai peliään kolmannella jaksolla paremmin uomiinsa. Se kavensi jakson aikana vieraiden johdon kolmeen pisteeseen.
Viimeisellä jaksolla HBA ei kuitenkaan pystynyt yllättämään kokeneempaa vierasjoukkuetta. FoA vei jakson nimiinsä neljällä pisteellä ja koko ottelun 73-66.
- Lähdimme aluksi HBA:n tempoon mukaan ja olimme juosta itseltämme jalat alta. Lopussa saimme oman pelimme paremmin kontrolliin ja väänsimme voiton, mutta kovin kaunista peli ei ollut, Forssan Heta Äijänen kertoi.
Suurin ero joukkueiden välillä syntyi aloitusviisikon tekemissä pisteissä. Niitä kertyi forssalaisille 66, kun HBA:n aloitusviisikko jäi 36 pisteeseen.
- Tietysti häviö harmittaa, mutta taistelimme hyvin loppuun asti. Omaan peliin on tullut itseluottamusta, kun on päässyt pelaamaan enemmän Korisliigan tason pelaajia vastaan ja onnistumisista tuli hyvä fiilis, HBA:n Albina Syla pohti.
Alkukauden parhaimpiin vahvistuksiin kuulunut Mia Loyd oli totutun vahva. Hänelle kirjattiin 21 pistettä, 17 levypalloa ja kuusi koriin johtanutta syöttöä. Myös Petra Noponen pelasi hyvän pelin ja upotti 18 pistettä. Kotijoukkueen Albina Syla pelasi ehkä uransa tähän mennessä parhaan ottelun. Hän upotti 23 pistettä ja kuusi levypalloa. Ebba Pekonen teki 13 pistettä.
FoA on sarjassa neljäntenä tasapisteissä Hongan ja Kouvottarien kanssa. HBA on seitsemäntenä.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.
Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.